به روز شده در: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳
گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی زندگی‌نامه و خاطرات شهید دانشمند امیرتوکل کامبوزیا را منتشر و روانه بازار نشر کرد.
کد خبر: ۳۶۵۹۲۰
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۱ - 12October 2019

انتشار خاطرات شهید «کامبوزیا»/ شهیدی که از پیشگامان مبارزه با صهیونیست در ایران بودبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی کتاب «کامبوزیا» زندگینامه و خاطرات دانشمند شهید امیر توکل کامبوزیا را منتشر کرد.

امیر توکل کامبوزیا که از پیشگامان مبارزه با صهیونیسم در ایران است در سال ۱۲۸۳ در تهران به دنیا آمد او در جوانی همراه با کلنل محمدتقی پسیان از مخالفان استبداد رضاخانی بود در جریان نبرد ۹ مهر ۱۳۰۰ اسیر شد و پس از مدتی به شهر بیرجند و سپس برای همیشه به زاهدان تبعید شد. وی در نهایت در سال ۵۳ در همان زاهدان به دست ساواک به شهادت رسید.

رهبر انقلاب درباره شهید کامبوزیا فرموده‌اند: «کار‌های ایشان همگی استثنایی بود، مانند همین که در زاهدان رفته و مانده بود، و در شش کیلومتری شهر مزرعه درست کرده و خانه و زندگی همه را به آنجا برده بود، مرحوم کامبوزیا یک معلم بود با دوچرخه از آن دهکده راه می‌افتاد و حتی زاهدان می‌آمد. ایشان چیز‌های استثنایی داشت، حتی لباسش هم استثنایی بود. اولین بار که ایشان را دیدیم، مشاهده کردیم که ایشان دو وصله بزرگ اندازه کف زده.

حدود سال ۴۵ ایشان یک سفر به مشهد آمد، خیلی در این سفر با ایشان مانوس بودم، من قبلا هم زاهدان (به محضر ایشان) رفته بودم. آن وقت یکی از مسائل ما در عرصه مبارزه مسئله صهیونیست‌ها بود، امام روی مسئله صهیونیست‌ها تکیه کرده بودند و به همه گفته بودند که از این‌ها بترسید، دارند دخالت می‌کند. مرحوم کامبوزیا به قدر حساسیت بر یهودی‌ها، نسبت به هیچ چیز در دنیا حساسیت نداشت. یک دید خیلی وسیع نسبت به دخالت‌های یهود داشت. همین چیزی که الان شما می‌بینید و معروف شده به لابی صهیونیست و می‌گویند لابی صهیونیست چقدر قوی است، یعنی در همه دنیا دخالت می‌کنند و واقعیت نیز همین است. ایشان در همان سال‌ها همین‌ها را توجه کرده بود. مرحوم کامبوزیا مرد جالبی بود. انشالله خدا رحمتش کند.»

در بخشی از کتاب درباره رابطه شهید کامبوزیا با امام آمده است: «به دنبال تصویب قانون کاپیتولاسیون و اعتراض حضرت امام به آن که در نهایت به تبعید ایشان به ترکیه منجر شد، کامبوزیا که در صدد روشن نمودن افکار مردم و آشنا نمودن آنان با اقدام رهبرش بود، در رادیو سعی در تبلیغ فعالیت‌ها و مواضع حضرت امام در ارتباط با کاپیتالاسیون داشت...»

امیر توکل کامبوزیا پس از نیم قرن مطالعه و تحقیق به نتایج جالب توجهی رسیده بود، او مشکل اصلی در جوامع اسلامی و غیر اسلامی را وجود یهود و صهیونیسم دانست و معتقد بود که صهیونیست الگوی قرن بیستمی یهود است و همیشه و همه جا به خطر یهود برای نسل بشر اشاره می‌کرد و به عنوان سند سخنان خود به کتاب‌های مقدس یهودیان اشاره می‌کرد.

او در سال‌های آخر هفته‌ای یک جلسه با مسئولان مختلف استان سیستان و بلوچستان داشت و در آن جلسه از خطرات یهود به صراحت سخن می‌گفت، تنفر او به صیهونیست‌ها به اندازه‌ای بود که نام سگ نگهبان مزرعه خود را به نام نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی گذاشته بود.

انتشارات شهید ابراهیم هادی «کامبوزیا» را در شمارگان ۲۵۰۰ نسخه منتشر کرده است.

انتهای پیام/102

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار