به روز شده در: ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۹
در گفت‌وگو با دفاع‌‌پرس مطرح شد؛
پژوهشگر و نویسنده کتاب «مطالبات غیرقانونی» درخصوص ویژگی‌های این کتاب گفت: این کتاب اولین و کامل‌ترین روزشمار انتخابات سال ۱۳۸۸ است.
کد خبر: ۳۷۶۱۶۱
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹ - 28December 2019

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، تاریخ سیاسی روایت و تجزیه و تحلیل رویداد‌های سیاسی، ایده‌ها، جنبش‌ها، ارگان‌های دولتی، رای‌دهندگان، احزاب و رهبران است. این رشته با زمینه‌های دیگر تاریخ، به ویژه تاریخ دیپلماتیک و همچنین تاریخ قانون اساسی و تاریخ عمومی پیوند دارد.

تاریخ سیاسی مطالعه ساختار و عمل‌کرد قدرت در جوامع بزرگ است. با تمرکز کردن بر نخبگان در قدرت، تأثیر آنان بر جامعه، بر واکنش توده‌پسند، و در روابط با نخبگان در دیگر تاریخ اجتماعی، که عمدتاً بر اقدامات و شیوه زندگی مردم عادی تمرکز دارد، یا تاریخ مردم، که کار تاریخی از دیدگاه مردم عادی است.

تاریخ سیاسی یکی از موضوعات مورد توجه و پژوهش گروه‌ها و طیف‌های مختلف نخبگانی و علمی کشور است؛ موسسه «قدر ولایت» یکی از مجموعه‌های فعال در این حوزه است که آثار مکتوب بسیاری در این زمینه منتشر کرده است.

«سعید میرزایی» پژوهشگر و نویسنده حوزه کتب تاریخ سیاسی یکی از افرادی است که فعالیت‌های مشترکی را با موسسه قدر ولایت در این زمینه داشته که گفت وگویی را وی به بهانه انتشار کتاب «مطالبات غیرقانونی» انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

اتفاقات سال ۸۸ در کتاب «مطالبات غیرقانونی» / «خواص انقلاب در لحظه‌های حساس» منتشر می‌شود

دفاع‌پرس: در ابتدا لطفاً یک شرح مختصری از زندگی خودتان به ما بگویید؟ چند وقت است به نوشتن مشغول هستید؟

بنده سعید میرزایی هستم از سال ۱۳۸۸ با موسسه قدر ولایت، کارم را با تالیف کتاب «مطالبات غیرقانونی» با موضوع انتخابات ۸۸ و فتنه آن سال شروع کردم. بعد از این کتاب تک جلدی، کتابی را با عنوان تاریخ وقایع انتخابات ۸۸ در سه جلد آغاز کردم که بطور مشروح به روزشمار فتنه ۸۸ پرداخته است.

دفاع‌پرس: ایده نوشتن کتاب «مطالبات غیرقانونی» از کجا نشأت گرفت و موضوع کتاب بر چه اساسی انتخاب شد؟

ایده کتاب تاریخ وقایع انتخابات ۸۸ که شامل یک مجموعه سه جلدی است از آنجا گرفته شد که رهبر معظم انقلاب اسلامی از حوادث سال ۱۳۸۸ به عنوان یک فتنه بزرگ یاد کردند. ایشان در خطبه‌های تاریخی ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ سخنانی را بیان کردند که این سخنان یکی از چند مورد فرمایشات با اهمیت فوق‌العاده معظم‌له در دوران رهبریشان است. حضرت آقا در آن خطبه‌ها پرده از فتنه‌ای بزرگ برداشتند و این روشنگری ایشان به مردم موجب شد که فتنه ۱۳۸۸ تدریجاً مهار شده و صف مردم از فتنه‌گران مشخص شود لذا حماسه نهم دی در پیچیده شدن طومار فتنه سبز اتفاق افتاد.

اینگونه بود که بنده با مشارکت و همکاری دوستان موسسه قدر ولایت بنا را بر این گذاشتیم، یک مجموعه‌ای را تالیف کنیم که دربرگیرنده کلیه حوادث آن سال‌ها باشد؛ لذا کتاب تاریخ وقایع انتخابات ۸۸ در سه جلد نفیس که هر جلد بالغ بر هزار صفحه همراه با عکس‌های خبری مهم رنگی و پیوست‌های ضروری خصوصاً برای پژوهشگران و محققان و علاقمندان را تدوین کردیم.

اتفاقات سال ۸۸ در کتاب «مطالبات غیرقانونی» / «خواص انقلاب در لحظه‌های حساس» منتشر می‌شود

دفاع‌پرس: فراز و فرود‌های تألیف را چگونه پشت سر گذاشتید؟ چه مسائل و مشکلاتی در راه تهیه، تدوین و نگارش این کتاب برایتان به وجود آمد؟

مشکل خاصی برای تهیه این کتاب وجود نداشت اما برای تدوین کتاب تلاش کردیم با حساسیت، موضوع را جلو ببریم. بدین‌شکل که این کتاب با اینکه تمامی وقایع و حوادث سال ۱۳۸۸؛ از اول فرودین ۱۳۸۸ تا ۲۲ خرداد ۱۳۸۹ را در بردارد، اما عاری از هرگونه تحلیلی است. ما سعی کردیم تحلیل وقایع را به عهده مخاطب بگذاریم. البته آوردن بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز‌های مربوطه (که به صورت جامع و مبسوط در این کتاب منعکس شده) نوعی فصل‌الخطاب است.

دفاع‌پرس: کتاب «مطالبات غیرقانونی» شامل چه مباحثی است؟ و به چه موضوعاتی می‌پردازد؟

در جلد اول کتاب تاریخ وقایع انتخابات ۸۸ تاریخ وقایع‌نگاری از اول فروردین ۸۸ با سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در حرم مطهر رضوی آغاز می‌شود و وقایع تا پایان خرداد ۱۳۸۸ بیان شده است. جلد دوم هم از اول تیر ۸۸ تا پایان شهریور ۱۳۸۸ و جلد سوم از اول مهر ۸۸ تا ۲۲ خرداد ۱۳۸۹ را شامل می‌شود.

در واقع اتفاقات ۱۵ ماه پر واقعه بیان شده است. یکی از ویژگی‌های مهم این کتاب این است که در پایان هر جلد یک سری پیوست‌هایی وجود دارد که به عنوان اسناد تاریخی آن ایام است. در پیوست‌های پایانی کتاب، نزدیک به ۴۰ زندگینامه از شخصیت‌های سیاسی و تاریخچه برخی احزاب سیاسی برای آشنایی مخاطبان، کار شده است. همچنین بیانات مختلف حضرت امام خامنه‌ای در سال ۱۳۸۸ در جا‌های مختلف به طور کامل آورده شده است. بیانیه‌ها و نامه‌های شخصیت‌ها و نامزدها، نامه‌نگاری‌های نامزد‌ها با شورای نگهبان و... از اسناد تاریخی این کتاب است که به اتقان و استحکام مباحث کتاب بسیار کمک کرده است.

دفاع‌پرس: چرا این نام را برای کتاب انتخاب کردید؟

خب این کتاب وقایع‌نگاری و روزشماری از انتخابات و فتنه سال ۸۸ است. نام کتاب کاملاً گویا و دربرگیرنده محتوای آن است. از طرف دیگر نمی‌خواستیم نام کتاب جهت‌گیری خاصی داشته باشد. همانطور که متن کتاب نیز خالی از تحلیل است و فقط وقایع‌نگاری صورت گرفته است تا مطالب به‌طور دست اول در تاریخ بماند و کتاب به عنوان یک منبع و مرجع تاریخی برای پژوهشگران شناخته شود.

اتفاقات سال ۸۸ در کتاب «مطالبات غیرقانونی» / «خواص انقلاب در لحظه‌های حساس» منتشر می‌شود

دفاع‎پرس: کدامیک از بخش کتاب برای شخص شما جالب است؟

واقعیت امر نمی‌توان گفت که کدام بخش کتاب جذابیت دارد؛ چرا که برای هر مخاطبی شاید یک بخشی جذاب باشد اما برای بنده بخش‌هایی که اختصاص به برخورد‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و اتمام حجت‌های ایشان با شخصیت‌ها و جریانات سیاسی است، خیلی جذاب است. بازخوانی مناظره‌های انتخاباتی ـ در عین ناشایست بودن برخی برخورد‌ها که در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ منعکس شده است ـ از جمله بخش‌های جالب و ماندگار این کتاب است.

دفاع‌پرس: چقدر کار را موفق می‌بینید؟ سطح کیفی کار (کتاب) چقدر مطلوب بوده است؟

در پاسخ به این سئوال من نمی‌توانم نظر بدهم. اما به طور قاطع می‌توانم این ادعا را داشته باشم که این کتاب جزو اولین و کامل‌ترین روزشمار‌های انتخابات سال ۱۳۸۸ است. ضمن اینکه در برخی کتاب‌های دیگر که در زمینه فتنه سال ۸۸ کار شده و یا یکی دو تا مستند دیدم که از مطالب این کتاب به عنوان سند آورده شده است.

دفاع‌پرس: مطالعه این کتاب را چقدر برای فعالان فرهنگی و مخاطبان ضروری می‌دانید؟ مهمترین پیام کتاب برای آنان چیست؟

به نظر مطالعه این کتاب برای مخاطبینی که آن سال‌های را ندیده‌اند و یا سن کمی داشتند و می‌خواهند این برهه از تاریخ معاصر را مورد پژوهش و مطالعه قرار دهند و بالخصوص برای دانشجویان لازم است. حتی به نظرم اگر فیلم‌نامه‌نویسان و کارگردانانی هستند که قصد دارند در موضوع وقایع سال ۸۸ فیلم یا مستند بسازند، مطالعه این کتاب خیلی می‌تواند به آنان کمک کند.

دفاع‌پرس: کتاب در چه زمانی منتشر شده است؟ گزارشی از بازخورد این کتاب نزد مخاطبان دارید؟

این مجموعه سه جلدی در سال ۱۳۹۰ برای اولین بار منتشر شد و هم‌اکنون به چاپ سوم هم رسیده است. در مورد اینکه بازخوردی از کتاب نزد مخاطبین گرفته باشیم، می‌توانم بگویم که در همان سالی که ما از این کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی کردیم، برای خیلی از مردمی که این سه جلد را می‌دیدند خیلی جای تعجب بود که ما چگونه توانسته‌ایم بیش از سه هزار صفحه مطلب درباره فتنه ۸۸ با این‌ سرعت و دقت جمع‌آوری و با این کیفیت خوب منتشر کنیم.

اتفاقات سال ۸۸ در کتاب «مطالبات غیرقانونی» / «خواص انقلاب در لحظه‌های حساس» منتشر می‌شود

البته ناگفته نماند بعد از انتشار این کتاب یادم هست حضرت امام خامنه‌ای در یکی از مناسبت‌های سالگرد نهم دی در بیانی فرمودند که مواظب باشید برخی‌ دنبال تحریف وقایع سال ۸۸ هستند که به نظرم ما با انتشار این کتاب توانستیم تا حدودی جلوی این تحریف را بگیریم. ضمناً با توجه به آمار و رصد‌های نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب تهران و نمایشگاه‌های استانی کتاب، این کتاب با وجود حجم بالا و قیمت آن، همچنان مورد استقبال خوب مخاطبان بویژه جوانان دانشجو و اساتید قرار گرفته است.

دفاع‌پرس: در حال حاضر باز هم مشغول نوشتن هستید؟

یک مجموعه دو جلدی را تحت عنوان «خواص انقلاب در لحظه‌های حساس»، برای کسب مجوز به ارشاد فرستاده‌ام که ان‌شاءالله هرچه زودتر منتشر خواهد شد. یک کار جدید هم پس از بیانات حضرت امام خامنه‌ای در خصوص مظلومیت دهه ۶۰ انقلاب و عوض شدن جای شهید و جلاد که مطرح فرمودند، انجام دادیم با عنوان «دهه ۶۰ مظلوم» که این کتاب هم تا حدود زیادی می‌تواند سئوالات مخاطبین به ویژه جوانان را در مورد تاریخ انقلاب اسلامی در دهه ۶۰ پاسخگو باشد.

بنده با راهنمائی و مساعدت موسسه قدر ولایت، در خصوص موضوع «انقلاب اسلامی، احزاب و گروه‌ها» پنج عنوان کتاب تألیف کرده‌ام به نام‌های «حزب کارگزارن سازندگی، اولین حزب دولت‌ساخته»، «حزب مشارکت ایران اسلامی، دومین حزب دولت‌ساخته»، «مجمع روحانیون مبارز در گذر زمان»، «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، استحاله یک سازمان» و «حزب اعتماد ملی، حزبی که نه ملی بود و نه اسلامی» که منتشر شده است. در این کتاب‌ها، تقریباً می‌توان تاریخ ۴۰ ساله سیاسی انقلاب اسلامی را مطالعه و موضع‌گیری‌های این احزاب را درباره مسائل مختلف انقلاب و اتفاقات مهم مثل فتنه سال ۱۳۷۸ و ۱۳۸۸، را مورد بررسی و بازخوانی قرار داد.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار