به روز شده در: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳
سی‌و دومین نمایشگاه کتاب-۷۶؛
«ماجرای فکر آوینی» کتابی است با موضوع گفتارهایی در شناخت تفکر بنیادین شهید سیدمرتضی آوینی به قلم وحید یامین‌پور. این کتاب را نشر معارف منتشر کرده است.
کد خبر: ۳۴۴۶۹۰
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۶ - 02May 2019

خط «آوینی» از خط روشنفکران التقاطی جدا بودبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، رونمایی از کتاب «ماجرای فکر آوینی»؛ گفتارهایی در شناخت تفکر بنیادین شهید سیدمرتضی آوینی، روز چهارشنبه در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد. در این برنامه که با حضور وحید یامین‌پور نویسنده این کتاب، آیت‌الله قائم‌مقامی، حجت‌الاسلام رستمی رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری انقلاب برگزار شد، به بحث و تبادل نظر در خصوص زندگی و آثار سید شهیدان اهل قلم پرداخته شد.

در این مراسم «پیرمرادیان» مدیر نشر معارف، ضمن تشکر از  وحید یامین‌پور در تدوین کتاب «ماجرای فکر آوینی» گفت: من فکر می‌کنم عنوان کتاب به طور تصادفی انتخاب نشده است. قطعاً مولف این کتاب، یامین‌پور، قائل به ماجرایی در فکر و اندیشه شهید آوینی هستند. ما در نشر معارف ماجرای زندگی شهید آوینی را منتشر کردیم به نام «زندگی زیباست».

این کتاب ادبیات داستانی و جالبی دارد. در کتاب «زندگی زیباست» ماجرای زندگی ایشان روایت شده و در این کتاب فعلی ماجرای فکر شهید آوینی به رشته تحریر درآمده است. نکته ارزشمندی که در تفکرات شهید آوینی مورد توجه است این است که تقابل، تضاد و تعارض ایشان با فرهنگ استعماری را به‌خوبی در این کتاب بیان کرده‌اند.

در ادامه این برنامه «محسن مومنی شریف» رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی با ذکر خاطره‌ای در خصوص ارتباط خود با شهید آوینی اظهار داشت: آوینی شخصیتی بود که بعد از شهادت شناخته شد. کسانی از کنار ما رفتند که فکر و اندیشه آن‌ها راهگشاست و آوینی یکی از این افراد است. این تلقی در جوانان وجود دارد که آوینی شدن یک اتفاق سهل‌الوصول و راحت است. این نگاه سطحی باعث می‌شود افرادی که می‌خواهند مثل آوینی باشند، سر از نوریزاد درمی‌آورند؛ چون آوینی را ساده و سهل می‌پندارند. من وقتی کتاب یامین‌پور را دیدم، به او گفتم کتابت جوابی به مسائل امروز ماست. من آوینی را فردی می‌بینم که سه بعد دارد: اعتقادات و ایمان و اخلاق. مسئله بعدی دانش و اعلمیت او بود. ایشان فردی بودند که در حوزه علوم انسانی، ادببیات، هنر و ... اطلاعات به‌روز و خوبی داشتند. آوینی فردی چند بعدی بود و در 48سالگی به همه این مسائل دست پیدا کرده بود.

وی گفت: یکی از مسائلی که باعث دیده شدن آوینی شد، مجله «سوره» بود. اولین مطلبی که از آوینی منتشر شد، شرح پیام رهبری به هنرمندان بود. وقتی هم که همه از سوره رفتند و استعفا دادند، آوینی بود که ماند و نگذاشت مجله تعطیل شود. سوره در زمان آوینی بود که سوره شد.

  وحید یامین‌پور نویسنده کتاب «ماجرای فکر آوینی» از نقش تاثیرگذار شهید آوینی در شکل‌گیری افکار و اعتقاداتش گفت: من توأمان با شهید آوینی و مطهری آشنا شدم. در دوره جوانی، هر دو بزرگوار را به‌طور جدی مطالعه می‌کردم. آن‍چه آوینی را برای من برجسته کرد، مسائلی بود که آوینی با آن مواجه بود. بسیاری از کتاب‌های شهید مطهری به قبل از انقلاب مربوط است و به سؤالات آن زمان پاسخ می‌دهد؛ اما آوینی به نیاز امروز جامعه پاسخ می‌دهد. البته ممکن است سؤال ایجاد شود که کسی که به مسائل متنوع بپردازد، ممکن است آدم کم‌عمقی باشد؛ اما مسئله مهم این‌جاست که در تمامی موضوعاتی که صحبت کرده است، بهترین اطلاعات را به جوان مخاطب خود داده است.

 رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر حوزه هنری گفت: آوینی از یک راه طی‌شده می‌گوید. بخشی از زندگی او در ساحت طاغوت گذشته است؛ طاغوتی که می‌تواند هر فردی را زمین‌گیر کند. بسیاری از افراد ایمان به خدا دارند؛ اما کفر به طاغوت ندارند. آوینی مانند سیاوش به آتش زد و سالم از آن آتش بیرون آمد. نکته مهم‌تر تمسک او به مبانی اصیل دینی است که اعجاب‌آور است. ما نمی‌دانیم این فرد کی فرصت کرد عرفان اسلامی را بشناسد، فلسفه اسلامی را بفهمد و با تفکرات امام و انقلاب آشنا شود. آوینی یک منظومه فکری دارد. به خاطر همین صاحب یک لحن و زبان می‌شود که بر آیندگان تاثیر می‌گذارد. خیلی از منتقدان سینما به زبان آوینی سخن می‌گویند.

این استاد دانشگاه در خصوص انگیزه و اهداف خود برای نگارش این کتاب گفت: من همیشه دوست داشتم حظی را که از تفکر آوینی بردم، در اختیار دیگران قرار دهم. در نتیجه آوینی را در گروه‌های جمع‌خوانی شروع کردیم. این کتاب برای کسانی که مشتاق ورود به حوزه فرهنگ و تحلیل سیاسی هستند، انتخاب خوبی است. کسانی که در آغاز راه شناخت این شهید بزرگوار هستند و دانشجویان و افرادی که دغدغه دارند، می‌توانند بااین کتاب مطالعه افکار آوینی را شروع کنند.

حجت‌الاسلام «علی رستمی» رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها ضمن بیان نکاتی در خصوص زندگی و شهادت سیدمرتضی آوینی گفت: آوینی شهیدی است که همه عرصه‌هایی را که یک انسان مدعی روشنفکری می‌تواند طی کند، پیموده است. این خط نورانی انقلاب اسلامی است که به روشنگری می‌رسد. وجود فردی با خصوصیات آوینی در مجموعه اهل قلم کم‌نظیر است.

آیت‌الله سید‌محمد قائم‌مقامی از دوستان و نزدیکان شهید سیدمرتضی آوینی است که با بیان خاطراتی از همراهی و مجالست با وی گفت: آوینی کسی بود که واقعه شگفت‌‍آور عصر ما، یعنی انقلاب اسلامی را به نحوی حاکمانه، عارفانه، روشنفکرانه و هنرمندانه درک کرد. او فهمید که هدف از انقلاب چه بود. قبل از انقلاب غرب و دنیای غرب را می‌شناخت. در زمانی که برخی افراد فکر می‌کردند می‌توان فضیلت و عدالت را در غرب پیدا کرد، این مفاهیم را در انقلاب اسلامی یافت. با وقوع انقلاب به این نتیجه رسید که به تمام چیزی که می‌خواهد، می‌تواند در همین انقلاب دست پیدا کند.

آیت‌الله قائم مقامی افزود: انقلاب به معنای کلمه همان چیزی بود که روشنفکران به دنبال آن بودند. خط آوینی از خط روشنفکران التقاطی جدا بود. هیچ سنخیتی بین ایشان و سروش و امثالهم نبود. آوینی معتقد بود اگر بخواهیم وارد سینمای داستانی شویم، باید با احتیاط به این عرصه ورود کنیم. اینطور نیست که ساختار داستان‌های غرب را با خیالات غربی رنگ و بوی اسلامی دهیم. او می‌دانست که درام از منظر غرب با درام از منظر اسلام تفاوت ماهوی دارد.

انتهای پیام/ 121

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار