به روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
موسوی:
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به قطعنامه پارلمان اروپا در خصوص حقوق بشر کشورمان، گفت: ایران برای رعایت حقوق بشر نیازی به تاکیدهای مغرضانه و فرصت طلبانه دیگران ندارد.
کد خبر: ۳۶۳۱۱۰
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲ - 23September 2019

ایران برای رعایت حقوق بشر نیازی به تاکیدات مغرضانه دیگران نداردبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در پی صدور قطعنامه اخیر پارلمان اروپایی در خصوص موضوعات حقوق بشری در جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: قطعنامه جانبدارانه، یک سویه، غیر واقع‌بینانه و نا امیدکننده پارلمان اروپا در حالی علیه ایران به رای گذاشته می‌شود که ایالات متحده آمریکا از طریق اعمال تروریسم اقتصادی علیه ایران، حقوق بیش از ۸۰ میلیون انسان را نقض می‌کند؛ مساله‌ای که از سوی نمایندگان پارلمان اروپا نادیده گرفته می‌شود.

وی صدور این قطعنامه را بیانگر ناآشنایی نمایندگان جدید پارلمان اروپا با تحولات جاری در ایران دانست که صرفا بر پایه استفاده از اطلاعات نادرست و غیر موثق و برخی جوسازی های رسانه ای هدفمند، ایران را متهم کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: اگرچه نیازی به قیاس با کشورهای منطقه نیست اما در بسیاری از حوزه‌ها، وضعیت حقوق زنان و به‌طور کلی حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران با اختلاف زیادی از مرزهای منطقه فراتر رفته است و در موارد متعددی جایگاه زنان ایرانی در شرایطی بهتر از زنان در کشورهای مدعی حقوق بشر قرار دارد.  

موسوی همچنین با اشاره به اینکه ما منکر برخی از کمبودها در این زمینه نیستیم، بر تلاش کشورمان برای فائق آمدن بر آنها بر پایه اصول و ارزشهای اسلامی و ملی تاکید کرد و افزود: رعایت حقوق بشر برای جمهوری اسلامی ایران از الزامات شرعی،  قانونی و موضوعی در راستای منافع و امنیت ملی است که همواره بدان اهتمام ورزیده که برای رعایت آن نیازی به تاکیدهای مغرضانه و فرصت طلبانه دیگران ندارد.

وی در پایان با رد به‌کارگیری استاندارد دوگانه در موضوعات حقوق بشری و استفاده ابزاری از آن علیه دیگر کشورها تصریح کرد: تعامل با اتحادیه اروپایی با صدور اینگونه قطعنامه‌ها و اقدامات در تضاد بوده و قطعا سازنده نخواهد بود.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها