به روز شده در: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۲
جهانگیری:
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تصویر کلی اقتصاد در سال ۹۷ و برخی گزارش‌ها از رشد منفی اقتصادی کشور، گفت: گزارش عملکرد‌ها و اقدامات دولت در زمینه‌های مختلف، نشان می‌دهد که پیشرفت‌ها و اقدامات انجام شده مناسب بوده و با توجه به مشکلات و فشار‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها عملکرد دولت قابل دفاع است.
کد خبر: ۳۵۰۶۹۰
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸ - 17June 2019

عملکرد دولت در سال ۹۷ با توجه به تحریم‌ها قابل دفاع استبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری،‌ «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور، ضمن تبیین شرایط اقتصادی کشور در مقطع کنونی، بر اهمیت بهره‌گیری از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برای عبور از این برهه حساس تأکید کرد و اظهار داشت: عملکرد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال ۹۸ تعیین کننده است و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید بیش از گذشته در بخش‌ها و شئونات مختلف اداره کشور نمایان و متبلور شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تصویر کلی اقتصاد در سال ۹۷ و برخی گزارش‌ها از رشد منفی اقتصادی کشور، گفت: گزارش عملکرد‌ها و اقدامات دولت در زمینه‌های مختلف نظیر نفت و گاز، رسیدگی به مناطق محروم و روستایی و اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی که در اولویت دستگاه‌های اجرایی بوده، نشان می‌دهد که پیشرفت‌ها و اقدامات انجام شده مناسب بوده است و با توجه به مشکلات و فشار‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها عملکرد دولت قابل دفاع است.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور در سال ۹۸ با مشکلات جدیدی روبرو شده است و زندگی مردم تحت فشار قرار دارد، بر اهمیت گفت‌وگوی صادقانه با مردم تاکید کرد و گفت: معیشت مردم، رونق تولید و ایجاد اشتغال مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی دولت در سال ۹۸ هستند و باید مردم احساس کنند که مسئولین به دنبال حل مسائل کشور و مشکلات معیشتی جامعه هستند تا بتوانند بخشی از آلام و دغدغه‌های آن‌ها را مرتفع کنند.

جهانگیری با بیان اینکه حل مسائل اقتصادی کشور در شرایطی که دشمنان به تعبیر خودشان جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ملت ایران به راه انداخته‌اند، نیازمند تمرکز ویژه و ایستادگی است، خاطر نشان کرد: این پیام باید به تمام مدیران کشور ابلاغ شود که سال ۹۸ به لحاظ اقتصادی سالی ویژه است و برای اداره مناسب کشور نیازمند آن هستیم که جدی‌تر پای کار باشیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این که در سال جاری با محدودیت منابع و بودجه روبرو هستیم، افزود: با وجود آنکه اتکاء بودجه کشور به درآمد‌های نفتی کاهش یافته، اما بودجه کشور همچنان تحت تأثیر این درآمد‌ها است و باید برای جبران کسری بودجه به دنبال راهکار‌ها و ظرفیت‌های دیگر باشیم.

وی با تأکید بر اینکه مسئولین اقتصادی کشور باید در سال ۹۸ جدی‌تر پای کار باشند و نشان دهند که مرد روز‌های سخت وشرایط پیچیده و دشوار هستند، گفت: باید در بخش هزینه‌ها صرفه جویی جدی صورت گیرد و این جهت گیری به همه دستگاه‌ها ابلاغ شود تا دستگاه‌ها مکلف باشند هزینه‌های خود را کاهش دهند.

جهانگیری با تاکید بر ضرورت توجه به بخش تولید و به خصوص واحد‌های تولیدی که نقش پیشران در تولید کشور را ایفا می‌کنند، تصریح کرد: باید با حمایت از بخش‌های تولیدی و پیشران نظیر خودرو و مسکن شرایطی مهیا شود تا بخش‌ها وصنایع پایین دست آن‌ها نیز فعال‌تر شده و با رکود مواجه نشوند.

وی با تأکید بر اینکه باید به هر نحو ممکن ارز مورد نیاز بخش تولید را فراهم کنیم، به برنامه دولت برای ممنوعیت واردات کالا‌های لوکس با هدف صرفه جویی ارزی اشاره و خاطر نشان کرد: ممنوعیت واردات کالا‌های لوکس علاوه بر صرفه جویی ارزی مانع از ایجاد دوگانگی در جامعه و جلوگیری از نمایش شکاف طبقاتی می‌شود و این در حالی است که ایجاد شکاف طبقانی و نارضایتی اجتماعی یکی از اهداف تحریم کنندگان ایران است که خودشان به این موضوع در کتاب هنر تحریم اذعان کرده‌اند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به پیشنهاد دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مبنی بر تشکیل کارگروه مقابله با تحریم ذیل دبیرخانه، گفت: وظیفه این کارگروه باید ایجاد فرصت برای تولید داخلی باشد و با برنامه ریزی دقیق، شرایطی را مهیا کند تا با استفاده از ظرفیت‌های داخلی کمبود‌های ناشی از تحریم مرتفع شود.

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بر تشکیل کارگروهی برای شناسایی محصولاتی که در داخل تولید می‌شوند تاکید کرد و گفت: دولت از تولید کنندگانی که کالا‌های خود را در داخل و بدون وابستگی تولید می‌کنند حمایت می‌کند.

وی با اشاره به طرح ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی خاطر نشان کرد: دولت تاکنون هفت هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد اشتغال در روستا‌ها پرداخت کرده است و لازم است وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم گزارش عملکرد این برنامه را اطلاع رسانی کنند.

جهانگیری همچنین خواستار تفویض اختیارات بیشتر به استان‌های کشور شد و بر لزوم هماهنگی هر چه بیشتر میان جانشینان ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان‌ها با استانداران در جهت اجرای هر چه بهتر سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، سخنگوی دولت و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) نیز حضور داشتند، نماینده دبیرخانه ستاد گزارشی از عملکرد سال ۹۷ دستگاه‌ها و استان‌های کشور در اجرای اقتصاد مقاومتی و نیز عملکرد جانشینان رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و نمایندگان معین دولت در استان‌های کشور ارائه کرد.

در این گزارش مهم‌ترین اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طی ۱۶ جلسه برگزار شده در سال ۱۳۹۷ تشریح شد که اجرای ۲۷ پروژه جدید اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۷ و استمرار اجرای ۱۳۶ پروژه اولویت‌دار و برنامه اجرایی اقتصاد مقاومتی سال ۱۳۹۶ در سال ۱۳۹۷ بخشی از این گزارش بود.

بر اساس گزارش دبیرخانه ستاد برخی از مهمترین نتایج و دستاورد‌های پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۷ عبارتند از:

افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس

 • تولید گاز خام از فاز‌های میدان گازی پارس جنوبی معادل ۵۸۶.۵ میلیون متر مکعب در روز
 • تولید ۲۸۰ هزار بشکه در روز نفت خام از میدان مشترک غرب کارون
 • گازرسانی به ۹۲۱۰۶۹ مشترک جدید شهری و روستایی
 • تولید ۱۳.۴ میلیون تن گندم و خرید تضمینی حدود ۹.۵ میلیون تن گندم
 • احداث ۲۶۵۴ هکتار گلخانه
 • تکمیل و تحویل ۱۳۳۶۴۶ واحد مسکونی مهر در سراسر کشور
 • احداث، تکمیل و بهره برداری از ۵۲۴ کیلومتر خط راه آهن (شامل ۲۲۱ کیلومتر خط دوم و سوم) در کریدور‌های شمالی-جنوبی و شرقی-غربی
 • احداث، تکمیل و بهره برداری از ۳۲۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی
 • توسعه و نوسازی ناوگان ریلی کشور با محوریت و مشارکت بخش خصوصی (۱۶ دستگاه لکوموتیو؛ ۴۵ دستگاه سالن مسافری؛ ۹۰۹ دستگاه واگن باری)
 • افزایش ظرفیت ترانزیت مرز به مرز بین الملل از یک هزار و ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه در پایان سال ۹۶ به ۴۴۸۴ گیگا بیت بر ثانیه در پایان سال ۹۷.
 • ارتقاء ۲۰ رتبه‌ای در شاخص توسعه دولت الکترونیک EGDI
 • تدوین برنامه‌های تولید و اشتغال ذیل تبصره ۱۸ قانون بودجه با هدفگذاری حدود یک میلیون فرصت شغلی با تأمین منابع مالی حدود هشت هزار میلیارد تومان
 • آغاز فرآیند ادغام بانک‌های وابسته به نیرو‌های مسلح
 • واگذاری ۵۵ درصد از دارایی‌های مازاد بانک‌ها و موسسات اعتباری
 • افزایش شاخص کل بورس از ۹۶۲۵۰ در انتهای سال ۱۳۹۶ به حدود ۱۷۲۵۲۲ واحد در انتهای سال ۱۳۹۷
 • تامین آب شرب ۱۵۱۱ روستا با جمعیت حدود یک میلیون و ۱۷۰ هزار نفر
 • آبگیری و یا افتتاح ۸ سد مرزی، با ظرفیت تنظیم آب ۳۲۸ میلیون مترمکعب
 • احداث ۴۸ هزار و ۴۰۵ هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی مرزی و ۱۱ هزار و ۳۳۹ هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی غیرمرزی
 • احداث ۹۳ هزار و ۶۰۰ هکتار شبکه فرعی آبیاری و زهکشی
 • اجرای ۱۴۵ هزار و ۷۸۴ هکتار سامانه‌های نوین آبیاری
 • پر و مسلوب المنفعه کردن ۱۵ هزار حلقه چاه غیرمجاز و یا فاقد پروانه مضر به مصالح عمومی
 • نصب شش هزار و ۳۴۳ دستگاه کنتور حجمی بر روی چاه‌ها
 • بهره‌برداری از یک هزار و ۲۱۵ مگاوات نیروگاه حرارتی، ۲۳۶ مگاوات نیروگاه تولید پراکنده و احداث ۳۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر

در ادامه جلسه، نماینده دبیرخانه ستاد، گزارشی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی برای سال ۱۳۹۸ ارائه کرد و گفت: کارگروه‌هایی ذیل دبیرخانه ستاد در تحقق منویات مقام معظم رهبری فعال شده‌اند تا موضوع رفع موانع و چالش‌های مهم اقتصادی کشور (رفع عیوب ساختاری)، موضوع رونق تولید و بیانیه گام دوم انقلاب را با جدیت دنبال کنند.

ساز و کار‌های تجهیز منابع مالی برای رونق تولید ملی، تشریح برنامه‌های در دست اجرا برای تولید و اشتغال و نیز عملکرد اجرایی قانون ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از دیگر موضوعاتی بودند که گزارش آن از سوی دبیرخانه ستاد ارائه شد و اعضای جلسه در خصوص آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.

انتهای پیام/ 113

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار