به روز شده در: ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۹
دبیر کل جشنواره ملی عکس نور جزئیات برگزاری اختتامیه چهارمین دوسالانه عکس نور را تشریح کرد.
کد خبر: ۳۷۵۹۱۸
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۶ - 25December 2019

اختتامیه چهارمین دوسالانه عکس نور در تبریز برگزار می‌شودبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «کمال الدین شاهرخ» دبیر چهارمین دوسالانه عکس نور سازمان بسیج هنرمندان گفت: ۳ هزارو ۶۹۸ قطعه عکس به دبیرخانه جشنواره ارسال گردید که در نهایت ۳۴ مجموعه عکس به بخش اختتامیه راه یافتند که از این تعداد ۱۸ مجموعه مربوط به بخش ویژه و ۱۶ مجموعه در بخش آزاد است.

وی اظهار داشت: از زمان ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره، تعداد ۴۲۸ عکاس در سایت مربوط به جشنواره با عنوان طرفه هنر ثبت نام کردند که تعداد ۳۵۴ مجموعه به دبیرخانه ارسال گردید و با اعلام نظر هئیات داوران آثار ۳۱۴ عکاس در بخش ویژه و آزاد شرایط‌های مورد نظر با قوانین جشنواره را دارا شدند.

وی افزود ۸۸: عکاس در بخش ویژه مجموعا ۹۳۸ عکس در قالب مجموعه‌های ۸ تا ۱۲ فریمی و در بخش آزاد نیز ۲۲۶ عکاس با ارسال ۲ هزارو ۷۶۰ عکس در این جشنواره حضور یافتند که در مجموع ۳ هزارو ۶۹۸ قطعه عکس در قالب مجموعه عکس به دبیرخانه این دوره از دوسالانه سراسری عکس نور ارسال گردید.

دبیر کل جشنواره ملی عکس نور تصریح کرد: با اعلام نظر هئیات داوران که متشکل از دو داور استانی و سه داور کشوری بود تعداد ۳۴ مجموعه به بخش نمایشگاهی راه یافت که از این تعداد ۱۸ مجموعه در بخش ویژه و ۱۶ مجموعه مربوط به بخش آزاد است که در مراسم اختتامیه این دوره ۳۵۰ قطعه عکس در قالب افتتاح نمایشگاه در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت.

شاهرخ پروژه محور بودن و توجه ویژه و خاص به بحث مجموعه عکس را از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این دوره از دوسالانه عنوان کرد و گفت: پروژه محوری در این دوره و تاکید بر تهیه و تولید مجموعه عکس سبب گردید که از میزان تب و تابی که ما به طور معمول در تک عکس‌ها در جشنواره‌های مختلف می‌بینیم کاسته شده و عکاسان توجه بیشتری بر بحث مجموعه عکس داشته باشند.

وی ادامه داد: ما در این دوره و دربخش ویژه این جشنواره برای هر یک از استان‌ها با توجه به اعلام نظر دبیران استانی، اساتیدی را به عنوان راهنما در کنار عکاسان منتخب در نظر گرفتیم که با مشورت‌ها وکمک‌های این اساتید عکاسان بتوانند مجموعه‌های تولیدی را به شکل کامل تری به انجام برسانند.

دبیر کل جشنواره ملی عکس نور خاطرنشان کرد: بخش ویژه این جشنواره متخص عکاسان شبکه بسیج بود که مقرر گردید که هر یک از عکاسان مشخص شده با ایده‌ها و موضوعاتی که از سوی استان‌ها تعریف شده در قالب تهیه پروژه اقدام کرده و در نهایت مجاز به ارسال یک مجموعه عکس به دبیرخانه هستند و افرادی که در این بخش شرکت کرده بودند طبق قوانین جشنواره مجاز به حضور در بخش آزاد نبودند.

شاهرخ با اشاره به بخش آزاد این جشنواره گفت:، اما در بخش آزاد این دوسالانه هیچ‌گونه محدودیتی در انتخاب موضوع برای عکاسان شرکت کننده وجود نداشت و هرعکاس می‌توانست دو مجموعه عکس را با موضوعات مورد نظر خود به دبیرخانه جشنواره ارسال نماید.

۱۳ استان فعال در چهارمین دوسالانه سراسری عکس نور

دبیر کل جشنواره ملی عکس نور با اشاره به استان‌های فعال در این دوره از دوسالانه سراسری عکس نور گفت: استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، گلستان، فارس، استان آذربایجان شرقی، تهران بزرگ، قم، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، تهران و کرمانشاه و در نهایت استان مازندارن به ترتیب ۱۳ استانی بودند که در این جشنواره بیشترین فعالیت را در راستای برگزاری نشست‌های متعدد عکاسی و همینطور بیشترین تعداد آثار ارسالی و عکاسان شرکت کننده را دارا بودند.

وی بیان کرد: ۳۲ نفر از اساتید حوزه عکس در استان‌ها نیز با انتخاب دبیران استانی، در این جشنواره کار هدایت عکاسان را عهده دار شدند.

شاهرخ با اشاره به برگزاری مراسم اختتامیه گفت: سه شنبه دهم دی ماه شهر تبریز میزبان برگزاری مراسم اختتامیه چهارمین دوسالانه سراسری عکس نور خواهد شد و در پایان این مراسم سه نفر در بخش ویژه و سه نفر در بخش آزاد به عنوان برگزیدگان نهایی معرفی و با اهدای لوح و جوایزنقدی و تندیس جشنواره تقدیر می‌شوند.

وی ادامه داد: براساس آئین نامه و فراخوان این دوره از دوسالانه نیز دو نفر از هنرمندان در بخش ویژه و یک نفر نیز در بخش آزاد شایسته تقدیر می‌شوند.

دبیر کل جشنواره ملی عکس نور خاطرنشان کرد: امسال در نظر داریم که در مراسم اختتامیه بخشی را با عنوان تالیف کتب عکاسی اضافه کنیم که در این بخش تعدادی از هنرمندان این حوزه و نفراتی که در بحث عکاسی تالیفاتی را داشتند تقدیر می‌شوند.

افتتاح نمایشگاه آثار برگزیده همزمان با سالروز حماسه نهم دی ماهشاهرخ با اشاره به برگزاری نمایشگاه آثار برگزیده و راه یافته به بخش نهایی این دوسالانه گفت: دوشنبه نهم دی ماه همزمان با بزرگداشت سالروز حماسه نهم دی ماه آثار راه یافته به بخش نهایی این جشنواره در قالب نمایشگاه افتتاح در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: ۳۵۰ قطعه عکس از ۳۴ مجموعه عکس راه یافته به بخش نهایی این جشنواره در قالب تابلو‌های فاخر در ابعاد ۶۰ در ۹۰ و ۳۰ در ۴۵ به نمایش در می‌آید.

دبیر کل جشنواره ملی عکس نور تاکید کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده این نمایشگاه به مدت ده روز از روز اختتامیه دایر و پس از آن نیز در شهر اصفهان به مدت یک هفته در معرض دید قرار می‌گیرد.

شاهرخ با اشاره به برگزاری برنامه بازید عکاسان از مراکز دیدنی و تاریخی تبریز گفت: پس از مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار، برنامه بازدید عکاسان از مراکز دیدنی و تاریخی شهر تبریز به منظور ارتقاء سطح دانش عکاسی شرکت‌کنندگان برگزار می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: صبح روز سه شنبه دهم دی ماه نیز، نشست عکاسی با حضور تمامی عکاسان مدعو به این اختتامیه در شهر تبریز و با محوریت مجموعه عکس برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ ۱۲۱

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار