به روز شده در: ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۸
یادداشت/ سمانه حسن‎خانی
ایران جزیره ثبات در منطقه غرب آسیا است و همواره یکی از سیاست‌هایش تأمین امنیت منطقه‌ای است و در ایجاد صلح و برقراری آرامش در کشورهای منطقه تلاش‌ بسیاری می‎کند.
کد خبر: ۳۵۱۵۵۶
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۵ - 25June 2019

حضور ایران در منطقه؛ سرمایه اصلی غرب آسیاگروه اخبار داخلی دفاع‎پرس- سمانه حسن‎خانی؛ بامداد (پنج‎شنبه 30 خرداد) پهپاد جاسوسی 200 میلیون دلاری آمریکا به نام «گلوبال هاوک» به صورت پنهان از یکی از پایگاه‌های آمریکا در جنوب خلیج فارس وارد حریم هوایی ایران شد.

سرانجام این پرنده جاسوس هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.

آنچه که کمتر به آن اشاره شد، موضوع برخاستن این پهپاد جاسوسی از پایگاه هوایی الظفره امارات است پایگاهی که نیروهای هوایی آمریکا و فرانسه در آن حضور دارند.

متاسفانه برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس به خیال خود فکر می‎کنند با پرداخت میلیاردها دلار پول برای خرید تجهیزات نظامی و بستن قراردادهای تسلیحاتی با قدرت‌های بین‎المللی از جمله آمریکا امنیت خود را در منطقه پرتنش غرب آسیا تامین می‎کنند!

برخی کشورهای منطقه از جمله امارات، بحرین، عربستان، افغانستان و ... پایگاه‎های نظامی در اختیار آمریکا قرار داده‎اند و به نوعی به محل آشیانه دشمن و تجهیز نیروهای آمریکایی در منطقه تبدیل شده‎اند.

هنگامی‌که حریم هوایی ایران توسط پهپاد جاسوسی آمریکا از پایگاه یک کشور همسایه به پرواز درمی‌آید و نقض می‌شود؛ آن کشوری که این امکان را برای آمریکایی‌ها فراهم کرده باید متوجه این موضوع باشد که یانی‌کی‌ها برای همیشه در خاورمیانه حضور نخواهند داشت و نمی‌توانند برای همیشه از آن حمایت کنند.

کشورهای همسایه ایران باید به این مهم توجه کنند که امنیت ملی هر کشور خط قرمز آن  کشور است و ایران با هیچ متجاوزی تعارف ندارد و برای دفاع از امنیت ملی خود پایگاه‌های ایالات متحده در هر کشوری باشد را مورد هدف قرار خواهد داد. بنابراین کشورهای منطقه نباید علیه امنیت ملی یکدیگر اقدام کنند؛ چراکه با این اقدام امنیت منطقه هم آسیب جدی خواهد دید.

ایران جزیره ثبات در منطقه غرب آسیا است و همواره یکی از سیاست‌هایش تأمین امنیت منطقه‌ای است و امنیت منطقه را امنیت خود می‌داند و در مسیر تأمین آن و ایجاد صلح و برقراری آرامش در کشورهای منطقه تلاش‌های بسیاری می‎کند.

در بارزترین نمونه‎ها ایران در سال‌های اخیر که برخی بازیگران بین‌المللی و منطقه‌ای با کوته‌بینی و صرفاً به دلیل تأمین منافع کوتاه‌مدت خود، به ایجاد و گسترش گروه‌های تروریستی افراط‌گرا روی آورده و منطقه را به هرج و مرج کشانده‌اند، بیش از گذشته سیاست خود را در حفظ آرامش منطقه در میدان‌های عملیاتی نشان داده و در سوریه و عراق با اجازه دولت‌های آنها حضور مستشاری داشته و به طور رسمی و قانونی با تمام توان آن دو کشور همسایه و متحد را مورد حمایت قرار داده است.

نقش دیپلماتیک ایران در حل بحران عراق، سوریه، لبنان، یمن و فلسطین برای سیاست‌مداران روشن است همچنین درگیری‌های میان پاکستان و افغانستان، ارمنستان و آذربایجان در مساله قره باغ و هند و پاکستان و مساله بحران قطر و بحرین نیز ایران یا نقش میانجیگر میان طرفین درگیری داشته و یا از طریق رایزنی و گفت‎وگوهای سیاسی به دنبال کاهش موثر تنش‌های طرفین بوده است.

ایران امنیت و توان دفاعی و موشکی خودش را که عاملی بازدارنده در برابر هرگونه تهدیدی است را پیام‎آور صلح و امنیت برای کشورهای همسایه و منطقه‎ای می‎داند و درصدد تنش و زورگویی به همسایگانش نیست، بنابراین این توقع ایجاد می‌شود که کشورهای همسایه ایران نباید به محل آشیانه دشمن تبدیل شوند، چراکه در این صورت خود این کشورها بیشتر متضرر خواهند شد بنابراین باید بدانند امنیت ایران به امنیت سراسر منطقه کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها