به روز شده در: ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۳
مستند «بانو» رونمایی شد؛
یک کارگردان سینما در حاشیه رونمایی از مستند «بانو» در واکنش به عدم اکران این مستند توسط گروه هنر و تجربه، گفت: گروه هنر و تجربه لیاقت نمایش بانو را ندارد.
کد خبر: ۳۶۲۱۰۳
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸ - 17September 2019

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، مراسم رونمایی از مستند «بانو» از محصولات تولید شده در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با حضور جمعی از هنرمندان، فیلمسازان، خانواده های شهدا و فعالان فرهنگی و رسانه ای برگزار شد.

در این مراسم ثریا قاسمی، مرضیه هاشمی، انسیه شاه‌حسینی، فریده فرخی نژاد، فروغ نیلچی زاده، زهرا اصلانی، ستاره سادات قطبی، حبیب احمدزاده و حسن شمشادی درباره مستند اظهاراتی داشتند و در پایان مراسم با سنگ متبرکی از حرم امام رضا علیه السلام از عصمت احمدیان و همسرش تقدیر شد.

ثریا قاسمی در مراسم رونمایی از مستند «بانو» ضمن اشاره ابعاد مختلف به تصویر کشیده شده در این مستند اظهار داشت: تلاش، عشق و اقتداری که در این کار روایت شده آن قدر کامل و جامع است که دیگر هیچ حرفی نمی توان درباره آن زد. اما مساله ای که وجود دارد کم توجهی به مستند سازان است. علی رغم اینکه این طیف از فیلم سازان سرمایه و وقت و انرژی و فکرشان را در این راه هزینه می کنند اما از آن قدردانی نمی شود. باید برای آنان برنامه ریزی کرد و در جنبه های مختلف مورد حمایت قرار بگیرند. چه از نظر مالی و چه از نظر امکان نمایش هر چه بیشتر، چه در سالن های مختلف و چه در تلویزیون.

شاه‌حسینی: گروه هنر و تجربه لیاقت نمایش بانو را ندارد

مرضیه هاشمی در ادامه بیان داشت: وقتی از من خواستند مستند را ببینم با اینکه سرم خیلی شلوغ بود آن را پذیرفتم. چون قول داده بودم خواستم چند دقیقه آن را ببینم اما وقتی به تماشای آن نشستم تا پایان همراه ش شدم این قدر که برایم جذابیت داشت. تا حدی که به مسوولان مربوطه گفتم اگر بخواهید آن را دوبله کنید من این کار را برای تان انجام می دهم. این مستند نمونه ی کوچگی از زحمت های بسیاری است که برای این مملکت کشیده شده است.

انسیه شاه حسینی افزود: معمولا وقتی ما را دعوت می کنند به چنین مراسم هایی برای این است که صحبت های مان تکمیل کننده اثر تولید شده باشد ولی این فیلم این قدر جذاب و زیبا و عاشقانه بود که حرفی برای ما گفتن نمی ماند. هم فیلمساز خیلی همراه بود هم خانم احمدیان و همسرشان.

با محاکمه شخصیت های ارزشی مخاطب را دچار اشتباه محاسباتی نکنیم!
کارگردان «شب بخیر فرمانده» اضافه کرد: در سال های جنگ امام فرمودند خوزستان دین ش را به اسلام ادا کرد. من هر وقت به این جمله فکر می کنم می گویم هنرمندان کی و چگونه باید به خوزستان دین شان را ادا کنند؟ از کم کاری ما و مسوولین بی مسوولیت است که کارمان به جایی رسیده است که وقتی از حسین علم الهدی حرف می زنم و می گویم وقتی ارتش کپ کرده بود حسین به همراه دوستانش به خط زد، مرا در دانشگاه محاکمه می کنندکه چرا حسین علم الهدی خودش و جوانان رابه کشتن داد.

شاه حسینی با اشاره به دیالوگ فیلمنامه «به کودکان شلیک نکنید» که درباره هجوم امریکایی ها به عراق نوشته است گفت: در قسمتی از فیلمنامه یک جانشین امریکایی صدام با مشاور نظامی خودش در حال صحبت است و به او می گوید ما اگر بخواهیم دروغ هایی که به ملت عراق گفتیم را خودمان باور کنیم باید عمر نوح داشته باشیم. مشاورش می خندد و می گوید ما به ملت عراق دروغ نگفتیم فقط به آن ها کمک کردیم در نتیجه گیری های خودشان دچار اشتباه شوند. و این دقیقا کاری است که ما با محاکمه محسن رضایی انجام دادیم. یعنی فضایی را ایجاد می کنیم که مخاطب بی گناه ما در محاسبات خودش دچار اشتباه شود آن هم اشتباهی به این فاحشی.

کارگردان «زیباتر از زندگی» در ادامه از توافقات اولیه خود با تلویزیون برای ساخت یک سریال 100 قسمتی خبر داد و گفت: قرار شده برای تولید این سریال همکاری هایی با خانم عصمت احمدیان داشته باشیم روایتی داشته باشیم حماسه ی اسماعیل فرجوانی ها. اسماعیلی که با او دو نقطه ی اشتراک داشتم. یکی در شب عملیات سال 1360 که من هم آن فضا را تجربه کردم و یکی در پادگانی که به نام اسماعیل فرجوانی است و در جاده اهواز- سوسنگرد واقع شده و من در آنجا آر پی جی زدن را یاد گرفتم.

شاه‌حسینی: گروه هنر و تجربه لیاقت نمایش بانو را ندارد

شکوه جوانی زنی که نشسته نماز می خواند!

در ادامه این مراسم فریده فرخی نژاد، گوینده خبر در وصف مستند بانو گفت: همان طور که رهبر انقلاب فرمودند کاری که هنر می تواند انجام دهد شاید صدها ساعت منبر سخنرانی نتواند. این هنری که در مستند دیدید چکیده زندگی هفتاد ساله خانم فرجوانی و همسرشان است که به زیبایی به تصویر کشیده شده بود إن شاءالله که شاهد نمایش این اثر در سینماهای کشور و تلویزیون باشیم.

دکتر فروغ نیلچی زاده، کارشناس خانواده در شرح بانو اظهار داشت: آنچه نمایش داده شد فرِ جوانی بود که همه دیدید. یعنی همان شکوهی که قرآن درباره اصحاب کهف می گوید. جوانانی که به غار پناه می برند برای اینکه توحید خود را حفظ کنند. مادری را می بینیم که دلش پر است از شکوه جوانی درحالی که باید نمازش را نشسته بخواند؛ برای نشستن و بلند شدن کسی باید دست ش را بگیرد اما دلش می خواهد دست همه ی جوان ها بگیرد.

وی افزود: جوانی یعنی یک امید پرنشاط وقتی همه نا امیدند و همه منتظرند که شما نا امید تر از بقیه باشی. ما در مستند بانو دیدیم که خانم احمدیان می گفت من وقتی شیشه های ماشین را بالا می کشم برای خودم ذکر مصیبت های آل الله را می خوانم و اشک می ریزم ولی وقتی با مردم مواجه می شوم پر از شادی و نشاط و امیدم و این یعنی این زن به زیبایی توانسته قانون و قاعده عشق نخستین را آشکار کند. عشق نخستین ما آن چیزی است که می تواند در زندگی مان زیبایی الی یوم القیامه را بیاورد. عشق به اینکه کسی زنده باشد پر از شوخی باشد نه ابتذال، پر از خنده باشد نه زشتی. بیاید کنار قبر خود بایستد و آرزو کند وقتی از این عالم می رود خاک کربلا روی سنگ مزارش بنشیند نه خاک بی غیرتی چون یک عمر با غیرت زندگی کرده است.

بانو الگویی برای معرفی چهره زن مسلمان در جهان
وی بیان داشت: شهید آوینی سال 70 پر از غم بود وقتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی کارهای بچه مذهبی ها را پخش نمی کرد. «خنجر و شقایق» و «ساعت 25» دو تا از سریال های مستند جدی همان موقع بود. اما امروز کسانی هستند که دغدغه شان جواب دادن به همان کسانی است که حسین علم الهدی ها را محاکمه می کنند. چون معتقدند اگر چرایی داشته باشی با هر چگونه ای خواهی ساخت. چرای ما سلام ابدی مان به اباعبدالله الحسین است که رمز شهادت است و حضرت آقا فرمودند زنده نگه داشتند یاد شهدا کمتر از شهادت نیست.

مینو اصلانی رئیس بسیج جامعه زنان در ادامه اظهار داشت: این مستند تصویر زیبایی از یک سبک زندگی ارائه می دهد که امروز به شدت به آن محتاج هستیم. نشان می دهد که دفاع مقدس گنجینه ای است که می توان سال ها از آن بهره برد. بانو روایت گر شیوه ای از زندگی است که ما به آن نیاز داریم. زندگی پر از نشاط، پر از تلاش، خستگی ناپذیری، مجاهدت، روحیه انقلابی و مقاومت.

وی افزود: ما امروز نیاز داریم که این الگوی زن مسلمان به دنیا معرفی شود. امیدوارم این اثر به زبان های مختلف دنیا ترجمه شود و به عنوان الگوی یک زن مسلمان ایرانی در جهان بدرخشد که همچنان که در همه ابعاد هم درخشان است. در خانواده موفق ترین زن در همسر داری و خانه داری. موفق ترین مادر در پرورش جوانان برومند و تاریخ ساز و موفق ترین فرد در شناخت مسائل و مشکلات جامعه و نه تنها غصه خوردن برای آن ها بلکه برنامه ریزی برای رفع آن ها.

گروه هنر و تجربه لیاقت نمایش بانو را ندارد!
ستاره سادات قطبی مجری سیما تصریح کرد: من می خواهم از یک منظر دیگر درباره این مستند صحبت کنم. من مادر سه پسر هستم. امروز با دیدن این مستند یاد گرفتم که می شود زندگی کرد. برای سید صدرای سه ساله و نیمه نه پرستار گرفتم و نه گذاشتم پیش مادرم بلکه همراه خودم آوردم. من مجری تلویزیون هستم ولی داشتن فرزند هیچ وقت نمی تواند پای منِ زن و منِ مادر را از اجتماع کوتاه کند. امیدوارم روزی برسد که تعداد فرزندان در خانه ها بالای پنج تا بشود.

در ادامه مراسم زهرا چخماقی که اجرای برنامه را به عهده داشت از عدم پذیرش بانو توسط سینمای هنر و تجربه برای اکران این مستند خبر داد که در جواب وی انسیه شاه حسینی اظهار داشت: گروه هنر و تجربه لیاقت نمایش چنین آثاری را ندارد.

عصمت احمدیان، سوژه ی اصلی مستند بانو اظهار داشت: وقتی خدا آدم را خلق کرد به خود گفت تبارک الله احسن الخالقین. آدم را با عشق خلق کرد اما در جای دیگر فرمود انسان را در رنج و سختی خلق کردم. زندگی هم شادی دارد هم رنج. انسان باید متحمل سختی ها شود تا به عشق برسد. مادر وقتی احساس کرد باردار است خیلی از خودش مراقب می کند. وقتی بچه، پدر و مادرش را صدا می کند آن ها احساس غرور می کنند. وقتی فرزند به سن مشاوری پدر و مادر می رسد پدر و مادر باز هم احساس غرور می کنند. اما اگر خدا او را در همان سن از پدر و مادر بگیرد باز هم نا امید نمی شویم. دنیا تمام نشده است. تمام هم بشود بعد از آن آخرت است. پس به امید این هستیم که اگر خودمان ابرویی نداشته باشیم همین فرزندان دست ما را بگیرند إن شاءالله.

شاه‌حسینی: گروه هنر و تجربه لیاقت نمایش بانو را ندارد

اگر امروز شهیدان فرجوانی بودند در خط مقدم نبرد با تکفیری ها حضور داشتند
حبیب احمدزاده با گلایه از فضای حاکم از اغلب آثار تولید شده در حوزه جنگ خاطر نشان کرد: یک دروغی وجود دارد که آن به شهید باکری نسبت داده اند و مقام معظم رهبری هم آن را رد کرده اند و آن نقل قولی که به او نسبت می دهند و می گویند آدم ها بعد از جنگ سه دسته می شوند. یک دسته آب روغن قاطی می کنند. یک دسته پنجر می شوند که اصلا ربطی به جنگ ما نداشته است. چندین بار آقا تذکر داده اند اما هر جا می رویم آن را بزرگ کرده اند زده اند به در و دیوار. پس کل یوم عاشورا کل ارض کربلا چیست؟ اگر این را در زندگی یاد گرفتیم هیچ وقت کم نمی آوریم.

وی در ادامه بیان داشت: خانم فرجوانی در جامعه اسلامی باید یک زن عادی و معمولی حساب شود. یعنی این قدر باید تکرار شود. ولی ما همیشه در فیلم های جنگی نشان دادیم دسته ی اول کسانی اند که قطع نخاعی و شیمیایی اند و دارند تمام می شوند و رو به موت اند. دسته دوم هم به دنیا رو آورده اند و فاسد شده اند. دسته سوم هم همان هایی هستند که رسانه ها مدام تبلیغ شان را می کند. آدم هایی که با اینکه جنگ تمام شده در شلمچه گیر کرده اند و می گویند می ترسیم اگر برگردیم فاسد شویم. وقتی بچه ی من این را می بیند می گوید اگر شما سه دسته، آخر و عاقبت تان این است پس من چرا باید راه ناقص شما را بروم ولی این مستند نشان داد که ما هستیم. می توانیم باشیم و ادامه بدهیم و من تبریک می گویم به خانم ها که این سد را شکستند.

حسن شمشادی در تکمیل صحبت های دیگران بیان داشت: اگر ابراهیم و اسماعیل آن گونه که دیدید، شهید شدند و مادر و پدرشان این گونه ایستادند، ثمرات ش همه ی آن چیزی است که در چهل ساله گذشته دیدید به اضافه این قطعه ی هشت-نه سال اخیر که اسم ش شد جبهه ی مقاومت سوریه و عراق و مدافعان حرم. اسماعیل ها و ابراهیم ها شهید شدند تا امروز مدافعان حرم ادامه دهنده ی راه ان ها باشند که اگر جسم اسماعیل و ابراهیم الان بود بی شک در خط مقدم نبرد با تروریست ها و داعش در سوریه و عراق بودند.

قبل از اینکه فیلم جهت دار بسازم یک فیلم انسانی ساختم
محمد حبیبی منصور کارگردان مستند بانو در خصوص تولید این اثر گفت: ما سعی کردیم فضا دراماتیزه شود. قصه وجود داشته باشد. یک صدای پخته هنرمندانه ی صاحب سبکی باشد که قصه را پیش ببرد. چون معمولا مستند با سخنرانی اشتباه گرفته می شود.

وی افزود: ما قبل از اینکه فیلم جهت دار ساخته باشیم یک فیلم انسانی ساختیم که همه آدم ها بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. هم چنان که روش ارتباط گیری آقای فرجوانی و خانم احمدیان در برخوردشان با آدم ها همین طور است. در فیلم هم می بینیم که با طیف های مختلف فرهنگی جامعه خوب ارتباط برقرار می کنند که این ویژگی یک انسان سلامت و با اخلاق است و امیدواریم فیلم هم همین طور باشد و بتواند با طیف های مختلف ارتباط بگیرد.

در پایان مراسم با قطعه سنگ متبرکی از حرم امام رضا علیه السلام از عصمت احمدیان و همسرش تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها