به روز شده در: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۸
معاون اول رییس جمهور:
جهانگیری گفت: بخش خصوصی باید میدان‌دار برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور باشد.
کد خبر: ۳۳۳۸۸۷
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۸ - 18February 2019

بخش خصوصی باید میدان دار برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور باشدبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، «اسحاق جهانگیری» عصر امروز (دوشنبه 29 بهمن) در آیین نکوداشت «سید علاءالدین میرمحمد صادقی» پیشکسوت کار آفرین، اظهار داشت: بخش خصوصی یک بخش با توان فکری بالا است که قادر است برای برون رفت از وضعیت کنونی اقتصادی کشور راه حل و راهکار بدهد؛ نهادهای مدنی که در بخش خصوصی شکل گرفته، شاید در بخش های سیاسی آن قدر شکل نگرفته است.

معاون اول رییس جمهوری گفت: وقتی به شاخص‌هایی مثل نرخ تورم و... نگاه می‌کنیم یک پیام می‌دهد که «این اقتصاد نیازمند یک اقدامات اساسی‌تر در زمینه ساختارها و عملکردهاست».

جهانگیری اظهار داشت: بخش خصوصی که از چنین سابقه ای برخوردار است و نهادهای مدنی و تشکل های فعال تشکیل داده، امروز قادر است برای برون رفت از مشکلات راهکار بدهد؛ هیچ راهکاری جز میدان دار بودن بخش خصوصی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی ممکن است با فراز و نشیب‌هایی روبه رو شود؛ اما آنها باید خود را برای پذیرفتن مسوولیت در کشور آماده کنند و روی سابقه، توان و علاقه خودش به کشور حساب باز کند.

جهانگیری اضافه کرد: میرمحمدصادقی یک فعال اقتصادی خوشنام، یک انسان با اخلاق و یک انسان مسوولیت شناس برابر مسایل مختلف جامعه خود است و خداوند این توفیق را به وی داده است.

معاون اول رییس جمهوری گفت: امروز که جمع ارزشمندی از شخصیت‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور جمع شده اند که به آقای میرمحمدصادقی خداقوت بگویند.

وی افزود: من آقای میرمحمدصادقی را نماد دو ویژگی «بخش خصوصی توانا» و هم «مسوولیت اجتماعی»، نمادش در دوران مسولیت خودم می دانم؛ بخش خصوصی که ثروت خلق می کند، سود به دست می آورد و نشان می دهد که سود به دست آوردن نه تنها خلاف نیست، بلکه کار پسندیده ای است.

مردم نباید هرگز احساس تنهایی کنند

جهانگیری افزود: شرایط اقتصادی کشور شرایط ویژه ای است؛ هم با مسایل جدی در ساختارهای اقتصادی روبه رو هستیم و هم اقتصادی داریم که از برخی بیماری هایی که در ساختارهای آن طولانی شده، رنج می برد و هم با چالش هایی روبه رو است که آثار آن، ابعاد مختلف اقتصادی و اجتماعی دارد از طرفی هم عملکرد اقتصادی ما عملکردی نیست که بتوان با رضایت از آن یاد کنیم.

معاون اول رییس جمهوری در مورد عمل مسوولیت های اجتماعی اضافه کرد: بخش خصوصی واقعی نمی‌تواند به اخلاق حرفه‌ای بی توجه باشد؛ در شرایط امروز نمی‌توانند مسوولیت اجتماعی خود را رعایت نکنند؛ ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که قوام آن به پیوندهای اجتماعی است که با یکدیگر دارند؛ مردمی که در این جامعه زندگی می کنند نباید در هیچ زمان احساس تنهایی کنند.

وی افزود: مردم نباید فکر کنند در جامعه‌ای هستند که کسی از درد آنها سوال نمی‌پرسد و کسی به فکر آنها نیست.

جهانگیری ادامه داد: اگر همه ما در جامعه به گونه ای به مسوولیت اجتماعی خود عمل کنیم که مردم فکر کنند همیشه کسانی هستند که هوای آنها را دارند، سرمایه اجتماعی کشور تقویت می شود.

وی با بیان اینکه سرمایه اجتماعی بزرگترین سرمایه یک کشور است، تاکید کرد: نباید سرمایه اجتماعی کشور دچار آسیب شود، وقتی مردم به جامعه خود اعتماد داشته باشند، این سرمایه اجتماعی در سطح عالی شکل می گیرد.

جهانگیری گفت: بخش خصوصی به رغم همه فراز و نشیب‌ها و گاهی کم مهری‌ها همواره خود را با شرایط اقتصادی و سیاسی تنظیم می کند و در میدان هایی که عرصه باز است، شکوفا می‌شود.
معاون اول رییس جمهوری افزود: بخش خصوصی باید خود را برای توسعه ایران آماده کند و به توجه یا عدم توجه بخش دولت هم نگاه نکند و بر اساس علاقه به کشور و مردم و به اتکا توان خود وارد میدان شود.
جهانگیری با تاکید به عمل به مسوولیت اجتماعی گفت: وقتی مردم به جامعه اعتماد کنند و باور کنند که در جامعه ای زندگی می‌کنند که در این جامعه افرادی هستند که در زمان سختی آن ها را تنها نخواهند گذاشت، قطعا جامعه دلبستگی و پیوند ناگسستنی ایجاد می شود.

جهانگیری با اشاره به بیانیه اخیر رهبر معظم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی گفت: ایشان در بخشی از این بیانیه می فرمایند اسلام نه تنها با کسب و تولید مخالف نیست بلکه تشویق هم می کند.
جهانگیری گفت: بخش خصوصی نباید از اینکه بیان کند خصوصی است و می تواند تولید ثروت کند و کارخانه های متعهد داشته باشد، نگران باشد.

معاون اول رییس جمهوری خاطر نشان کرد: در جلسه ای خدمت رهبر معظم انقلاب عرض کردم که امروز ابهام خصوصی این است که «ما سقف پرواز داریم تا کجا باید پیش برویم ما ایران را دوست داریم و می‌خواهیم بمانیم و کار کنیم» که رهبری در جلسه فرمودند «من برای این موارد سقف قایل نیستم».

وی گفت: سیاست اصل ۴۴ را ابلاغ کردیم تا بخش خصوصی احساس نکند یک سقف پرواز محدودی دارد و نباید زیر آن بالاتر برود و باید بتواند کارهای بزرگ انجام دهد.

جهانگیری گفت: در کشور یک عده حسود یک عده کم توجه هستند و نمی توانند آینده کشور را ببینند و نمی توانند آینده کشور بزرگی مانند ایران را تحلیل کنند تا کسی حرکتی می کند و وضع خوب پیدا می کند دنبال این هستند تا او را زمین بزنند.

معاون اول رییس جمهوری بر حمایت از بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: باید به بخش خصوصی که سالم و قانونمند است و با صداقت و در چهارچوب‌های قوانین کشور کار می کند و آلوده، فاسد و رانت خوار نیست، میدان داد.

معاون اول رییس ‌جمهوری بیان کرد: با بخش خصوصی هیچ سرّ و سری ندارم، اما از تمام بخش خصوصی خوب ایران دفاع می‌کنم، و می‌دانم کشور راهی جز دفاع از بخش خصوصی ندارد.

وی با طرح این سوال که چطور برخی که فقط چند سال است وارد بخش خصوصی شده اند چند هزار میلیارد وام گرفته اند، افزود: برای مقابله با این روند و این مسایل در کشور راه حل پیدا کنیم.

جهانگیری تاکید کرد: اتاق بازرگانی ایران باید قدرتمند باشد و با پشتوانه‌ قوی از بخش خصوصی حمایت کند تا وقتی با بخش دولتی تعامل می کند در گفت و گو با دولت تاثیرگذار باشد.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه گاهی در برخی خانواده ها سه نسل پشت هم فعال بخش خصوصی هستند، گفت: اتاق بازرگانی باید از فعالان بخش خصوصی مانند آقای میر محمدصادقی حمایت کند و به معرفی الگوها و نمونه‌های موفق و سالم بخش خصوصی در جامعه که توانسته این میزان ایجاد اشتغال کرده و کارخانه تأسیس و در کنار آن به مسوولیت اجتماعی نیز عمل کند، بپردازد.

جهانگیری علاوه بر تقدیر از فعالیت های اقتصادی «سیدعلا الدین میرمحمد صادقی» از اقدامات وی در عرصه‌های مختلف مسوولیت اجتماعی در جامعه مانند دیه‌، مدرسه سازی و بیمارستان سازی، خدمات آموزش عالی و کمک به افراد بی‌بضاعت و نیازمند تجلیل کرد.

انتهای پیام/ 131

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها