به روز شده در: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱
سرلشکر باقری در صحن علنی مجلس:
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح نتیجه با بیان اینکه نتیجه تجاوز به ایران، انهدام و اسارت متجاوزان است. گفت: با قاطعیت در مقابل هر تجاوزی می‌ایستیم و همان رفتاری که با پهپاد متجاوز آمریکایی و ناو انگلیسی صورت گرفت با هر متجاوز دیگری صورت خواهد گرفت.
کد خبر: ۳۶۳۲۱۷
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶ - 24September 2019

نتیجه تجاوز به ایران انهدام و اسارت متجاوزان است/ توان بازدارندگی دفاعی کشور ریشه در دفاع مقدس داردبه گزارش خبرنگار اخبار داخلی دفاع‌پرس، سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح به مناسبت گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس با حضور در صحن علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی، ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و دوران هشت سال جنگ تحمیلی اظهار داشت: پس از ۳۹ سال از آغاز این حادثه بزرگ، دفاع مقدس همچنان به عنوان خاطره‌ای بزرگ در ذهن ملت ایران باقی مانده است؛ به‌ویژه در مجلس شورای اسلامی که بخش زیادی از نمایندگان محترم سابقه حضور در جبهه به عنوان رزمنده را در کارنامه خود دارند و عنایت و توجه مناسبی به وضعیت رزمندگان و نیرو‌های مسلح مبذول می‌دارند.

وی افزود:  ایران عزیز ما کشوری بوده که طی قرن‌های گذشته به عنوان کشوری ضعیف و عقب‌مانده در جهان شناخته می‌شد و در قرن بیستم به عنوان حلقه‌ای از زنجیره استکبار، مأموریت و مسؤولیتی غیربومی و واگذار شده از جانب آمریکا و ناتو را برعهده داشت.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه در ۴۰ سال اخیر کشور ما با شاخصه‌های دیگری در جهان شناخته شده است، تصریح کرد: کشور ما در چهار دهه اخیر با شاخص‌هایی مانند انقلاب اسلامی و رهبری بی‌نظیر حضرت امام (ره) و در ادامه آن رهبری مقتدرانه امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و در کنار این‌ها با شاخصه‌ای به نام دفاع مقدس در جهان جلوه‌نمایی می‌کند.

سرلشکر باقری گفت: کشور ما همان کشوری است که با وجود بی‌طرفی و با وجود کارنامه‌ای که خالی از تجاوز و تهاجم به دیگران است، در جهان شناخته شده است، اما در خلال جنگ‌های روسیه مورد تهاجم و تجاوز قرار گرفت و بخش‌هایی از آن واگذار شد و در دو جنگ جهانی با وجود بی‌طرفی، مورد تهاجم و تجاوز قرار گرفت، دچار قحطی شد و نیمی از جمعیت خود را از دست داد و در قبال این ظلم‌ها شاهد عذرخواهی و پرداخت خسارت نبود.

وی گفت: اما این سرزمین پس از پیروزی انقلاب اسلامی هنگامی که مورد تهاجم و تجاوز ددمنشانه کشور همسایه با پشتیبانی قدرت‌های بزرگ قرار گرفت، دشمن این انقلاب را تحمل نکرد و استکبار جهانی با تمام قوا در پشت کشوری ایستاد که انگیزه‌هایی برای تجاوز به ایران داشت و به همین دلیل جنگی نابرابر بر ما تحمیل کرد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: علت اصلی تحریک صدام توسط آمریکا و راه‌اندازی جنگ تحمیلی علیه ملت و کشور ما ترس استکبار جهانی از اقتدار، استقلال و عزت ایران اسلامی در جوامع بین‌المللی بود.

سردار باقری با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس، رژیم بعث عراق تحت حمایت‌های همه‌جانبه بلوک غرب و شرق بود، گفت: در دوران دفاع مقدس در این خاکریز دو وضعیت وجود داشت، در سمت دشمن ما کشوری قرار داشت که طی یک و نیم سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با تمام توان ارتش خود را مجهز و برای یک تهاجم بزرگ طرح‌ریزی کرد و در چنین ایامی ۳۹ سال پیش با تمام قوا به کشور ما حمله کرد.

وی افزود: این حمله و این تهاجم چنان برنامه‌ریزی شده بود که اگر برابر روال عادی و منطقی جنگ‌های جهان پیش می‌رفت، حتماً ظرف مدت چند روز یا حداکثر یکی دو ماه بایستی کشور ما سقوط می‌کرد و در معرض تهاجم، تجاوز و یا حتی مورد تجزیه قرار می‌گرفت. رژیم متجاوز بعث عراق برخوردار از پول بی‌پایان کشور‌های عرب منطقه بود. در روزی که مرحوم هاشمی رفسنجانی به پادشاه وقت عربستان اعتراض کرد که شما ۳۵ میلیارد دلار در اختیار صدام قرار داده‌اید و او در پاسخ گفت که ما بیش از ۵۰ میلیارد دلار به صدام پول داده‌ایم؛ لذا جنگ هشت ساله تحمیلی به معنای واقعی، جنگی نابرابر بود.

سرلشکر باقری با بیان اینکه استکبار جهانی هرچه در توان داشت، برای حمایت از رژیم بعث عراق به کار گرفت، گفت: علاوه بر این، ریل راه‌آهن به کویت و عربستان در اختیار صدام و صدامیان بود و از جهت تسلیحاتی، تمامی قدرت‌ها، سلاح‌های روزآمدشان را در اختیار عراق قرار می‌دادند. پنج هزار تانک و نفربر و ۴۵۰ فروند هواپیمای عراق در این جنگ نابود شد، اما در شرایطی جنگ به پایان رسید که عراق هفت هزار تانک و نفربر جدید و ۶۰۰ هواپیمای جدید در اختیار داشت که کشور‌های اروپایی در اختیارش قرار دادند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در ادامه به بدعهدی طرف‌های اروپایی در قضیه برجام اشاره و عنوان کرد: کشور‌هایی همچون آلمان، فرانسه و انگلستان که امروز علاوه بر اجرا نکردنِ تعهداتشان در برجام، علیه کشورمان بیانیه صادر می‌کنند، در دوران دفاع مقدس، سلاح‌های شیمیایی در اختیار صدام قرار می‌دادند.

وی با توجه به اینکه پیروزی ما در جنگ تحمیلی در برابر ابرقدرت‌های جهانی، کم از معجزه نبود، گفت: پیروزی در دفاع مقدس به بهای خون هزاران شهید و جانباز و سختی‌های فراوان به دست آمد، اما در کنار خود برکات زیادی برای ملت ایران داشت. اگر ما در این جنگ هزینه دادیم، این هزینه با هزینه تجزیه کشور و خفت و خواری قابل مقایسه نبود.

سرلشکر باقری با بیان اینکه نهادینه کردن فرهنگ و ارزش‌های دوران دفاع مقدس در جامعه، رمز موفقیت و پیروزی ما است، گفت: باید برای فرهنگ‌سازی، از دستاورد‌های دوران دفاع مقدس هزینه کرد تا قرن‌ها مایه مباهات ملت ایران باشد؛ لذا در ماده ۸۶ برنامه ششم توسعه نیز به این مهم اشاره شده است.

وی تصریح کرد: دفاع مقدس دانشگاه بزرگی در بُعد فردی و بروز و ظهور ارزش‌هایی مانند شجاعت، ایثارگری و مقاومت بود و در بُعد جمعی، وحدت ملی نتیجه معجزه‌‌آسایی در پیشرفت ملت داشت. هم‌افزایی اقوام در دوران دفاع مقدس سبب قدرت‌گیری جمهوری اسلامی شد و در ابعاد اداره کشور و مقابله با مشکلات، خوداتکایی، استقلال، ارزش‌مداری و آرمان‌گرایی را فراروی ملت ایران قرار داد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ادامه داد: مشکلات ما در دوران دفاع مقدس با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست، اما دفاع مقدس برکات زیادی برای ما داشت.

سردار باقری با تأکید بر اینکه توان بازدارندگی دفاعی امروز کشور ریشه در دفاع مقدس دارد، گفت: در دشمنی دشمنان تغییری حاصل نشده، بلکه تشدید شده است؛ اما اگر تهاجمی به کشور صورت گیرد، تجربه تاریخی دشمنان این است که ملت ایران در برابر تهاجم می‌ایستند و از خود دفاع می‌کنند.

وی تصریح کرد: اگر در سطح منطقه وضعیت متفاوتی را نسبت به گذشته می‌بینیم و محور مقاومت، قدرت گرفته است از برکات انقلاب اسلامی است. اگر ملت سوریه در برابر تجاوز دشمنان هشت سال ایستادگی کردند و از ملت ایران الگو گرفتند و اگر ملت عراق سازمان‌های دفاعی مردم‌نهاد ایجاد کردند، از ملت ایران الگو گرفتند.

سرلشکر باقری ادامه داد: ثبات در لبنان از برکات قدرت محور مقاومت است. اگر مردم یمن با دست خالی چهار سال و نیم در برابر تجاوز عربستان و امارات ایستادگی کردند و امروز به سلاح‌هایی دست یافتند که هواپیما‌های دشمن را ساقط کرده و مراکز نفتی دشمن را نابود می‌کند با الگوگیری از جمهوری اسلامی بوده است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: ملت یمن امروز دشمن را به این نتیجه رسانده‌اند که غیر از فرار از باتلاق یمن راهی ندارد و این از برکات دفاع مقدس است.

وی ادامه داد: دشمنان، ملت ما را با جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی مواجه کردند و تنها راه عبور از این گردنه، عبور از مسیر دفاع مقدس است. اگر با وحدت و یکپارچگی، دوری از جناح‌گرایی و حزب‌گرایی دست در دست هم داشته باشیم و مسیر اقتصاد مقاومتی و حرکت جهادی را مشی خود قرار دهیم از این مشکلات عبور می‌کنیم.

سرلشکر باقری در پایان با تأکید بر پاسخ مقتدرانه نیروهای مسلح کشور به هرگونه تهدید و تجاوزی تصریح کرد: به دشمنان خود بار‌ها اعلام کردیم که با قاطعیت در مقابل هر تجاوزی می‌ایستیم و همان رفتاری که با پهپاد متجاوز آمریکایی، ناو انگلیسی و شناور متجاوز انگلیسی صورت گرفت با هر متجاوز دیگری صورت خواهد گرفت. نتیجه تجاوز به ایران، انهدام و اسارت متجاوزان است.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار