به روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۱
جهانگیری:
معاون اول رئیس جمهور گفت: حادثه سیل روز‌های اول سال ۹۸ خیلی متاثرکننده بود، اما در جریان این حادثه بزرگ شاهد نمایش عظیم و باشکوه همبستگی و همیاری مردم بودیم که یک بار دیگر نشان دادند چگونه در روز‌های سخت یکپارچه پشت یکدیگر هستند.
کد خبر: ۳۵۷۷۰۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴ - 13August 2019

همیاری مردم در بحران سیل نمایش عظیم یکپارچگی ملت در روز‌های سخت بودبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور ظهر امروز (سه‌شنبه) در جلسه بررسی آخرین وضعیت مناطق سیل زده کشور، اظهار داشت: دولت به سهم خود در میانه میدان امداد رسانی و پس از آن کمک به بازسازی خسارات سیل ایستاد و امروز هم باید همه مسئولان تلاش کنند تا در بازسازی خسارات حوزه مسکن و کشاورزی که در ارتباط مستقیم با زندگی و معیشت است نقش خود را به درستی ایفا کنند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه براساس جمع بندی‌ها معیشت عمده مردم استان‌های گلستان، خوزستان و لرستان از طریق کشاورزی تامین می‌شد، خاطرنشان کرد: دولت در همان نخستین روز‌های وقوع سیل تصمیم گرفت خسارات سیل کشاورزان و باغداران را پس از جبران خسارات واحد‌های مسکونی آسیب دیده دراولویت کار قرار دهد.

جهانگیری با تاکید بر ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای اطلاع رسانی شایسته و به موقع درباره اقدامات موثر انجام شده به منظور روشن شدن عملکرد خوب دولت در رفع مشکلات مردم استان‌های سیل زده، گفت: متاسفانه به دلیل عدم توجه به این موضوع مهم شاهد بودیم که در جریان زلزله کرمانشاه هم با وجود عملکرد بسیار خوب دولت که تایید و تحسین نهاد‌های بین المللی را نیز به دنبال داشت، فضای رسانه‌ای منفی علیه دولت شکل گرفت؛ بنابراین باید با روش‌های کارآمد رسانه‌ای تلاش شود عملکرد دولت به درستی منعکس شود.

معاون اول رییس جمهور در این جلسه که با حضور وزرای کشور، صمت، نیرو، جهاد کشاورزی و روسای بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، افزود: نکته مهمی که نباید از آن غافل شد شناسایی عوامل اصلی بروز سیل است که همچنان پابرجاست و باید پیش از آنکه حادثه دوباره‌ای رخ دهد نسبت به رفع آن‌ها اقدامات مناسب انجام شود.

وی با تشکر از همه مردم، مسئولان و گروه‌هایی که در این رخداد تلاش کردند در کنار مردم باشند و خسارات ناشی از سیل را جبران کنند، تصریح کرد: قطعا حجم خسارات و پیامد‌های این حادثه بسیار زیاد بود و دولت تمام سعی خود را بکار بسته تا برای تسکین آلام مردم سیل زده گام‌های موثری بردارد.

در ادامه این جلسه عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور با بیان اینکه برنامه دولت در مواجهه با سیل گسترده فروردین امسال که حدود 25 استان کشور را درگیر خود کرد شامل سه بخش بود، گفت: دولت ابتدا تمرکز خود را روی پیشگیری از تلفات گذاشت که انصافا در این زمینه موفق بودیم و از آن حادثه مهیب و بزرگ با کمترین میزان تلفات عبور کردیم. همچنین برای جلوگیری از وارد آمدن خسارات بیشتر و پس از آن جبران خسارات اقدامات خوبی انجام دادیم بطوریکه امروز می‌توانیم بگوییم عملکرد دولت موفق و قابل قبول بوده است.

وی با بیان اینکه امروز در فضای رسانه‌ای از کوچکترین بهانه برای حمله به دولت استفاده می‌شود، گفت: با این وجود در فضای رسانه‌ای در زمینه خسارات و تبعات این سیل گسترده تقریبا هیچ ایراد جدی مطرح نمی‌شود و گواه موضوع آن است که دولت در رسیدگی به خسارات عملکرد خوبی داشته است.

وزیر کشور با ارائه گزارشی از خسارات سیل و رسیدگی‌ها برای جبران خسارت‌ها گفت: سامانه واحدی برای دریافت، ثبت و راستی آزمایی درخواست‌های مردم برای دریافت خسارت ایجاد شد که برای اولین بار پژوهشکده فضایی کشور نیز عضو کارگروه آن بود تا علاوه بر ارزیابی‌های میدانی با استفاده از اطلاعات این مجموعه نیز بتوانیم خسارات را دقیق‌تر راستی آزمایی کنیم.

وی اضافه کرد: 235 شهر و چهار هزار و 235 روستا درگیر خسارات سیل بودند و در ارزیابی‌ها بیش از 35 هزار و 500 میلیارد تومان درخواست دریافت خسارت ثبت شد. با همت دولت و تلاش همکاران ما در استان‌های سیل زده و بخش‌های ملی کار جبران خسارات سیل به ویژه در بخش تعمیرات و بازسازی مسکن بسیار مطلوب پیشرفته و در بخش کشاورزی نیز از آن جا که اولویت کشاورزان آماده کردن اراضی برای کشت دوم بود پس از انجام این کار تشکیل پرونده‌ها از طرف کشاورزان سرعت گرفته است.

وزیر کشور تصریح کرد: بخش قابل توجهی از اراضی که در اثر سیل به طور کامل زیر آب رفته بودند از زیر آب خارج شدند و در حال حاضر 245 هزار هکتار از این اراضی برای کشت دوم زیر کشت رفته است. تخلیه آب از این اراضی کار بسیار عظیمی بوده است چرا که وقتی دشت بسیار وسیعی به طور کامل به زیر آب می‌رود تخلیه آب از آن به راحتی ممکن نیست.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با بیان اینکه خسارات وارده به اراضی زراعی و کشاورزان در سیل فروردین ماه امسال بسیار گسترده بود اظهار داشت: حدود 316 هزار هکتار زمین فقط در استان خوزستان زیر آب رفته بود که تاکنون بیش از 212 هزار هکتار آن از زیر آب خارج شده و خود این موضوع کار بسیار بزرگ و مهمی بوده است.

رضا رحمانی وزیر صمت نیز در این جلسه با ارائه گزارشی درباره خسارت وارده به بخش صنعت، معدن و تجارت در سیل فروردین ماه گفت: 455 واحد صنعتی، 96 معدن و تعداد زیادی واحد‌های صنفی و دار‌های قالی در قالیبافی‌ها در اثر این سیل خسارت دید که 843 میلیارد تومان خسارت بلاعوض و دو میلیارد و 493 میلیاد تومان تسهیلات برای جبران خسارت درنظر گرفته شد.

علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در این جلسه در بخش بازسازی خانه‌های آسیب دیده و احداث خانه‌های جدید بسیار خوب عمل شده است، گفت: علاوه بر 53 هزار واحد تعمیری که کار آن‌ها به پایان رسیده و تعمیرات 50 هزار واحد باقی مانده نیز به زودی پایان خواهد یافت. همچنین 30 هزار واحد احداثی نیز برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده که قرارداد عمده آن‌ها منعقد شده و کار ساخت بیش از 20 هزار واحد مسکونی احداثی آغاز شده است.

وی افزود: علاوه بر خسارت در استان‌های اصلی درگیر سیل در استان‌هایی مثل خراسان شمالی و همدان نیز در مجموع حدود 15 هزار واحد مسکونی آسیب دیده از سیل داشتیم که برای تعمیر این واحد‌ها نیز کمک‌های خوبی شده است.

تابش اظهار داشت: در برخی استان‌ها مثل گلستان که در شهرستان پلدختر حتی زمین خانه‌های مردم را سیل برده بود نیز برای بیش از دو هزار واحد زمین تامین کرده و برای ساخت به مردم واگذار کرده‌ایم.

استانداران خوزستان، گلستان و لرستان نیز که در این جلسه حضور داشتند در سخنانی از روند رسیدگی به آسیب‌های وارد شده به بخش مسکونی در این سیل ابراز رضایت کردند و دلیل عمده تاخیر در جبران خسارت بخش کشاورزی را نیز این موضوع عنوان کردند که مردم اولویت اولشان آماده کردن زمین خسارت دیده از سیل برای کشت دوم بود و پس از اینکه کشت دوم انجام شده است روند تشکیل و ثبت پرونده‌ها در این زمینه نیز تسریع شده است.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار