به روز شده در: ۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۳
در نشست «تجربه‌های ادبیات دینی کودک در غرب؛ بهره‌ها و مخاطره‌ها» مطرح شد؛
یکی از نویسندگان ادبیات دینی بر لزوم استفاده از مهندسی محتوا و تنوع قالب ادبیات غرب به منظور تولید آثار ادبیات دینی در ایران تاکید کرد.
کد خبر: ۳۵۹۴۵۶
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۳ - 26August 2019

لزوم بهره‌گیری از تنوع قالب ادبیات غرب در تولید آثار ادبی دینیبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، حجت‌الاسلام «علیرضا سبحانی‌نسب» در نشست «تجربه‌های ادبیات دینی کودک در غرب؛ بهره‌ها و مخاطره‌ها» که به همت انتشارات به‌نشر در فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی این انتشارات در تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه در ادبیات دینی غرب تکثر و تنوع قالب نسبت به موضوع اثر از اهمیت بیشتری برخوردار است، اظهار داشت: نوآوری‌های بی شماری در یک موضوع در آثار ادبیات دینی غرب دیده می‌شود که سبب جذب بیشتر مخاطب می‌شود.

وی گفت: در غرب آثار تولیدی نو و غیر تکراری است. در کشورهای غربی دایره و محدوده‌ای بسیار کوچک از معارف قابل ارائه به کودکان و نوجوانان وجود دارد اما همین موضوع در قالب‌های مختلف مطرح می‌شود لذا باید این ایده‌های مبتکرانه را در تولید آثار دینی در کشور لحاظ کنیم.

این نویسنده با ذکر مثالی از تنوع کتب ادعیه در کشورهای غربی بیان کرد: 50 نشر با 50 گونه را می‌توان یافت که هر یک زیبایی و تنوع خاص خود را دارد، درست است که ادبیات کشورهای غربی بین 100 تا 150 سال از ما در تولید اثر پیش هستند اما ضروری است ساختار و مهندسی محتوا و معماری زیبا سازی متن را از این آثار فرا بگیریم.

سبحانی نسب ادامه داد: کتاب دینی باید سه کار آگاهی بخشی، عاطفه برانگیزی و ایمان افزایی را افزایش دهد، در کشورهای غربی در موارد اخلاقی مرتبط با حوزه دین، بحث تولد تا مرگ، پیامبران الهی، فرشتگان و ... آثار بسیار خوبی در قالب های متنوع تولید شده است که به سبب استفاده بسیار مناسب از رنگ ها و ویراستاری هماهنگ سبب جذب مخاطب کودک می شود.

وی با نمایش تعدادی از کتب دینی کشورهای مختلف جهان به منظور آشنایی مخاطبان و الهام نویسندگان و ناشران از سبک ادبیات دینی غرب اظهار داشت: در سفری که به برخی از کشورهای اروپایی داشته ام حدود هشتاد کتاب را تصویربرداری کردم که نشان از تنوع بی نظیر قالب در این آثار دارد.

در ادامه این نشست حجت الاسلام غلامرضا حیدری ابهری از نویسندگان ادبیات دینی از پنج انگیزه کشورهای غربی در تولید آثار دینی گفت و ادامه داد: انگیزه دین گرایانه، دین ستیزانه، دین شناسانه، کاسب کارانه و ابزار انگارانه از جمله این موارد به شمار می رود.

حیدری ابهری گفت: در انگیزه دین گرایانه کارها به سبب علقه های دینی تولید می‌شود و هدف آن معرفی و زیباسازی دین در اذهان است، در انگیزه دین ستیزی اما نفی مفاهیم دینی عامل اصلی تولید آثار است.

وی ادامه داد: در انگیزه دین شناسانه، دین را به عنوان یک پدیده معرفی می نماید و هدف آن معرفی احکام و آداب و تاریخ دین است ولی در انگیزه کاسب کارانه به دلیل تقاضایی که از سوی بازار نشر وجود دارد، یک اثر تولید می شود.

این نویسنده ادامه داد: کتاب‌های دینی در ایران به گونه ای نوشته می شود که کودکان تلقی کتاب زندگی از آن ندارند، لذا باید با زبان کودک و روانشناسی دقیق آثار تحلیل و آنالیز شود. دو سری کار در غرب وجود دارد که می توانیم از آنها بهره بگیریم، یکی کارهای قابل ترجمه و دیگری کارهای قابل استفاده است، کتاب هایی که در حوزه ادبیات دینی در کشور تولید می شود اکثرا معرفی تاریخ و سیره پیامبران و معجزات آنها به صورت جداگانه در کتاب های مختلف است و معرفی جامعی نداریم در حالی که در یکی از کتاب های غرب این موضوع با نگاه جامعی ارائه شده است.

ناصر نادری کارشناس مجری این برنامه و از نویسندگان برجسته ادبیات دینی کشور نیز با تاکید بر لزوم تاسیس مرکز مطالعات ادبیات دینی جهان در کشورمان گفت: باید مرکزی تاسیس شود که آثار ادبیات دینی کشورهای غربی و شرقی را پالایش کرده و از محتواهای ارائه شده ایده گرفت.

وی با ذکر این نکته که از تجربه های تولید آثار ادبیات دینی در غرب می توانیم در ایران به عنوان نویسنده و ناشر استفاده کنیم، بیان کرد: طراحی ساختار، فرم ارائه کار، شیوه خلق متن از جمله نکات بارز است، همچنین کار گروهی و توجه به فضای نقد از دیگر مواردی است که در ادبیات غربی توجه ویژه ای به آن می شود.

نادری در پایان این نشست که با پرسش و پاسخ سوالات حاضران همراه بود، یادآور شد: آثار دینی در غرب با زبان امروزی به تمام دل مشغولی های زندگی می پردازد و این موارد در حوزه روانشناسی، عرفانی و فلسفی مطرح است و این همان نکته ای است که در حوزه اخلاق و عرفان دین در ادبیات ایران کم کاری کاملا مشهود است.

انتهای پیام/ 341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها