به روز شده در: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۷
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با دفاع‌پرس تاکید کرد؛
سیدقاسم جاسمی هدف از مذاکره غربی‌ها با جمهوری اسلامی را مانع‌تراشی بر سر راه دستیابی به موفقیت‌ و پیشرفت‌های کشورمان عنوان کرد و گفت: برجام، Spv و «INSTEX» ابزار غربی‌ها برای محدودسازی ایران در تمام عرصه‌ها به خصوص در بُعد نظامی و دفاعی است.
کد خبر: ۳۶۹۶۷۵
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۶ - 12November 2019

«INSTEX» حربه غربی‌ها برای محدودسازی توان موشکی ایران/ مذاکره با اروپایی‌ها نتیجه‌ای جز شکست ندارد«سید قاسم جاسمی» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اخبار داخلی دفاع‎پرس، با اشاره به سازوکار کانال مالی اروپایی‌ها با ایران، اظهار داشت: باید بپذیریم که اروپایی‌ها تمایل چندانی به همکاری با کشورمان در عرصه‌های اقتصادی و فناوری ندارند و در حقیقت توافقات بین‌المللی را دستمایه‌ای برای کنترل، نظارت و محدودسازی توان دفاعی ما قرار داده‌اند.

این نماینده خانه ملت گفت: عدم حُسن‎نیت اروپایی‌ها در برجام نه‌تنها برای ایران، بلکه برای سایر کشورها نیز به اثبات رسید؛ لذا تیم دیپلماسی ما باید با توجه به سابقه عملکرد اروپایی‌ها در برجام در خصوص «Spv» و «INSTEX» تصمیم‎گیری و اقدام کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپایی‌ها پیرو سیاست‌های غلط و ضدایرانی دولتمردان آمریکایی‌ هستند؛ اما تظاهر به دوستی با کشورمان می‌کنند، تصریح کرد: هدف عمده غربی‌ها مداخله در امور کشور ما به خصوص کسب آگاهی از صنعت دفاعی و موشکی و نظارت و محدودسازی ما در این عرصه است. در حقیقت «INSTEX» و سایر این توافقات بهانه است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با اشاره به عدم تعهدپذیری اروپایی‌ها در توافق برجام با انتقاد از ایجاد کانال مالی آنها با کشورمان تاکید کرد: تعلل اروپایی‌ها در خصوص اجرایی شدن دقیق و صحیح INSTEX مشهود است. آنها اجرایی شدن سیاست‌های آن را با عضویت ایران در FATF و مذاکره در خصوص توان دفاعی و موشکی ما پیوند زده‌اند که این امر به هیچ وجه قابل تحقق نیست.

این نماینده خانه ملت گفت‌وگو با غرب را فاقد دستاورد و نتایج مثبت عنوان کرد و گفت: سابقه عملکرد آمریکا و اروپا در توافقات بین‌المللی مبنی بر خودخواهی و منفعت‌طلبی غیرقابل انکار است؛ لذا آنها هیچ امتیازی برای طرف مقابل توافق قائل نیستند و تا زمانی پایبند به عهد خود هستند که حداکثر منافعشان تضمین باشد. در حقیقت آنها منافع ملی کشورمان را در برجام، FATF و ابزار حمایت از تبادلات تجاری نادیده گرفته‌اند.

این مقام مسوول در ادامه درباره اصرار برخی از مسوولان برای پذیرفتن FATF، افزود: این هم مثل برجام فاقد دستاورد و از قراردادهای مشکوک و استعماری است و نتیجه آن بر اساس کارهای کارشناسی که صورت گرفته است، با منافع ملی ایران مغایرت دارد. بنابراین نباید منتظر طرح‌های اروپایی‌ها برای حفظ توافقنامه همانند راه‌اندازی اینستکس، کانال مستقل مالی، دیدار با ترامپ و غیره باشیم زیرا صرفا وقت کشی است.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار