به روز شده در: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
دریادار سیاری در دیدار با نویسندگان بنیاد شعر و ادبیات داستانی:
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: این نیرو در برقراری امنیت به‌طور مستمر حضور فعال داشته است و اگر امروز می‌بینیم خبری از پدیده شوم دزدان دریایی نیست، به دلیل حضور قاطع و قدرتمند نیروی دریایی است.
کد خبر: ۳۰۵۹۲
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۵ - 07October 2014

حضور قدرتمندانه نیروی دریایی ارتش مجال را از دزدان دریایی گرفته است

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی ارتش، گروه اعزامی بنیاد شعر و ادبیات داستانی به سواحل خلیج فارس و مکران با دریادار سیاری در ستاد فرماندهی این نیرو دیدار کردند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در این دیدار با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران جزو160 کشور دنیاست که به دریا راه دارد، افزود: علیرغم این که در کشور ما حدود یک سوم یا 30 درصد مرز، دریایی و 70 درصد بقیه مرز زمینی و رودخانهای است ولی حدود 93 درصد صادرات و واردات از مرز دریایی انجام میشود و از حدود 15 کشور همسایه با 12 کشور مرز دریایی داریم.

وی تصریح کرد: کشور ما از نظر موقعیت جغرافیایی خیلی ناب و مهم است، بهطوری که در تمامی نظریههای ژئوپلیتیک جهان، کشور ما جایگاه حساسی دارد و اثرگذاری ما در منطقه بهخصوص بعد از انقلاب بسیار بیشتر شده است.

دریادار سیاری با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری افزود: منافع ما در دریا راهبردی و کلان است و باید برای بهدست آوردن منابع آن تلاش کنیم که میتوان در بحث استفاده از انرژی، مواد غذایی، تجارت دریایی، گردشگری و امنیت  از آن بهخوبی بهره برد.

وی در ادامه سواحل مکران را مهمترین سواحل برای استفاده از دریاهای آزاد و ثروت دریایی دانست و گفت: گذشته از اهمیت خلیج فارس و تنگه هرمز، با بهرهگیری از سواحل مکران به دلیل مشرف بودن به اقیانوس و دریاهای آزاد میتوان تا قطب جنوب دریانوردی کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه استعمار و استکبار سالیان زیادی ما را از دریا دور کردند و ما عقبماندگیهای زیادی در دریا داریم، اذعان داشت: کشور ما بهترین شرایط ساحل را دارد و ما میتوانیم بهترین بنادر دنیا را داشته باشیم.

وی همچنین در بحث دزدان دریایی گفت: دزدان دریایی اقتصاد کشورها را تحت تاثیر قرار دادهاند، که نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در برقراری امنیت بهطور مستمر حضور فعال داشته است و اگر امروز میبینیم خبری از پدیده شوم دزدان دریایی نیست، به دلیل حضور قاطع و قدرتمند نیروی دریایی است.

دریادار سیاری ادامه داد: پیشرفت سواحل مکران برای منطقه خاصی نیست و برای کشور و مردم است. اما همه این پیشرفتها در سایه امنیت صورت میگیرد و نیاز به اقتدار دریایی دارد که باید نیروی دریایی را محوریت امنیت در آبهای آزاد بدانیم و همه به آن کمک کرده و همکاری لازم را با آن داشته باشیم.

وی تاکید کرد: فرهنگسازی دریا و شناخت سواحل ایران باید از پایینترین مقاطع تحصیلی آغاز شود. فرزندان ما باید به اهمیت دریا پی ببرند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان خطاب به پژوهشگران و نویسندگان گفت: باید از هنر شما استفاده شود و شما قطعا در این کار موفق خواهید شد؛ چون خواست مقام معظم رهبری است و باعث پیشرفت کشور عزیزمان ایران خواهد بود.

مهدی قزلی مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان نیز در ابتدای این جلسه گفت: مکران یک مکان استراتژیکی برای ایران است. اگر این سواحل را توسعه بدهیم می توانیم مبادلات خودمان را از مکران انجام دهیم و همچنین ارتباط تجاری و اقتصادی ما با دنیا آسانتر خواهد شد.

وی افزود: امیدوارم حضور نیروی دریایی ارتش در منطقه مکران و آبهای آزاد رسانهایتر شود.

این جلسه با حضور و سخنرانی امیر دریادار سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، حجتالاسلام روشندل، رئیس اداره عقیدتی سیاسی ارتش، سیدمهرداد آل احمد، ریس دفتر پژوهشهای نظری و راهبردی ارتش جمهوری اسلامی، مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی و فرهیختگان عرصه ادب و ادبیات و جبهه فرهنگی و با هدف گفتمانسازی و تولید ادبیات با عنوان مکران برگزار شد.

گفتنی است تدارک سفر برای آشنایی با سواحل مکران بنا به توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت آشنا شدن مردم با این سواحل و فرهنگسازی در میان جوانان فعالیت مشترک بین بنیاد شعر و ادبیات داستانی و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با هدف تالیف و تدوین کتاب هایی در قالب های مختلف ادبی و آثار پژوهشی شکل گرفت.

نویسندگان و پژوهشگران در برنامه خود دیدار از منطقه آزاد چابهار، دریانوردی، دیدار از جاسک، بندر عباس و جزیره قشم خواهند داشت.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها