به روز شده در: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۶
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جشنواره روستاها و عشایر دوست‌دار کتاب را مدلی موفق برای توسعه فرهنگ و اجتماعی ایران و قابل تسری به تمامی نهادها و گروه‌های اجتماعی معرفی کرد.
کد خبر: ۳۳۴۶۵۸
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۶ - 23February 2019

جشنواره روستاهای دوستدار کتاب مدلی برای توسعه فرهنگی اجتماعی استبه گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، اختتامیه پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب عصر امروز در کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

در این مراسم ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارشی از عملکرد برگزاری پنج دوره این جشنواره ارائه کرد و طی آن بیان داشت: از سال آغازین اجرای این جشنواره تاکنون ۴۵۰ شهر در آن مشارکت داشته‌اند. امسال نیز برای انتخاب پایتخت کتاب ایران ۱۷۲ شهر برنامه‌های خود را ارسال کردند  که از میان آنها نخست ۲۰ شهر به عنوان نامزد، انتخاب و در نهایت نیز ۵ شهر به عنوان نامزد نهایی انتخاب شدند.

وی همچنین با اشاره به برنامه تقدیر از مروجان کتابخوانی و تجلیل از روستاهای دوستدار کتاب نیز افزود: این برنامه های تجلیلی بر اساس اعلام برنامه های روستاها و نهادهای مختلف و داوری آنها  انجام شده است امسال به منظور تجلیل از مروجان کتابخوانی ۲ هزار و ۸۰۰ گروه و فرد در این زمینه شناسایی شدند و مورد داوری قرار گرفتند.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی وزارت ارشاد هدف از برگزاری این برنامه‌ها را ایجاد شبکه میان روستاها و شهرهای دوستدار کتاب و بهره مندی از ظرفیت های دینی و بومی برای فعالیت فرهنگی و ایجاد هم افزایی و وحدت ملی عنوان کرد و گفت: از زمان حضور سیدعباس صالحی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۵۰ درصد بودجه معاونت فرهنگی ایران وزارتخانه به روستاها و شهرهای غیر از پایتخت تخصیص داده شده است.

در ادامه مراسم ابریشمی شهردار کاشان که چهارمین پایتخت کتاب ایران بود متنی را به عنوان تجلیل از شهر کاشان و فعالان فرهنگی آن قرائت کرد. سخنران دیگر این مراسم سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

وی با اشاره به اینکه برنامه تجلیل از روستاها و عشایر دوستدار کتاب به عنوان یک فعالیت اکتشافی برای توسعه اجتماعی در کشور در دست اجرا قرار گرفت، عنوان کرد: اگر قبول داریم که توسعه اجتماعی برای ما یک ضرورت است باید بپذیریم که یکی از بسترهای تحقق آن، توسعه فرهنگی است و کانون این توسعه نیز کتاب و کتابخوانی است. کتاب انرژی ذخیره شده حرکت های اجتماعی و مبنای پیشرفت تمدنی است. در واقع تمامی روش‌های تمدنی با کتاب آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه انتخاب پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب با چنین رویکرد در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است، گفت: ۴۵۰ شهر در این مسیر پا به پای هم آمدند و ۵۵۰ روستاها نیز در آن مشارکت کردند و چشم اندازی فراهم شد که یک ایده و تجربه گسترده را ایجاد می کرد. الان و در پایان پنجمین دوره از این رویداد از یک سو ما جریانی اکتشاف شده از ایده ها را داریم که می توانیم از میان آن به شکار ایده ها برسیم که این شکار مقدمه اتفاقات بعدی است و ما در حال حاضر بانک قابل توجهی از این ایده‌های قابل پردازش را فراهم کرده ایم.

از سوی دیگر حرکتی شروع شده که از آغاز آن حتی خودمان نمی دانستیم چه کسانی در کشور حاضرند در آن حضور داشته باشند در حالی که حالا بیش از ۳۰۰ گروه فعال در این زمینه شناخته شده اند و همه اینها نشان می دهد که چطور می شود یک ایده را تبدیل به کار کرد و فرصت ها را غنیمت شمرد. چطور می شود حلقه های وصل را پیدا کرد و توسعه را به آن پیوند زد.

صالحی در ادامه با اشاره به اینکه این جشنواره مدلی از برنامه ریزی و فعالیت بر مبنای مردم ارائه می دهد، افزود: توسعه اجتماعی کشور با حضور مردم شتاب می گیرد و اینکه نهادی مردمی از دل یک حرکت اجتماعی و فرهنگی بیرون بیاید نشانه‌ای از پایدار ماندن این جریان است. جریان ۵ ساله جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به عنوان یک مدل می تواند در سایر حوزه ها نیز موثر واقع شود و نشان دهد که چگونه می توان کل جامعه ایرانی را در یک موضوع درگیر کرد.

در ادامه این مراسم اسامی روستاهای برگزیده این جشنواره که جایزه ۱۰ میلیون تومان حواله کتاب، ۵۰ میلیون تومان جایزه نقدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۷ میلیون تومان جایزه نقدی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، ۵ میلیون تومان جایزه سازمان شهرداریها و دهیاری و نیز ستاد عالی کانونهای فرهنگی هنری مساجد و تخصیص وام ۲۰ میلیون تومانی نهاد ریاست جمهوری به صورت کم بهره برای اجرای دو طرح در حوزه کتابخوانی به روستاهای زیر اهدا شد:

۱- جایدشت از توابع فیروزآباد استان فارس

۲- ارکان از توابع بجنورد در خراسان شمالی

۳- کریشکی از توابع لارستان استان فارس

۴- حصارزبرخان از توابع نیشابور خراسان رضوی

۵- اسفندیار از توابع طبس وخراسان شمالی

۶- مومن آباد از توابع سرخه استان سمنان

۷- قراخیل از توابع قائمشهر استان مازندران

۸- ابتر از توابع ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان

۹- دریان از توابع شبستر استان آذربایجان شرقی

۱۰- زاغه از توابع بهار در استان همدان

همچنین جایزه استمرار فعالیت های کتابخوانی نیز به روستای بزنج از توابع بجنورد استان خراسان شمالی اهدا شد.

همچنین از شهرهای دزفول، صدرا (شیراز) و مهاباد به منظور ارائه برنامه های خلاقانه در زمینه کتابخوانی تجلیل شد.

انتهای پیام/ 131

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها