به روز شده در: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۷
جمشید جعفرپور:
در برابر هجمه فرهنگی بیگانگان به ویِژه هجوم فرهنگی غرب به کشور، باید طوری برنامه ریزی کنیم که بتوانیم همواره با ترویج ارزش‌های ایرانی - اسلامی از هویت فرهنگی خود دفاع کنیم.
کد خبر: ۳۱۴۰
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۲ - 15September 2013

گسترش نمایشهای آئینی سنتی، فرهنگ اسلامی و ایرانی را تقویت خواهد کرد

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، جمشید جعفرپور ضمن تاکید بر حفظ و گسترش فرهنگ اسلامی و ایرانی گفت: برای حفظ و گسترش فرهنگ اسلامی-ایرانی لازم است تا یک بخش عمومی در دانشگاههایی که به هنرهای نمایشی اختصاص دارند ایجاد و زمینه های لازم برای انجام فعالیت های مقایسهای و تطبیقی بین نمایش های غربی و ایرانی فراهم شود.

وی افزود: اکنون نیازداریم رشتهای برای تدریس هنرهای نمایشی سنتی آئینی در سطح دانشگاههای کشورایجاد کنیم اما برای انجام این کار ابتدا باید امکانات موجود را به خوبی بررسی و در صورت امکان کار را از سطح یک دانشکده آغاز کرد.

نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: استادان و پیشکسوتان متعدد هنرهای نمایشی آئینی سنتی با تجربه های زیادی که دارند می توانند نسل آینده هنرمندان نمایش آئینی سنتی را آموزش دهند و بقای این گونه های نمایشی درسطح بالاتر را محقق کنند.

وی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید کلیت تئاتر کشور را مورد توجه و حمایت ویژه قرار دهد و در این میان باید ترتیبی اتخاذ کند که سهم هنرمندان نمایشهای آئینی سنتی نادیده گرفته نشود.

جعفرپورافزود: در برابر هجمه فرهنگی بیگانگان به ویِژه هجوم فرهنگی غرب به کشور، باید طوری برنامه ریزی کنیم که بتوانیم همواره با ترویج ارزشهای ایرانی - اسلامی از هویت فرهنگی خود دفاع کنیم. بخشی از این امر در مصداقهایی مانند برگزاری جشنواره نمایشهای آئینی سنتی بارز میشود.

جمشید جعفرپور تاکید کرد: در طول سالهای گذشته هنر تئاتر توجه بیش از اندازه ای  به مسائل روشنفکری داشته که این امر باعث شده که هنر تئاتر به عمومیت و فراگیری لازم نرسد. در حال حاضر ضعف و سستی در نگارش نمایشنامههای بومی و ایرانی به خوبی به چشم می خورد و این نقص تا بدانجا پیش رفته که بسیاری از نمایشهایی که روی صحنه اجرا می شوند متون نمایشی خارجی هستند که سنخیتی با نیازهای توده های مردم ایران ندارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار