به روز شده در: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۶
مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد:
سرهنگ «امیرعباس آسمند» گفت: تاریخ شفاهی می‌تواند پایه و اساسی برای ناگفته‌‌های دوران دفاع مقدس و راهی برای انتقال ارزش‌ها و خاطرات دوران دفاع مقدس به نسل جوان باشد.
کد خبر: ۳۷۰۴۹۸
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱ - 18November 2019

به گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از یاسوج، کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی دفاع مقدس با موضوع «سوژه‌یابی، مصاحبه و پرسشگری خلاق» امروز با حضور جمعی از پژوهشگران و نویسندگان حوزه دفاع مقدس استان کهگیلویه و بویراحمد در سالن جلسات اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس این استان برگزار شد.

سرهنگ «امیرعباس آسمند» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد در این کارگاه با اشاره به  گذشت 31 سال از دوران دفاع مقدس، اظهار داشت: حفظ، ثبت و نشر ارزش‌های دفاع مقدس باید از طرق مختلف مکتوب، هنر و تاریخ شفاهی صورت پذیرد.

وی افزود: تعداد رزمندگانی که در این جنگ شرکت کردند بسیار زیاد بود اما گاهی به دلایل امنیتی و حفاظتی این امکان وجود نداشت که همه وقایع ثبت و ضبط شود و البته در برخی جاها هم خود ما کم‌کاری کردیم.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در حال حاضر هم در برخی جاها ندانم‌ کاری‌هایی وجود دارد و یا برخی رزمندگان دفاع مقدس و فرماندهان یا در دسترس نیستند یا دچار فراموشی شده‌اند.

آسمند اضافه کرد: تاریخ شفاهی می‌تواند پایه و اساسی برای ناگفته‌‌های دوران دفاع مقدس باشد و راهی برای انتقال ارزش‌ها و خاطرات دوران دفاع مقدس به نسل جوان است که به ذکر جزئیات ریز آن دوران می‌پردازد.

این مسئول عنوان کرد: در صورتی که تاریخ شفاهی به درستی انجام شود، می‌توان همه احساسات، زیبایی‌ها و سختی‌های دوران دفاع مقدس را از ذهن رزمندگان، فرماندهان و خانواده‌های شهدا بیرون آورد و به نسل جدید انتقال داد تا بفهمند برادران و خواهران آنها چه دورانی را گذرانده‌اند.

«مهران مظفری» مدرس این کارگاه آموزشی هم در تعریف تاریخ شفاهی گفت: جمع‌آوری، تدوین و تحریر افراد حاضر در یک رخداد مهم و یا افرادی است که شاهد عینی آن اتفاق هستند.

وی با بیان اینکه تاریخ شفاهی بر اساس مصاحبه انجام می‌شود، متذکر شد: اگر ملتی تاریخ و گذشته خود را نداند در آینده هیچ امیدی به آن ملت نیست.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها