به روز شده در: ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۰
تحصن‌کنندگان در میدان التحریر بغداد ضمن تاکید بر مسالمت آمیز ماندن اعتراضات خود از مرجعیت و الحشد الشعبی قدردانی کردند و گفتند، پس از پیروزی بر داعش پیروزی بعدی در راه است.
کد خبر: ۳۷۳۷۱۹
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۴ - 10December 2019

قدردانی تحصن‌کنندگان «التحریر» بغداد از مرجعیت و الحشد الشعبیبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، معترضان عراقی در بیانیه‌ای که از بلندگوی میدان التحریر بغداد قرائت شد، اعلام کردند: «امروز سالروز پیروزی عراق و عراقی‌ها بر داعش است. از مرجعیت متشکریم. از نیرو‌های امنیتی عراق متشکریم. از فرزندان الحشد الشعبی متشکریم. از همه کسانی در تحقق این پیروزی مشارکت داشتند، متشکریم.»

به نوشته وبگاه خبری «بغداد الیوم»، در این بیانیه خطاب به معترضان حاضر در میدان التحریر آمده است: «ما هم اینک در آستانه پیروزی جدید عراق از طریق تلاش، صلح جویی و تحصن شما هسیتیم.»

همزمان با فراخوان گسترده گروه‌های ناشناس در فضای مجازی مبنی بر اینکه معترضان امروز سه شنبه از چند استان به بغداد بیایند و در میدان التحریر تجمع کنند و دعوت‌هایی که برای حمله به منطقه حفاظت شده الخضراء صورت گرفته بود، تدابیر امنیتی در پایتخت عراق شدت گرفت و نیرو‌های امنیتی در سراسر شهر و ورودی‌های آن و مسیر‌های منتهی به منطقه الخضراء به طور گسترده مستقر شدند.

تحصن کنندگان در میدان التحریر شب گذشته هم با صدور بیانیه‌ای هر گونه ارتباط خود با فراخوان برای دعوت از معترضان سراسر عراق برای آمدن به بغداد و گرفتن منطقه الخضراء را رد و و بر مسالمت آمیز بودن اعتراضات خود تاکید کردند.

بسیاری از فعالان و چهره‌های اجتماعی، سیاسی و مدنی نیز از دیروز با هشدار درباره اینکه فراخوان مذکور مشکوک است از شهروندان عراقی خواستند دنباله رو آن نشوند.

آستان‌های مقدس حضرت عباس و امام حسین (علیهما اسلام) در کربلا هم تاکید کردند که هرگز از فراخوان امروز برای برپایی تظاهرات حمایت نمی‌کنند. اتحادیه‌های کارگری هم بیانیه منتسب به آن‌ها درباره دعوت به تظاهرات میلیونی امروز سه شنبه در بغداد را جعلی خواندند و گفتند اصلا در این خصوص اطلاعی ندارند.

جمعی از تظاهرات‌کنندگان عراقی امروز هم با ایجاد دیواره انسانی روی پل «الجمهوریه» در مرکز بغداد اجازه ندادند معترضان با ایجاد ازدحام آن طرف پل شرایط رسیدن احتمالی عناصر خرابکار به منطقه الخضراء فراهم شود.

فراخوان تظاهرات میلیونی امروز تردید و شک بسیاری از سیاسیون را برانگیخته است به گونه‌ای که احتمال داده‌اند با اتفاقات ناگوار و مشکوک روز‌های اخیر در چند استان مثل تیراندازی ناشناس به معترضان یا ترور برخی اشخاص، از این ماجرا برای تبلیغات علیه عراق و حتی نیرو‌های الحشد الشعبی و گروه‌های نزدیک به ایران بهره‌برداری شود.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها