به روز شده در: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳
سخنگوی دولت خبر داد؛
علی ربیعی گفت: ممانعت از واردات کالاهای مشابه با تولیدات داخلی یکی از راهکارهای اساسی دولت در راستای حمایت از تولیدکنندگان وطنی است.
کد خبر: ۳۵۷۷۸۴
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴ - 14August 2019

///به گزارش خبرنگار اخبار داخلی دفاع‌پرس، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود در حاشیه جلسه هیئت دولت اظهار داشت: یاد زنده یاد مرحوم ابوترابی آزاده بزرگمان را گرامی می‌داریم.

وی ادامه داد: در مقدمه دو خبر برای تهرانی‌ها داریم، امروز در دولت بحث کشت آب‌های آلوده در جنوب تهران مطرح شده، کمیته‌ای تشکیل شد که کشاورزان به کشت با آب سالم هدایت شوند و کاشت نشده‌ها هزینه کشت دریافت می‌کنند و با متخلفین برخورد میشود، شهرداری تهران برای خطوط هشت و نه وده اقدامات را انجام می‌دهد.

زیرگذر پل گیشا تا پایان سال افتتاح می‌شود

سخنگوی دولت تصریح کرد: امروز شهردار تهران گفت که زیر گذر پل گیشا تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

وی همچنین گفت: آقای همتی گزارشی از بازدید خود از بندر امام خمینی دادند، ما فقط در یکی از بنادر سه میلیون تن کالا داریم و هیچ نگرانی برای تامین کالا در یکسال آینده نداریم.

ربیعی همچنین از افزایش ۶۹ درصدی واردات در تاریخ ۱۵ مرداد ۹۸ نسبت به مدت مشابه یکسال آینده خبر داد.

وی همچنین با استناد به گزارش رئیس کل بانک مرکزی از بنادر گفت: حجم نهاده‌های دامی و کالا‌های اساسی در بنادر نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۰ درصد بیشتر است و در دولت تاکید شد که این کالا‌ها هرچه سریعتر به اقصی نقاط کشور منتقل شوند.

ربیعی در پاسخ به این سوال که قول پرداخت معوقات فرهنگیان در دو نوبت را تایید می‌کنید و یا خیر؟ گفت: پرداخت پاداش بازنشستگان در دو مرحله قطعی است.

وی همچنین خبر داد: ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای تامین لوازم التحریر پیش بینی شده است و قیمت از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تعیین و روی کالا درج خواهد شد.

مخالفت دولت با تشکیل وزارت میراث فرهنگی

سخنگوی دولت در بخشی از گفت‌وگوی خود با خبرنگاران گفت: دولت موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نبوده و نظرش را به مجلس گفته و قطعا بار مالی برای دولت خواهد داشت، اما اگر به تصویب نهایی برسد دولت آن را انجام می‌دهد.

ربیعی گفت: در جایی که ما نیازمند هستیم و برای وزارت بازرگانی امکان ایجاد آن از وزارت جهاد کشاورزی و صمت بود، اما وزارت میراث کمکی نخواهد کرد، آقای امیری مکلف شد اقدامات خود را انجام دهند.

وی همچنین درباره قیمت مرغ نیز گفت: ما در مورد قیمت مرغ دو ماه مشکل داشتیم، اما قیمت مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان که نظر دولت بود دارد انجام می‌شود، جوجه ریزی زیادی انجام شده و تعزیرات هم اقدامات خود را انجام می‌دهد.

برکناری رئیس صندوق بازنشستگی با ایراد دستگاه‌های نظارتی بود نه دستور رئیس جمهور

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر برکناری زودهنگام رییس صندوق بازنشستگی و اینکه گفته می‌شود وی با دستور رییس جمهور برکنار شده است؟ گفت: کمال بی‌انصافی است که مدتهاست می‌دانیم که این بحث مطرح است و نباید به دستور رییس جمهور منتسب کنیم. خوانش، خوانش نادرست و غلطی است. از روز‌های اول سازمان‌های نظارتی اعلام کردند که با توجه به ماده قانونی ایشان حایز شرایط نیست و دیوان محاسبات این را صریحا اعلام کرده بود. حتی در دوره‌ای که مرتضوی این‌مقام را کسب کرد دیوان به مدرک تحصیلی او ایراد گرفت. این ایراد دستگاه نظارتی بوده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره علت تعویق نشست سران کشور‌های ایران روسیه و آذربایجان گفت: دیروز رئیس جمهور آذربایجان با آقای روحانی تلفنی صحبت کردند. علت این تعویق مسائل فنی بوده و هر سه کشور درباره برگزاری نشست در زمان دیگر به توافق رسیدند.

وی اضافه کرد: در تماس تلفنی با آقای رئیس جمهور علاوه بر مسائل دوجانبه درباره مسائل فنی که پیش آمده مباحثی مطرح شد؛ این نشست حتما در زمان آتی جلسه تشکیل می‌شود و هیچ امر سیاسی برای تعطیلی این جلسه وجود نداشته و صرفاً مسائل فنی بوده که برای ما هم قابل پذیرش بود و ما هم از این مسائل فنی درک متقابل داشتیم. حتماً در آینده نزدیک این نشست برگزار خواهد شد و نتایج خوبی هم برای کشور‌های منطقه در بر خواهد داشت.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در مورد کسری بودجه دولت در سال جاری و شایعاتی مبنی بر این که قرار است این کسری از بخش عمرانی تامین شود، اظهارداشت:‌همه مطلع هستیم که وقتی فروش نفت با مشکل مواجه شده ما با کسری بودجه مواجه هستیم. منتها همه تلاش ما بر این استوار شده است که کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیبی وارد نکند.
وی گفت: به عنوان مثال بودجه وزارتخانه‌ها با درصدی تعدیل شد، ولی برنامه ریزی شده که حقوق و مزایا و همینطور حقوق بازنشستگان بدون کم و کاست پرداخت شود.

ربیعی افزود:‌ما برای کسری بودجه دو کار را دنبال کرده‌ایم؛ یکی کاهش هزینه‌ها که به دستگاه‌ها ابلاغ شده و دوم ایجاد درآمد‌های جدید است. برای اینکه این کسری بودجه را جبران کنیم با توجه به کاهشی که شرایط بودجه را همه می‌دانیم برنامه‌ریزی کرده‌ایم. علاوه بر صرفه جویی که بودجه آموزش و پرورش، بازنشستگان، بخش درمان و سلامت و نیرو‌های مسلح حتماً در شرایط کسری به طور کامل پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: ما ۳۲ درصد در صندوق ذخیره ارزی داشتیم که ۱۲ درصد از آن برداشتیم. در واقع ما پول جدیدی بر نداشتیم همان ۱۲ درصد را برداشتیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این شرایط در بودجه عمرانی هم تاثیر خواهد گذاشت، گفت: به هر حال کسری بودجه به انواع مختلف بودجه تسری پیدا خواهد کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره اقدام دولت در خصوص پرونده محیط زیستی‌ها و طولانی شد روند رسیدگی به این پرونده با تاکید بر اینکه این پرونده با حکم قضایی تشکیل شده و در حوزه قوه قضائیه است، اظهار کرد: دولت از امنیت سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه‌های مختلف حمایت می‌کند و قائل به نگاه امنیتی نسبت به این سازمان‌ها نیست.

وی افزود: دولت با هرگونه نگاه امنیتی به این سازمان‌ها مخالف است و همه تلاش خود را برای اینکه تصمیم درست و قضاوتی عادلانه انجام شود و بر اساس استاندار‌های که از جاسوسی مطرح است عمل شود، به کار میگیرد، اما تصمیم‌گیری نهایی بر عهده قوه قضاییه و قاضی محترم است.

ربیعی تصریح کرد: دولت ضمن حمایت از اقدامات قوه قضائیه، بر لزوم دقت در رعایت حقوق شهروندی تاکید دارد.

سخنگوی دولت با تکذیب پذیرش دفن پسماند‌های هسته‌ای گفت: کنوانسیون مدیریت پسماند‌های هسته‌ای صیانتی است، اینگونه نیست که تصویب آن به مثابه پذیرش پسماند‌های هسته‌ای باشد. در هیچ یک از مفاد این کنوانسیون هم اشاره‌ای به اینکه کشور‌های عضو ملزم به پذیرش پسماند‌ها از کشور‌های دیگر باشند دیده نمی‌شود. امیدوارم ابهامی که پیش آمده مجلس برطرف کند.

انتهای پیام/ 151

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار