به روز شده در: ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۴
جبل الطارق:
دولت محلی جبل الطارق ادعاهای مطرح شده مبنی بر اینکه «ایران با تحویل محموله نفت کشتی آدریان‌ دریا به سوریه تعهدات خود را نقض کرده است» را رد کرد.
کد خبر: ۳۶۱۶۵۴
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰ - 14September 2019

ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده استبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، وزیر ارشد دولت محلی جبل الطارق ادعاهای مطرح شده مبنی بر اینکه «ایران با تحویل محموله نفت کشتی آدریان‌ دریا به سوریه تعهدات خود را نقض کرده است» را رد کرد.

پیشتر رسانه‌ها مدعی شده بودند ایران هنگام آزادی ابرنفتکش «آدریان‌ دریا» به دیوان عالی جبل الطارق تعهد داده دو میلیون بشکه نفت خام این کشتی را تحویل سوریه نخواهد داد.

آدریان دریا بعد از آزادی از بازداشت به سمت سواحل سوریه حرکت کرد. ایران گفته محموله نفت خام این کشتی را به یک شرکت خصوصی فروخته است.

آمریکا و انگلیس مدعی شده‌اند اقدام ایران ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا و همچنین تعهدات ایران به دولت محلی جبل الطارق بوده است.

با وجود این، روزنامه انگلیسی «دیلی‌تلگراف» به نقل از وزیر ارشد دولت محلی جبل الطارق این ادعاها را رد کرده است.

«فابیان پیکاردو» گفت: «تصاویر نشان می‌دهند که این نفت سرانجام به سوریه رسیده است؛ ولی معنایش این نیست که ایران تعهداتش را نقض کرده است.»

پیکاردو اضافه کرد: «ما تعهدی مبنی بر اینکه این نفت به سوریه نرود از ایران نگرفتیم. دولت ایران متعهد شد که آن محموله نفت را به شرکت‌های تحت تحریم اتحادیه اروپا نمی‌فروشد.»

کماندوهای انگلیسی روز 4 جولای با ورود به این ابرنفتکش که در آن زمان نامش «گریس ‌1» بود آن را توقیف کردند.

«حمید بعیدی نژاد» سفیر ایران در لندن روز چهارشنبه تأکید کرده بود که نفتکش ایرانی تعهدی را نقض نکرده است.

وی بعد از دیدار با وزیر خارجه انگلیس نوشت: «در جلسه امروز با وزیر خارجه انگلیس، تاکید شد که اقدام مقامات انگلیس علیه نفتکش حامل نفت ایران خلاف حقوق بین الملل بود. تحریم‌های اتحادیه اروپا قابل تعمیم به کشورهای ثالث نیست. علی‌رغم تهدیدات بی‌شمار آمریکا، نفتکش (آدریان دریا) نفت خود را در دریا به یک ‌شرکت خصوصی فروخت و تعهدی را هم نقض نکرده است.»

انتهای پیام/ 411

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار