به روز شده در: ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۰
سی و هشت سال از جمعه خونین سال ۱۳۶۰ شیراز می‌گذرد، روزی که صدای انفجار بمب کینه توزی و نفاق شاهبال کبوتر سبز پوش حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) را شکست و امام جمعه شیراز را به فیض شهادت رساند، روزی که رخسار شهید آیت‌الله سید عبدالحسین دستغیب رنگ خون گرفت و آتش از دل کوچه پس کوچه‌های گود عربان شیراز زبانه کشید.
کد خبر: ۳۷۳۶۵۶
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶ - 10December 2019

مرثیه‌ای برای معلم اخلاق، شهید آیت‌الله دستغیببه گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، با گذشت ۳۸ سال از شهادت شهید آیت الله دستغیب در شیراز هنوز در و دیوار این شهر خاطره شهادت امام جمعه خود را به یاد دارد، هنوز آفتاب بیستم آذر سرد و بی رمق است و در آستانه نیمروز ذکر نام شهید به همراه صلوات بر خاندان پیامبر (ص) گلدسته‌های حضرت شاهچراغ (ع) طنین می‌اندازد.

سید عبدالحسین دستغیب در سال ۱۲۸۸ شمسی در شیراز در یک خانواده روحانی اهل علم و فضیلت در شیراز متولد شد، پدرش سید محمدتقی هنگام تولد فرزندش در کربلا به سر می‌برد و، چون ولادت او مقارن با عاشورا بود، نام او را عبدالحسین نهاد.

سید عبدالحسین در ۱۲ سالگی پدر خود را از دست داد و در سال ۱۳۱۰، جهت ادامه تحصیل علوم دینی راهی نجف اشرف شد و از محضر بزرگان کسب فیض کرده و به درجه اجتهاد نائل آمد.
حضرت آیت الله شهید دستغیب رییس حوزه علمیه فارس و نماینده امام (ره) را در این استان و امام جمعه شیراز بود.

با شروع نهضت روحانیت در سال ۱۳۴۱ مبارزه آیت الله با رژیم که از زمان‌های گذشته ادامه داشت، علنی و آشکار گردید و شب‌های جمعه پس از دعای کمیل سخنرانی سیاسی و تهییج کننده آیت الله تا نیمه خرداد ۴۲ در جمع انبوه شنوندگان نقش بزرگی در پیشبرد انقلاب داشت و نوار سخنرانی‌ها تا اقصی نقاط ایران منتشر می‌شد.

آیت الله دستغیب در خرداد ۴۲ بازداشت و به تهران اعزام شد و پس از آزادی اززندان مدتی نیز تبعید و در سال ۴۳ نیز مجددا زندانی و تبعید گردید و در سال ۵۶ نیز مدتی زندانی و یا در منزل محاصره و تحت نظر بود و با تمام این فشار‌ها حاضر به مذاکره و مصالحه با رژیم نشد و پرچم مبارزات مردم فارس را در این مدت پانزده ساله بر دوش داشت.

پس از پیروزی انقلاب به نمایندگی اول فارس در مجلس خبرگان انتخاب شد و همزمان به درخواست اهالی شیراز و فرمان امام امامت جمعه را عهده دار شد و مشغول خدمت به مردم مستضعف بود که در تاریخ بیستم آذرماه ۱۳۶۰ مطابق با ۱۴ صفر ۱۴۰۲ هنگامی که عازم نماز جمعه بود به دست منافقین به درجه رفیع شهادت نایل آمد و به اجداد طاهرینش پیوست.

شهید دستغیب و امام راحل

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (ره)، به مناسبت شهادت حضرت آیت الله سید عبدالحسین دستغیب در پیامی یاد آور شدند: شهادت برای فرزندان اسلام و ذریه پیامبر عظیم الشان صلی الله علیه و اله و اولاد فاطمه علی‌ها السلام و یادگاران حسین سلام الله علیه در راه هدف و اسلام عزیز و قرآن کریم چیزی غیرعادی و پدیده غیرمعهود نیست.

ملت بزرگ اسلام از محراب مسجد کوفه تا صحرای افتخارآمیز کربلا و در طول تاریخ پرارزش سرخ تشیع قربانیانی ارزشمند به اسلام عزیز تقدیم نموده و ایران شهادت طلب هم این پدیده سعادتمند مستثنی نیست و انقلاب اسلامی گوش و چشمش پر ار این شهیدان حسین گونه است.

در ادامه پیام امام راحل به این مناسبت آمده بود: مطمئن هستیم که پیامبر بزرگ اسلام مباهات می‌کند بر امم دیگر به سبب فداکاری این عزیزان در جبهه و پشت جبهه و این عزیزان محراب و منبر و در صف جماعات و در داخل مسجد‌ها و بیمارستان‌ها مباهات می‌فرماید و چه بهتر و گواراتر که با شهادت این فرزندان اسلام و ذریه طاهره بر افتخارات آن بزرگوار در روز عرضه اعمال هر چه بیشتر بیفزاییم. عزیزان و نورچشمان ما در جبهه‌های جنوب و غرب هر روز با سرکوبی اشرار امریکایی و عقب سازی و به جهنم فرستادن جنود شیطان سربلندی و عظمت برای اسلام خلق می‌نمایند؛ به طوری که تاب تحمل این پیروزی‌ها را ازامریکاییان خارج و داخل، منافق و منحرف سلب نموده و بر جنون و و حشی گری‌های آنان افزوده است.

امروز روز جمعه و نماز و عبادت، با دست جنایتکار امریکاییان، یک شخصیت ارزشمند که مربیی بسزا و عالمی عامل که گناهش فقط تعهد به اسلام بود، از دست ملت ایران و اهالی محترم فارس گرفت و حوزه‌های علمیه و اهالی ایران را به سوگ نشاند، حضرت حجه الاسلام و المسلمین شهید حاج سید عبدالحسین دستغیب را که معلم اخلاق و مهذب نفوس و متعهد به اسلام و جمهوری اسلامی بود با جمعی از همراهانشان به شهادت رساندند و خدمت خود را به ابرقدرت و ابر جنایتکار زمان ایفا کردند، به گمان آنکه به ملت رزمنده ایران آسیب رسانند و آنان را در راه اهداف به سستی بکشند. این کوردلان نمی‌بینند که در هر شهادتی و در هر جنایتی ملت متعهد به اسلام و کشور مصم‌تر و حاضرتر در صحنه می‌شوند.

آیت الله شهید سید عبدالحسین دستغیب تالیفات زیادی در حوزه دین و اندیشه داشته که از جمله آن کتاب قلب سلیم در رشته اخلاق است که بسیار زیبا نوشته شده است.
حقایقی از قرآن، معراج، ماه خدا، صدیقه کبری، داستان‌های شگفت، هشتاد و دو پرسش، گناهان کبیره در دو جلد، سوره نجم، سیدالشهدا علیه السلام، معاد، صلوه الخاشعین و قلب قرآن از دیگر کتاب‌های آن شهید است.

شهید دستغیب و گام‌های بلند جهاد و تقوی

تولیت آستان مقدس حضرت شاهچراغ (ع) با تبیین شخصیت رحمانی شهید دستغیب بیان داشت: این شهید بزرگوار در عرصه‌های علم، تقوا، جهاد گام‌های استوار و بلندی را برداشته بود که مایه افتخار برای جامعه است.

آیت الله سید علی اصغر دستغیب با بیان اینکه شهدا عند ربهم یرزقون هستند گفت: شهادت مقام قرب الهی است و مقام شهدا در دنیا و آخرت بلند مرتبه و شایسته است.

وی با اشاره به سالگرد شهادت آیت الله دستغیب امام جمعه شهید شیراز، افزود: شهید دستغیب مجاهد در راه خدا بود به طوری که اخلاق، کردار و منش، روابط وی با مردم و تفسیر وی تاثیرگذار و گواه و شاهد راه او بود.

وی ادامه داد: کلام و گفتار این شهید عالی قدر در دل تمام مردم نفوذ می‌کرد که امروز کلام شهید دستغیب ثبت و ضبط شده و قابل دسترس برای عموم مردم و نسل‌های آینده است.

تولیت آستان مقدس احمدی محمدی اضافه کرد: شهید دستغیب معلم اخلاق و مهذب نفوس بود و مردم را به سوی خداوند دعوت می‌کرد به طوری که دل‌های مردم شهر شیراز و استان فارس با گفتار این شهید منور می‌شد.

وی با بیان اینکه نفس چنین علما و بزرگانی از جمله شهید دستغیب همراه انقلاب بود گفت: شهید دستغیب تمام عمر خود را در راه مبارزه بر علیه کفر و نفاق گذراند به طوری که در قبل از نهضت امام خمینی (ره) در راه تبیین امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه علیه کشف حجاب مبارزه کرد.

آیت الله دستغیب ادامه داد: همزمان با آغاز نهضت امام راحل و انقلاب اسلامی نیز از تمام فرصت‌ها برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی استفاده و در این زمینه خدمت کرد.

وی با بیان اینکه شهید دستغیب انسان در راه خدا و ولایت بود گفت: شهید دستغیب اطاعت از رهبری امام راحل را اطاعت از خداوند می‌دانست و حتی یک قدم جلو‌تر و عقب‌تر از، ولی فقیه زمان نبود و همواره در رکاب و همراه نائب امام زمان حرکت می‌کرد و این مشی دائمی این عالم ربانی بود.

شهید دستغیب و صبر برای خدا

نماینده، ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز نیز با اشاره به ۲۰ آذرماه سالروز شهادت آیت الله سید عبدالحسین دستغیب گفت: بدن شهید دستغیب تکه تکه شد تا انقلاب اسلامی باقی بماند. شهید دستغیب مثل شهید بهشتی مظلوم بود برای اینکه در زمان حیاتش انوع تهمت‌ها و افترا‌ها به او زده شد، اما او بخاطر خدا صبر کرد.

آیت الله لطف الله دژکام ادامه داد: امروز نیز دشمنان به دنبال آن هستند تا کسانی که از انقلاب اسلامی دفاع می‌کنند و پای نظام ایستاده اند را به هر شکلی حذف کنند، یا آن‌ها را بکشند یا آن‌ها را ترور شخصیتی کنند. در زمان شهید دستغیب و شهید بهشتی این همه ابزار برای شایعه پراکنی نبود که الان وجود دارد البته کسانی که مورد حمله دشمن قرار می‌گیرند باید حواسشان باشد و دنبال مسیر انقلاب اسلامی باشند.

آیت الله دژکام افزود: یک جنگی در نهایت جنگ روانی و تبلیغاتی وجود دارد و آن جنگ شناختی است که باید به آن توجه کنیم. دشمنان ما روی نسل جوان کار می‌کنند برای اینکه شناخت آنان را نسبت به مسایل تغییر دهند که باید تلاش کنیم تا نسل جدید بداند چه چیزی خوب و چه چیزی بد است.

نماینده، ولی فقیه در استان فارس همچنین عنوان کرد: شهید محراب آیت الله دستغیب با آثاری که در زمینه حفظ و ادامه انقلاب اسلامی داشت، شخصیتی ملی به شمار می‌رود. نقش شهید دستغیب در هدایت جریان انقلاب اسلامی در شهرستان شیراز بیشتر معنا می‌یابد.

برگزاری هفته بزرگداشت آیت الله شهید دستغیب

محمدرضا نمازی، عضو ستاد برگزاری مراسم بزرگداشت شهید آیت‌الله دستغیب نیز با اشاره به اهمیت احیای برگزاری بزرگداشت برای زنده نگه داشتن یاد آیت‌الله دستغیب در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، گفت: ستاد مرکزی بزرگداشت برگزاری شهید آیت‌الله دستغیب در سی و هشتمین سالگرد شهادت ایشان برنامه‌های خود را در شیراز برگزار می‌کند.

وی با بیان اینکه امسال هفته گرامیداشت شهید آیت‌الله دستغیب برگزار خواهیم کرد، گفت: در سال‌های گذشته فقط یک روز به‌عنوان بزرگداشت شهید برگزار می‌شد و از سال گذشته با ورود آیت‌الله دژکام، نماینده، ولی فقیه در اجرای برنامه‌های برگزاری و اهتمام در این امر باعث دقت مضاعف در برگزاری مراسم بزرگداشت شد که این موجب شد هفته گرامیداشت سی و هشتمین سالگرد شهید محراب آیت‌الله دستغیب برگزار شود.

نمازی بیان کرد: هفته بزرگداشت شهید محراب آیت‌الله دستغیب روز جمعه با پیام و سخنرانی نماینده، ولی فقیه و امام جمعه شیراز همزمان با برگزاری نماز جمعه آغاز و در همین روز نمایشگاه و فروشگاه آثار شهید در بست شهید دستغیب آستان احمدی و محمدی (ع) توسط ستاد برگزاری نماز جمعه برگزار می‌شود.

به گفته نمازی ذکر و یاد این شهید بزرگوار به‌مدت ۱۰ دقیقه در بین‌الصلاتین ادارات و سازمان‌های استان، برگزاری همایش نخبگان مکتب شهید دستغیب با حضور طلاب حوزه‌های علمیه در مسجد جامع عتیق با سخنرانی حجت‌الاسلام حیدری کاشانی به میزبانی آیت‌الله دژکام، گلباران و ادای احترام بر مزار آن شهید، برگزاری دعای کمیل در مسجد شهید آیت‌الله دستغیب و دعای ندبه از دیگر برنامه‌های هفته آیت‌الله دستغیب است.

عضو ستاد برگزاری هفته بزرگداشت شهید آیت‌الله دستغیب با بیان اینکه محل برگزاری یادمان اصلی شهید محراب و همراهان شهید در مسجد جامع عتیق خواهد بود، گفت: در روز چهارشنبه بعد از نماز مغرب و عشاء با حضور سخنران و مداح کشوری یادمان اصلی شهید دستغیب برگزار خواهد شد.

امسال مصادف با سی و هشتمین سالگرد شهادت شهید محراب آیت‌الله سید عبدالحسین دستغیب است و هفته بزرگداشت این شهید محراب از جمعه ۱۵ آذرماه تا جمعه ۲۲ آذرماه ادامه خواهد داشت.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/ 900

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها