به روز شده در: ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱
هلال احمر در اطلاعیه‌ای بیان کرد؛
جمعیت هلال احمر، به‌دنبال برخی ابهامات در روند ارائه کمک‌های خارجی به سیل‌زدگان و نقش تحریم‌های ضدانسانی آمریکا در این خصوص، به تشریح آخرین وضعیت کمک‌های بین‌المللی پرداخت و اعلام کرد: تاکنون هیچ کمک نقدی خارجی دریافت نشده است.
کد خبر: ۳۴۰۵۱۵
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۵ - 07April 2019

هیچ کمک نقدی خارجی دریافت نشده است/ مسدود شدن راه ارتباطی جدید از سوی آمریکابه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، در اطلاعیه جمعیت هلال احمر در خصوص آخرین وضعیت کمک‌های بین‌المللی به سیل‌زدگان اظهار داشت: پس از وقوع سیل گسترده در کشور برخی از نهادهای بین‌المللی و جمعیت‌های ملی همدردی خود با مردم ایران و آمادگی برای همکاری در زمینه امدادرسانی یا ارسال کمک‌های نقدی و غیرنقدی را اعلام کردند. دفتر هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل OCHA در ایران، الحاج اس سی، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر، هلال السایر، رئیس جمعیت هلال احمر کویت، حسن بانو غضنفر، رئیس جمعیت هلال احمر افغانستان، نوروز اصلانوف، رئیس جمعیت هلال احمر آذربایجان و عضو پارلمانی این کشور از جمله آنها بودند.

جمعیت هلال احمر توضیح داده است: صلیب سرخ آلمان، جمعیت هلال احمر ترکیه و جمعیت هلال احمر کویت از جمله جمعیت‌های ملی بودند که کمک‌های غیرنقدی برای سیل‌زدگان ارسال کردند که توسط جمعیت هلال احمر دریافت شده و برخی از آنها نیز میان سیل‌زدگان توزیع شده است. صلیب سرخ‌های روسیه، سوئیس و فرانسه هم اعلام کرده‌اند که در حال ارسال محموله هستند ولی تاکنون (19 فروردین) چیزی دریافت نشده است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: هیچ کمک نقدی خارجی تا به حال به جمعیت هلال احمر ایران انجام نشده است و اصولاً هیچ راه ارتباطی مالی برای این کار وجود ندارد. برخی نهادها و کشورها اعلام آمادگی و مبالغی نیز اعلام کرده‌اند ولی به‌هرحال با توجه به تحریم‌های ضد‌انسانی آمریکا راهی برای ارسال این کمک‌های نقدی وجود ندارد. برخی تناقضات در این باره ناشی از آن است که تفاوت میان ارسال کمک نقدی و ارسال محموله نادیده گرفته می‌شود. برای ارسال و دریافت محموله‌های امدادی مشکلی وجود ندارد اما کمک‌های نقدی به‌دلیل تحریم‌های آمریکا ممکن نیست.

اطلاعیه مذکور توضیح داده است: جمعیت هلال احمر ایران به‌دنبال درخواستهای فراوان ایرانیان خارج از کشور یک راه ارتباطی مالی برای دریافت کمک‌های نقدی باز کرد که متأسفانه آن نیز با توجه به تحریم‌های آمریکا فوراً بسته شد. در حال حاضر هیچ راهی برای ارسال کمک‌های نقدی هموطنان خارج از کشور وجود ندارد. بعضاً برخی از نهادها و خیریه‌های موجود در خارج از کشور اقداماتی را برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی در خارج از کشور به نام هلال احمر انجام داده‌اند که مورد تأیید نیستند. فعلاً تنها راه موجود برای ایرانیان خارج کشور و شهروندان سایر کشورها یک مورد پرداخت خیریه اختصاص (donate) است که صلیب سرخ آلمان باز کرده است. با توجه به بسته شدن راه‌های ارتباط مالی با ایران، جمعیت هلال احمر ایران از همه شهروندان ایرانی و غیرایرانی دعوت می‌کند تا با مراجعه به سایت رسمی صلیب سرخ آلمان کمک‌های نقدی خود را برای سیل‌زدگان ارسال کنند. پس از تجمیع این کمک‌ها هلال احمر ایران و صلیب سرخ آلمان راه‌های هزینه‌ کرد این مبلغ برای سیل‌زدگان را بررسی می‌کنند و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

جمعیت هلال احمر تأکید کرد: علی‌رغم برخی ادعاهای مقامات آمریکایی، تحریم‌های اعمال ‌شده از سوی ایالات متحده نه‌تنها در کمک‌رسانی در حادثه اخیر کار را با دشواری‌هایی همراه کرده بلکه به‌دلیل این تحریم‌ها جمعیت هلال احمر در طول سال‌های اخیر به‌سختی توانسته در زمینه به‌روزرسانی ظرفیت لجستیکی و به‌خصوص امداد هوایی خود فعالیت کند. به‌دلیل اعمال این تحریم‌ها امکان خرید بالگرد از طرق عادی امکان‌پذیر نیست اما با این حال جمعیت هلال احمر با 24 فروند بالگرد در امر امداد هوایی فعالیت می‌کند که در سیل اخیر نیز این ظرفیت کمک شایانی به تسریع عملیات‌های نجات و امداد کرد ولی متأسفانه برای نگهداری همین ناوگان امدادی نیز مشکلات متعددی برای تأمین قطعات وجود دارد.

در بخش پایانی این گزارش آمده است: بدیهی است پس از دریافت کمک‌های خارجی (نقدی و غیرنقدی) گزارش رسمی نحوه مصرف و یا هزینه‌کرد آن توسط جمعیت هلال احمر ایران منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/ 131

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار