به روز شده در: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۲
سرلشکر باقری در جمع خبرنگاران:
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه دست روی دست نمی‌گذاریم تا امنیت کشور به خطر بیفتد، گفت: هیچ چشمداشتی به منافع و خاک کشور دیگری نداریم، اما برای حفظ منافع کشور ممکن است که رویکرد آفندی داشته باشیم.
کد خبر: ۳۲۹۷۱۹
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹ - 27January 2019

رویکرد آفندی نیروهای مسلح در راستای ارتقای توان بازدارندگی استبه گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در حاشیه هفتمین جلسه هیات امنای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که صبح یکشنبه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این جلسه یکی از مباحثی که عنوان شد، این بود که با توجه به قرار گرفتن در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نمایشگاه‌هایی شامل آثار و دستاورد‌های انقلاب اسلامی و نیرو‌های مسلح در صنعت دفاعی، دستاورد‌های هوایی و نقش نیرو‌های مسلح در سازندگی کشور به خصوص محرومیت‌زدایی، در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، مصلی امام خمینی (ره) و فرودگاه مهرآباد برپا می‌شود.

وی با بیان اینکه در این جلسه ابلاغ شد که با بسیج امکانات در روز‌های باقی‌مانده، این نمایشگاه‌ها بازگشایی شوند، افزود: همچنین با تصویب اعضا در هیات امنای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، معاون هماهنگ‌کننده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص) و معاون آموزش و پژوهش ستاد کل نیرو‌های مسلح به جمع اعضای هیات امنای بنیاد اضافه شدند.

سرلشکر باقری ادامه داد: در این جلسه اولین موضوعی که مورد بررسی قرار گرفت، تهیه و تصویب آیین‌نامه نحوه اداره مراکز فرهنگی و موزه‌های دفاع مقدس استان‌های کشور بود؛ زیرا تاکنون ۱۵ موزه استانی آغاز به کار کرده‌اند و عملیات اجرایی شش موزه دیگر نیز امسال پایان یافته است که در دهه فجر به بهره برداری می‌رسند.

وی اضافه کرد: برای نحوه اداره این مراکز در استان‌ها و هم‌افزایی دستگاه‌های لشکری و کشوری و همچنین مجموعه هنرمندان و پیشکسوتان و علاقه‌مندانی که مایل هستند در نشر ارزش‌های دفاع مقدس مشارکت داشته باشند، نیاز به تهیه آیین‌نامه‌ای بود که این آیین‌نامه امروز مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و بزودی ابلاغ و اجرا می‌شود.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح تصریح کرد: در بخش دوم موضوع نحوه نظارت بر آثار هنری در حال تولید در کشور بحث و بررسی شد تا واقعیات دفاع مقدس همان‌گونه که بوده در آثار هنری درج شود و در اختیار عموم قرار گیرد؛ بر این اساس، آیین‌نامه مجزایی تهیه می‌شود تا سخت‌گیری‌های موجود باعث کاهش آثار تولیدی در این حوزه نشود و از موازی‌کاری نیز جلوگیری شود.

وی عنوان کرد: در ادامه مقرر شد این آیین‌نامه به شورای هماهنگی بازگردد و با حضور وزیر ارشاد و رئیس سازمان صدا و سیما، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگر اعضای جلسه، آیین‌نامه با اصول ذکر شده مورد بازبینی قرار گیرد.

سرلشکر باقری بیان کرد: اما دستور سوم مربوط به تصویب بودجه سال ۹۸ بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بود که مطابق آنچه که در لایحه دولت به مجلس ارائه شد، مورد تایید اعضا قرار گرفت و به تصویب رسید.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییر رویکرد نیرو‌های مسلح از پدافندی به آفندی تاکید کرد: بر اساس آموزه‌های اسلام و آرمان‌های جمهوری اسلامی، قصد تجاوز و تهاجم و حتی چشمداشتی به خاک هیچ کشوری نداریم؛ چون در راهبرد‌های کلان کشور ما راهبرد دفاعی به معنی این است که از استقلال و تمامیت ارضی و منافع ملی کشور و ملت ایران دفاع می‌کنیم، اما این به معنای آن نیست که در رویکرد‌های سطح عملیاتی و تاکتیکی صرفاً دفاعی و منفعلانه عمل کنیم.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح تصریح کرد: البته ضمن اینکه هیچ چشمداشتی به منافع و خاک کشور دیگری نداریم، اما در حفظ منافع خودمان ممکن است که رویکرد آفندی داشته باشیم تا اجانب با مشاهده آثار و شواهد آن، فکر تجاوز به منافع کشورمان را از سر بیرون کنند.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی دست روی دست نخواهد گذاشت تا منافع ملت، امنیت و آرامش کشور به خطر بیفتد، افزود: بر این اساس، تغییری در ماهیت رزمایش‌هایی که امسال در تنگه هرمز، خلیج فارس، دریای عمان و در زمین و هوا انجام شد، صورت گرفت و این مسیر رو به ارتقاء است تا نیرو‌های مسلح آمادگی این را داشته باشند که در صورت ضرورت، در تاکتیک‌ها این تغییرات را اعمال کنیم.

انتهای پیام/ 231

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار