به روز شده در: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۳
روحانی در مراسم افتتاحیه کارخانه نوآوری:
رئیس جمهور با بیان اینکه در مقابله با آثار مخرب ناشی از تحریم‌های آمریکا سخت تلاش می‌کنیم، گفت: رونق اقتصادی اولویت و حمایت از تولیدکنندگان داخلی اولویت دولت است.
کد خبر: ۳۶۸۹۴۶
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵ - 05November 2019

///به گزارش خبرنگار اخبار داخلی دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (سه‌شنبه) در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری با بیان اینکه تمام تلاش ما رونق در عرصه اقتصادی کشور است، اظهار داشت: یکی از عوامل مهم در رونق چرخه اقتصادی افتتاح کارخانه‌ها و تولیدی‌ها و حمایت از تولیدکنندگان است.

وی در ادامه افزود: معمولا کارخانه‌هایی که ما افتتاح می‌کنیم یا کارخانه فولاد و مس است یا کارخانه پتروشیمی و نساجی و از این قبیل است. ما امروز وارد یک فاز نو و جدید شده‌ایم. این کارخانه با تمام کارخانه‌هایی که قبلا افتتاح می‌کردیم کاملا متفاوت است و کارخانه، کارخانه نوآوری است و این خیلی مهم است زیرا کارخانه نو آوری‌های قبلی را اجرا می‌کند. یعنی گام‌های گذشته و نتایج فعالیت‌های گذشته را به مرحله عمل در می‌آورد.

وی با بیان اینکه خوبی‌اش این است که اینجا، نوآفرین ما و شرکت استارت آپ هستند و در کنار آن نیز گروهی هستند که به عنوان شتاب دهنده یاری‌اش می‌دهند، عنوان کرد: این دو با هم کار را برای اینکه در پیچ و خم‌های اداری نماند یا کمتر بمانند کار را پیش می‌برند. این یک تحول بسیار بزرگ است. البته این تحول بزرگ به زیرساخت، فرهنگ و همکاری نیاز دارد. همان هم‌آوایی که ما دیدیم اول هم فکری و بعد هم‌آوایی و بعد همکاری می‌خواهد. این سه باید در کنار هم قرار بگیرند تا ما را به نتیجه برسانند.

رئیس جمهور افزود: نکته جدیدی که یکی از دوستان در جلسه قبلی بیان کرد و برای من مهم بود این بود که ما معمولا در صنعت، فناوری و حتی علوم جدید معمولا دنباله رو هستیم. معمولا کشورهای پیشرفته گامی برداشته یا عملی انجام دادند و ما می‌خواهیم مشابه آن‌ها کاری را انجام دهیم و از آنها پیروی کنیم. در صنعت و فناوری های معمولی این چنین است اما اینجا ما می‌توانیم نوآوری‌ای داشته باشیم که دیگری انجام نداده باشد و ما اولین باشیم که این کار را انجام می‌دهیم.

روحانی با تاکید بر اینکه البته قاعده‌اش این است کسی که رساله PHD می‌نویسد باید ایده‌اش نو باشد، گفت: اولین بار است که این نظریه مطرح می‌شود و او در این تحقیق‌اش آن را به اثبات می‌رساند. ممکن است کسی اثبات او را قبول نکند اما به. هر حال او ایده جدیدی را مطرح کرده است. ما دراین زمینه و برخی زمینه‌ها می توانیم پیشتاز باشیم. ما می‌توانیم اولین فردی باشیم که ایده را مطرح کردیم و آن را به محصول قابل ارزیابی در بازار برسانیم و محصول را به بازار داخلی و خارجی عرضه کنیم که بسیار مهم است.

رئیس جمهور با بیان اینکه افتخار دولت یازدهم و دوازدهم این است که در این راستا گام‌های خوبی برداشته است، تصریح کرد: ممکن است این گام‌ها کامل نباشد یا کمتر از انتظار نسل جوان ما باشد اما در عین حال حرکت بزرگی است که انجام شده است. شما اگر پهنای باند نداشتید اصلا این کارها امکان پذیر نبود. همه چیزهایی که امروز مورد بازدید ما در یک سالن قرار گرفت به نحوی به پیشرفت آی سی تی و پهنای باند و دسترس بودن متکی بود.

روحانی با بیان اینکه ما خیلی فشارها دیدیم تا بتوانیم این را در دسترس شما قرار دهیم و هنوز هم تحت فشار هستیم، تاکید کرد: بله، هر کار خوبی که ما انجام می‌دهیم ممکن است یک نقطه ضعفی هم داشته باشد. شما آزادراهی درست می‌کنید که شما را سریعتر به مقصد می‌رساند و به طور طبیعی سرعت شما بیشتر می‌شود. اگر در آن مسیر تصادف شود ماشین‌های بیشتری صدمه می‌بینند که در مقایسه با جادی عادی مشکلاتش بیشتر است. پس باید گفت آزادراه چیز بدی است؟

وی افزود: ما باید مشکلات را کاهش دهیم اما کار عظیمی صورت گرفته است. اینکه امروز شاهد کارخانه نوآوری هستیم و همه کنار هم نشستند خیلی مهم است. اینکه یکدیگر را بشناسیم و از هم کمک بگیریم اهمیت دارد. اشتراک مسئله بسیار مهم است. همان که در اصلاح دینی به ما گفتند در کار نیک یکدیگر را کمک کنید.

رئیس جمهور تصریح کرد: مهندسی ساختمان اولین فضا را برای همکاری به وجود می‌آورد. اگر این مهندسی پارتیشن پارتیشن بود خودش به گونه دیگری بود. در ژاپن سالن‌های بسیار بزرگ وجود دارد و با یک شیبی مدیریت در قسمت بالا می‌نشست و مدیر می‌توانست همه را ببیند. البته لازم نیست حتما با چشم دید. با کامپیوتر و مانیتور می‌توان شهر و کشور دیگر را دید. اما ساختمان می‌تواند به ما کمک و یاری کند.

وی ادامه داد: دوستان گله کردند که برخی کارخانه‌ها در سنت هستند و از شرایط نو بی‌بهره‌اند. سیستم جدیدی که قرار است به وجود بیاید در ابتدا باید برای شناخت فضا و محیط جدیدش فرهنگ سازی شود. ما هنوز به اینترنت اشیاء نرفته‌ایم. قدیم که در روستایی آب بود هر کسی از آن سهم داشت و به آن تسوج می‌گفتند که بر مبنای ساعت بود، اما اکنون شکل تغییر کرده و آبیاری‌های نوین آمده است که چه زمانی و چگونه آب بدهیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر وارد این مرحله شدیم که به تدریج گام‌ها را برداریم تحول جدیدی است، اظهار داشت: دنیای ما دنیای متفاوتی است و سبک زندگی تغییر کرده است. اوایل دهه ۷۰ که موبایل آمده بود فکر می‌کردند مسئولان رده بالا به جای بی‌سیم موبایل دست بگیرند و فکر نمی‌کردند موبایل به وسیله‌ای تبدیل شود که دنیا را تغییر دهد و دوست همراه از صبح تا آخر شب باشد.

وی تاکید کرد: یک صاحب جدید و دوست و یار جدید می‌تواند کمک کند و ممکن است ما را منحرف کند. به هر حال متحول شده است. اولین کار دولت این زیربناها بوده است.

رئیس در مورد گام چهارم کاهش تعهدات برجامی گفت: گام چهارم کاهش تعهدات در فردو خواهد بود. می‌دانید طبق برجام در فردو، ۱۰۴۴ تا سانتریفیوژ داریم، منتهی در برجام قرار ما این بوده این سانتریفیوژ برچرخند ولی گاز تزریق نشود و گامی که بر‌می‌داریم از فردا گازدهی را در فردو آغاز می‌کنیم.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار