به روز شده در: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
تحلیلگر ارشد روابط بین‌الملل:
«روح‌الله مدبر» گفت: اسناد تاریخی نشان می‌دهد مصدق به خواست آمریکا زمینه تبدیل کودتای شکست خورده 25 مرداد به پیروزی در 28 مرداد را فراهم کرد.
کد خبر: ۳۵۸۶۳۶
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴ - 20August 2019

اسناد تاریخی درباره نقش مصدق در کودتا چه می گویند؟!به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس: «روح الله مدبر» در خصوص موضوع بررسی ابعاد مختلف کودتای ننگین 28 مرداد، اظهار داشت: بر اساس مطالعاتی که بر روی مکاتبات دکتر مصدق با رئوسای جمهور آمریکا صورت گرفته است، خود او دولت را تسلیم کودتاچیان کرد.

وی با ابراز تاسف از نگاه برخی افراد به عملکرد پهلوی دوم گفت: اسناد تاریخی گویای این است که مصدق از صبح تا عصر روز 28 مرداد تسلیم بود تا مبارزات سالانه و متعدد مردمی را تقدیم ایالات متحده آمریکا و پهلوی دوم کند. متاسفانه این روزها شاهد هستیم که برخی با سند پردازی وجعل تاریخ در حال تطهیر پهلوی دوم هستند.

تحلیلگر ارشد روابط بین الملل در ادامه به نقش نیروهای مذهبی و مردمی در یاری رساندن به دولت مصدق اشاره کرد و گفت: در روز 25 مرداد که کودتا شکست خورد نیروهای طرفدار آیت الله کاشانی همچنان در صحنه حضور داشتند و مبارزه کردند و حتی نیروهای وفادار ارتش نیز در خنثی سازی کودتا نقش مهمی داشتند.

مدبر ادامه داد: آیت اله کاشانی در 27 مرداد به صورت مکتوب به دکتر مصدق هشدار می دهد که قرار است کودتاچیان دوباره اقدام کنند اما مصدق اهمیت نمی دهد و اظهار می کند من متکی به ملت هستم و هیچ اتفاقی نمی افتد در حالی که همین انسان که خود را متکی به ملت می داند به شهربانی دستور می دهد تا طرفداران خود، آیت‌الله کاشانی و حتی افرادی را که معتقد بودند نباید کشور را به دست بیگانگان سپرد، مورد ضرب و شتم قرار دهند.

وی کودتا را اصل دخالت مستقیم آمریکا و همکاری مصدق با این کشور دانست و بیان کرد: در شب ۲۷ مرداد سفیر وقت ایالات متحده آمریکا در گفت و گو با مصدق او را مجاب می کند که طرفداران و هواداران دولت از خیابان ها به منزل بروند تا زمینه پیروزی کودتای شکست خورده 25 مرداد در بیست و هشتم محقق شود.

این کارشناس سیاسی کودتای 28 مرداد را آمریکایی انگلیسی خواند و گفت: به قدری زمینه کودتا در کشور فراهم بود که با بودجه بسیار کمتر از آنچه که از سوی دولت آمریکا پیش بینی شده بود تحقق یافت .

مدبر ضمن انتقاد از اتکای بیش از اندازه مصدق به دولت آمریکا ، اظهار کرد: مصدق دائما از آمریکا درخواست کمک می کرد و آنچنان این درخواست ها حقیرانه بود که روزنامه طرفدار دولت لب به اعتراض گشود و نوشت اگر مردم از محتوای نامه های مصدق به آمریکا آگاه شوندعزتی برایشان نمی ماند.

وی در پایان در خصوص تاکید رهبر معظم انقلاب بر دوری از آمریکا عنوان کرد: ایالات متحده آمریکا ابزاری به نام رسانه دارد که با استفاده از آن قصد دارد تاریخ را در اذهان عمومی تغییر می دهد. این کشور از زمان اعلامیه استقلال خود، سیاست خارجی را بر نفود و کسب منافع انحصاری فقط برای دولت خود و بدون توجه به سایر ملل استوار کرده است.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار