به روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۲
مومنی خبر داد؛
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به کشف ۷۱۳ تُن مواد مخدر در ۹ ماهه امسال گفت: در ۹ ماهه سال جاری، ۷۵ درصد کشفیات در مناطق و حاشیه شرق و ۲۵ درصد در سایر مناطق بوده است.
کد خبر: ۳۷۹۱۵۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶ - 12January 2020

کشف ۷۱۳ تُن مواد مخدر در ۹ ماهبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، «اسکندر مؤمنی» دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در یکصد و سی و هفتمین جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر به اشاره به اهداف ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال جاری اظهار داشت: ساماندهی، نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان متجاهر، افزایش سهم کشفیات مناطق شرق و حاشیه شرق کشور از کل کشفیات به هشت درصد، افزایش سهم کشفیات مبتنی بر اقدامات اطلاعاتی به میزان ۱۰ درصد، توقف نرخ رشد اعتیاد و تبدیل گفتمان‌سازی اجتماعی تا دو سال آینده به یکی از گفتمان‌های مسلط اجتماعی در امر مبارزه با مواد مخدر از اهم این اهداف است.

وی در ادامه به مهم‌ترین دستاورد‌های ستاد در ۹ ماهه سال جاری پرداخت و افزود: در این مدت، در عملیات و درگیری مسلحانه با قاچاقچیان و اشرار با رشد ۵۷ درصدی و نیز انهدام باند، گروه و شبکه تهیه و توزیع مواد مخدر و روان‌گردان‌ها با رشد پنج درصدی مواجه بوده‌ایم.

دبیرکل ستاد با اشاره به کشف ۷۱۳ تُن مواد مخدر در ۹ ماهه سال جاری بیان داشت: در این مدت، کشف بیش از ۵۷۴ تُن تریاک با افزایش ۱۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همچنان بخش اعظم کشفیات جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهد و بعد از آن به ترتیب حشیش، مرفین، هروئین و شیشه به ترتیب در رتبه‌های بعدی کشفیات مواد مخدر قرار دارند.

مومنی خاطرنشان کرد: در ۹ ماهه سال جاری، ۷۵ درصد کشفیات در مناطق شرق و حاشیه شرق و ۲۵ درصد در سایر مناطق بوده است و همچنین ۷۴ درصد اقدامات اطلاعاتی و ۲۳ درصد انتظامی بوده است.

وی افزود: در حوزه فرهنگی و پیشگیری چند تفاهم‌نامه در راستای طرح یاریگران زندگی و به دنبال مصوبه جلسه ۱۳۶ ستاد با وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ورزش و جوانان، معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت علوم و حوزه علمیه قم منعقد شده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: در حوزه درمان و کاهش آسیب اعتیاد نیز بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در مراکز ماده ۱۶ و اردوگاه ۴۲ فشافویه برای انتقال، پذیرش و درمان معتادان متجاهر و نگهداری خرده‌فروشان و توزیع‌کنندگان جمع‌آوری شده و انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری با نیروی انتظامی برای افزایش ظرفیت در مرکز مهر سروش و ایجاد مرکز شهید زیادیان توسط بسیج از اهم اقدامات بود.

مؤمنی عنوان کرد: همچنین طی این مدت، بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در بیش از ۹ هزار مرکز درمان و کاهش آسیب از سوی وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بخش غیردولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد و همچنین سازمان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی پذیرش شده‌اند.

وی در پایان، از تلاش و فعالیت‌های دستگاه‌های عضو ستاد به‌ویژه نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سپاه، گمرک، پست، سازمان زندان‌ها و بسیج در حوزه مقابله با عرضه مواد مخدر و از دستگاه قضایی، دادستانی، دادسرا‌ها و سازمان زندان‌ها در حوزه ساماندهی معتادان متجاهر و از وزارت بهداشت و بهزیستی در حوزه درمان و کاهش آسیب معتادان و از وزارت آموزش‌وپرورش و ورزش و جوانان در حوزه پیشگیری از اعتیاد تقدیر و تشکر کرد و گفت: امیدوارم با همکاری همه دستگاه‌ها به اهدافی که پیش‌بینی کرده‌ایم، برسیم.

بر اساس این گزارش، هدف از برگزاری این جلسه، بررسی پیشرفت روند مصوبات جلسه ۱۳۶ ستاد با حضور رئیس جمهور در مرداد و جمع‌بندی برای ارائه گزارش به وی بوده است که در این راستا، برخی از نمایندگان دستگاه‌های عضو ستاد همچون وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، دستگاه قضایی، بسیج آخرین گزارش‌های حوزه متبوع خود را ارائه کردند.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها