به روز شده در: ۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱
بعیدی‌نژاد:
سفیر ایران در انگلیس گفت: عاملان حادثه روز پنجشنبه برای دو نفتکش در دریای عمان کسانی هستند که از جنگ و تنش نفع می‌برند.
کد خبر: ۳۵۰۷۳۵
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹ - 18June 2019

عاملان حادثه دریای عمان کسانی هستند که از جنگ و تنش نفع می‌برندبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع‌پرس، «حمدی بعیدی نژاد» سفیر ایران در انگیس در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان درخصوص حمله به دو نفتکش در دریای عمان اظهار داشت: مقامات عالی ایران تاکید کرده‌اند که اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند، اجازه نخواهد داد سایرین هم نفت‌شان را صادر کنند؛ اما اطلاق این موضوع به وضعیت فعلی یک سوء استفاده از اظهارات مقامات ایرانی است. روشن است که ما هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم و صادرات نفت ایران ادامه دارد. البته اگر زمانی برسد که ما نتوانیم نفت‌مان را از طریق منطقه صادر کنیم، شرایط جدیدی رخ خواهد داد و ایران شهامت آن‌را دارد که خیلی روشن اعلام کند که به دیگران اجازه نمی‌دهد که آن‌ها هم از منطقه نفت صادر کنند ولی ما هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم.

بعیدی نژاد اضافه کرد: آمریکا ادعا کرده است که بر اساس ارزیابی آن‌ها ایران عامل این حادثه آسیب رساندن به تانکرهای نفتی است. این ارزیابی باید مبتنی بر شواهد و مدارک باشد. ما می‌خواهیم که شواهد و مدارک و مستندات خود را ارائه کنند، اگر فیلمی دارند تمام فیلم را ارائه کنند نه یک فیلم مغشوش و منقطع و دستکاری شده. این هنر نیست که فقط ارزیابی داشته باشیم؛ هرکس می‌تواند یک ارزیابی داشته باشد. افکار عمومی هم ارزیابی خودشان از این حادثه را دارند. دیگر کشورها هم ارزیابی خودشان را دارند. اما وقتی از ارزیابی صحبت می‌کنیم که می‌خواهد مبنای اقدام بین‌المللی باشد، این ارزیابی فقط زمانی قابل اتکا است که متکی به شواهد و واقعیت‌ها باشد. به این تعبیر تا به حال هیچ مستندی ارائه نشده است. سوال ما و کشورها و تحلیلگران و نخبگان بین‌المللی از آمریکا این است که اگر فیلمی دارد فیلم کامل حادثه را منتشر کند، نه فیلمی که منقطع و دستکاری شده و وضوح ندارد.

سفیر ایران در انگلیس در ادامه گفت: اگر کسی ادعا می‌کند اطلاعاتی درباره این حادثه دارد باید حتما آن‌را در اختیار ایران قرار دهد. این منطقه بخشی از ایران است، امنیت آن از منافع حیاتی ایران است و تامین امنیت آن هم بر عهده ماست. کشتی‌های زیادی روزانه از این منطقه عبور می‌کنند و ما بیشترین سواحل را در خلیج فارس داریم. اینجا منطقه ماست و به امنیت آن بیش از همه حساس هستیم.

وی افزود: عامل حادثه دریای عمان می‌تواند کسانی باشند که از جنگ و تنش نفع می‌برند، سناریوی کسانی است که میلیاردها دلار روی به دام انداختن آمریکا در یک جنگ دیگر در منطقه سرمایه گذاری کرده‌اند و با شدت آن‌را پیش می‌برند. آن‌ها کاملا مصمم هستند نگذارند پروژه ایجاد جنگ شکست بخورد و ترامپ تصمیم دیگری غیر از جنگ بگیرد.

بعیدی نژاد هشدار داد: متاسفانه منطقه در حال سوق یافتن به سمت منازعه است و این خطر برای تمام اهالی منطقه خواهد بود. مقامات آمریکایی بایستی اراده مردم ایران را دست کم نگیرند. اگر مرتکب اشتباه شوند و وارد نزاع با ایران شوند حتما پشیمان خواهند شد. ما کاملا آماده‌ایم. دولت و ملت و نیروهای نظامی ایران کاملا آماده هستند که تصمیم خواسته آمریکا نشوند و هرگونه حمله‌ای را در هم بشکنند. به صراحت می‌گویم آمریکا نمی‌تواند ایران را به زور وادار به ورود به هیچ مذاکره‌ای کند. آنچه آمریکا انجام می‌دهد تروریسم اقتصادی است. آنچه از آمریکا می‌خواهیم این است که یک کشور نرمال و عادی باشد و در روابط اقتصادی خارجی ایران مداخله نکند،کشورها را به خاطر روابط با ایران تهدید نکند.

انتهای پیام/ 411

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار