به روز شده در: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۶
در صورت عدم اجرای تعهدات برجامی اروپایی‌ها انجام می‌شود؛
رییس کمیته هسته‌ای مجلس درباره گام‌های بعدی ایران در صورت عدم اجرای تعهدات برجام ازسوی اروپایی‌ها، گفت: بعد از فرصت ۲ ماهه تا جایی که بتوانیم در حوزه علم و صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای جلو می‌رویم.
کد خبر: ۳۵۲۶۷۰
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶ - 03July 2019

افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم به ۲۰ درصد ظرف ۶ روز آیندهبه گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «محمد ابراهیم رضایی» رییس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «خانه‌ملت»، با اشاره به عبور ذخایر اورانیوم کشورمان از مرز ۳۰۰ کیلوگرم، اظهار داشت: طبق ماده ۳۶ برجام وقتی طرف‌های مقابل به تعهداتشان پایبند نباشند به ایران این حق داده شده که متناسب با آن از میزان تعهدات خود کم کند.

عبور ذخایر اورانیوم ایران از مرز ۳۰۰ کیلو بر اساس ماده ۳۶ برجام است

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی در برجام متعهد شده بود که دخایر اورانیوم غنی سازی شده خود را از ۳۰۰ کیلو بیشتر نکند، عنوان کرد: با این حال بر اساس ماده ۳۶ و عدم اجرای تعهدات از سوی طرف مقابل، به غنی سازی ادامه دادیم و مازاد آن را نفروختیم از این رو میزان ذخایر افزایش یافت و از مرز ۳۰۰ کیلو عبور کرد که در برجام این اتفاق پیش بینی شده بود.

وی در ادامه با بیان اینکه اروپایی‌ها به تعهدات خود در برجام عمل نکردند، اظهار داشت: ایران طی ۶ روز آتی نیز گام دمو را بر می‌دارد مگر اینکه اروپایی‌ها به هر آنچه در برجام متعهد شده‌اند، عمل کنند.

تا به کارگیری سانتریفیوژ‌های IR6 فاصله‌ای نداریم

رضایی درباره گام دوم ایران بعد از اتمام مهلت ۶۰ روز شورای عالی امنیت ملی به اروپایی‌ها در حوزه اجرای برجام، ابراز داشت: گام دوم افزایش سطح غنی سازی به بیش ۳.۶۷ درصد است که تا ۲۰ درصد نیز ادامه خواهد یافت.

وی افزود: اگر از ابتدا ما نیز به صورت پله پله به تعهدات خود عمل می‌کردیم امروز این مشکلات را نداشتیم، اما هنوز دیر نشده و امروز نیز می‌توانیم متناسب با منافع و مصالح کشور به صورت پله پله از تعهدات خود خارج شویم.

رییس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی در پایان درباره گام‌های بعدی جمهوری اسلامی در حوزه هسته‌ای خاطرنشان کرد: بعد از فرصت ۲ ماهه دستمان در به کارگیری سانتریفیوژ‌های مدل‌های IR6 باز می‌شود.

انتهای پیام/ 113

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار