به روز شده در: ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۰
لاریجانی:
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: نسبت به «مکران» حساسیت دارم و معتقدم توجه به این منطقه آینده کشور را تغییر داده و مسیر پیشرفت را هموار می‌کند.
کد خبر: ۳۲۴۰۳۴
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸ - 19December 2018

//به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، «علی لاریجانی» رئیس قوه مقننه روز (چهارشنبه 28 آذر) در نشست شورای اداری شهرستان جاسک استان هرمزگان، اظهارداشت: منطقه مکران نزد مقام معظم رهبری و هم در سیاستگذاری‌ها و برنامه ششم توسعه جزو مناطق راهبردی قرار گرفته که این نشانه آینده‎نگری نظام برای کشور است.

وی ادامه داد: امکاناتی که برای پرش اقتصاد کشور در این منطقه است نشانه هوشمندی به کار رفته در خصوص انتخاب آن به عنوان نقطه اتکای پیشرفت کشور است.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: «مکران» منطقه بسیار مهمی برای کشور است و مطالبی که مطرح شد را با دقت گوش کردم و لذا قصد داریم در این سفرها سخنان مردم را بشنویم و مشکل ها و ایده‎ها را برای ایده سازی بشناسیم.

وی با اشاره به وجود تفاوت در بخش های قدیم و جدید جاسک اضافه کرد: نگرانی ها و ایده‎های خوبی برای پیشرفت منطقه وجود دارد که باید به هر دو محور توجه شود. به هیچ وجه نباید ناامید بود، نمایندگان مجلس فعالانه کارهای استان را پیگیری و دغدغه ها را بیان می‌کنند.

لاریجانی ادامه داد: در مورد استقرار دبیرخانه در جاسک، استقرار بخشی از آن در منطقه خوب است ولی بخشی هم در مرکز باشد تا کارها را پیگیری کند. باید بتوان بخش‌های مختلف را به کار گرفت تا طرح پیشرفت سواحل مکران به نتیجه برسد و ساختار آن هم باید به نحوی تقویت شود که بتواند کار را با شتاب پیش ببرد.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: استقرار ارتش در جاسک نشانه اهمیت منطقه است، خود این سکوی پرش برای اقتصاد و فرهنگ منطقه است.

لاریجانی افزود: طرح های بسیار بزرگی مانند خط انتقال نفت به این منطقه با هدف راهبردی در حال انجام است و برای ساکنان بسیار سودآور خواهد بود، ساخت بزرگترین پایانه نفتی در جاسک و ایجاد پالایشگاه‌ها ظرفیت‌های اشتغالزایی زیادی ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: این ها می طلبد تغییر در اشتغال و درآمد سرانه منطقه ایجاد کند، نیروگاه سیریک بسیار مهم است و وام آن را در مجلس تصویب کردیم. با برخی کشورهای دیگر مذاکره هایی برای این بخش داشتم، برای این که حجم سرمایه گذاری را بتوان اضافه کرد، البته منابع داخلی خوبی وجود دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین خواستار توسعه امکانات رفاهی مردم جاسک شد و در این خصوص به احداث بیمارستان و بازسازی مدرسه اشاره کرد.

لاریجانی اضافه کرد: برخی مطالب در خصوص مراکز تاریخی که در مناطق نظامی قرار گرفته در صورت امکان انجام می شود.

وی بیان کرد: جاسک برای تبدیل به منطقه آزاد ظرفیت‌های خوبی دارد و این موضوع در دستور کار مجلس قرار دارد ضمن این که شورای نگهبان در خصوص مناطقی دیگر که به این موضوع ضمیمه شده ملاحظه‌هایی دارد اما بحث منطقه آزاد جاسک باید پیگیری شود.

لاریجانی در خصوص مبادلات کالایی نیز گفت: موافق انجام این کار هستیم و باید کشاورزان از مزیت نزدیکی به کشورهای دیگر بهره‌مند شوند و شرط آن این است که در یک چارچوب این کار انجام شود.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در بسیاری از زمینه ها در صادرات و واردات نیز می‌توانیم توافق‌هایی داشته باشیم چون نمی‌خواهیم کسانی که در این منطقه زندگی می کنند از مزیت های منطقه محروم باشند اما به اقتصاد کشور هم باید کمک شود.

لاریجانی افزود: در حوزه فعالیت های تجاری و مبادلات مرزی تجار باید اصول کار را رعایت کنند تا برای همه افراد سود داشته باشد؛ ضمن این که اگر ضوابطی نیاز باشد که باعث منفعت کشور و تجار باشد، آن را فراهم می کنیم.

وی تاکید کرد: باید به سکونتگاه‌ها و جاهایی که مردم به صورت بومی زندگی می کنند توجه شود و تضاد ایجاد نشود ضمن آنکه نمی‌خواهیم دو بخش فقیر و غنی در جامعه ایجاد شود، بافت شهرها باید موزون رشد کند.

رییس مجلس در خصوص پرواز جاسک نیز گفت: باید در نظر داشت بسیاری از شرکت های هواپیمایی بخش خصوصی هستند، اگر شرایط اقتصادی فعال تر شود پروازها راه می افتد.

لاریجانی بهره گیری از صاحب نظران بومی برای پیشرفت منطقه را منطقی دانست و افزود: از مشورت نخبگان محلی برای احداث طرح ها استفاده شود زیرا باعث رشد مناطق و هم تسهیل کارها می شود.

وی در خصوص صادرات میوه از این منطقه گفت: بعید می دانم جلوی صادرات میوه را بگیرند، ولی نیازهای داخلی هم باید تامین شود که اکنون شرایط تحریمی را هم باید در نظر گرفت.

لاریجانی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب به تازگی نکاتی را به مجلس و دولت فرمودند که بودجه در زمان تحریم با شرایط عادی متفاوت است، صادرات میوه برای این منطقه مزیت است ولی نباید از نیازهای داخلی نیز غفلت شود.

رییس مجلس شورای اسلامی یکی از مزیت‎های منطقه جاسک را وحدت و همزیستی اهل سنت با شیعیان دانست و افزود: امام راحل تاکید فراوانی بر وحدت داشتند و نباید اجازه داد عده‎ای آن را تخریب کنند و موجب سوءتفاهم شود.

لاریجانی با بیان اینکه برخی کشورهای دون پایه به دنبال بر هم زدن این همزیستی و تعامل هستند، یادآور شد: اگر وفاق بین مذاهب باشد عمران و آبادانی انجام می شود و باید قدر آن را دانست.

وی گفت: حفظ وحدت به عنوان پایه مدنیت انسانی بسیار ارزشمند است و برخی بی‌سلیقگی ها در طرفین وجود دارد که آن را تخریب می‌کند.

لاریجانی افزود: اگر تخصص و آمادگی لازم وجود داشته باشد، بسیاری از کارها شتاب می گیرد و ساده می شود، بنابراین آموزش های دانشگاهی باید متناسب با نیازهای کنونی و آینده باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اصرار داریم دولت الکترونیک ایجاد شود تا مردم برای استعلام مسافت‌های طولانی نپیمایند و کارها با سرعت انجام شود آینده اینجا درخشان است بنابراین فرزندان خود را برای آینده تربیت کنید.

انتهای پیام/ 341

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها