به روز شده در: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۲
معرفی کتاب/
کد خبر: ۳۴۳۲۶۲
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۹ - 24April 2019

«ماموریت مخصوص»به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، کتاب «مأموریت مخصوص» زندگینامه داستانی شهید ستوان یکم «محسن قوطاسلو» اولین شهید مدافع حرم ارتش در 118 صفحه به قلم «محسن صادقیان» منتشر شده است.

نویسنده در در پنج فصل زندگی شهید قوطاسلو را از دوران کودکی تا شهادت به طور خلاصه به رشته تحریر درآورده است.

قسمتی از متن کتاب:

«در دانشگاه افسری فقط دانشجویانی می‌توانستند در دوره رنجر (تکاور) شرکت کنند که در آزمون‌های سخت آمادگی جسمانی که توسط اساتید کمیته تکاور و کوهستانی نیروی زمینی که از مرکز آموزش پیاده شیراز به دانشگاه می‌آمدند، قبول شوند.

این دوره سخت و فشرده از مراحلی از جمله عملیات کویر و جنگل و فتح قله‌های مرتفع مانند دنا عملیات آبی ـ خاکی، راهپیمایی‌های بالای 27 کیلومتر با اسلحه و تجهیزات، عبور از حلقه‌های آتش، جشن خون و روز سیاه تشکیل می‌شد. عملیات کویری که در کویر ابرقو یزد، عملیات آمفی ـ بی در بوشهر و بقیه این دوره احمد در شیراز و یاسوج انجام می‌گرفت.

در 20 روز اول دوره تکاوران تنها می‌توانستند حداکثر  45 دقیقه در شبانه‌روز،  آن هم با پوتین و تجهیزات استراحت کنند. یکی از برنامه‌هایی که در دوره رنجر به تکاوران نیروی زمینی ارتش در شیراز آموزش داده می‌شد عملیات عبور از باتلاق بود.

شط باتلاق که مثل ماری سیاه از وسط دشت ارژن کشیده شده بود. همگی مقابل شط ایستاده بودند و استاد توصیه‌های لازم را به آن‌ها می‌کرد. از آن‌ها می‌خواست پیش از ورود به داخل باتلاق جیب‌هایشان را بکنند تا لجن در میان آن‌ها جمع نشود.

بچه‌ها مشغول کندن جیب‌های هم شدند. محسن جیب‌های امید، ایمان کولی‌وند و هم جیب‌های  علی‌محمد کفراشی را کند. نوبت به جیب‌های محسن که رسید، امید هر چه تلاش کرد موفق به کندن جیب‌های او نشد. علی  به کمک امید آمد. ... محکم جیب‌ها را به طرف پایین کشید. 

جیب‌های شلوار محسن آویزان شده و پوسته پایش بیرون زد.

تکاورها با دستور فرمانده وارد باتلاق شدند. محسن تا سینه در باتلاق فرو رفت. بوی لجن ریه‌هایش را پر کرد. باتلاق گرم بود.»

«ماموریت مخصوص» در 118 صفحه مصور به قلم «محسن صادقیان» تالیف و توسط موسسه فرهنگی هنری و انتشارات «سوره مهر» در دو هزار نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام/ 161

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار