به روز شده در: ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۵
رئیس دفتر ارتباطات نیرو‌های مسلح:
سردار سه‌دهی گفت: نیرو‌های مسلح به دشمنان اخطار می‌دهند که اگر در صدد وارد کردن خسارت به کشور باشید، خسارت چند برابری بر شما وارد خواهد شد.
کد خبر: ۳۰۴۵۲۴
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۴ - 16August 2018

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، سردار عباس سه دهی در جمع دانش آموختگان شانزدهمین دوره جامعه‌پذیری دانشگاه‌های افسری ارتش، اظهار داشت: رئیس جمهور بعث عراق با آغاز جنگ عراق و ایران مدعی شد که طی شش روز به تهران خواهد رسید، اما نقش آفرینی‌های قابل توجه نیرو‌های مسلح ایران شرایط جنگ را برای دشمن تغییر داد، ناگفته نماند که دشمن و حامیان آن با توجه به تجربه و سابقه ۲۰۰ ساله ایران مبنی بر اینکه طی جنگ‌ها و معاهدات مختلف بخشی از ایران جدا شده، جنگ تحمیلی را آغاز کردند.

سردار سه دهی تاکید کرد: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران با توجه به شرایط پاکسازی ارتش و کاهش مدت خدمت مقدس سربازی در پیش بینی‌های دشمن توان ارتش افت کرده بود و در کنار آن حمایت‌های ویژه‌ای از دولت بعث عراق صورت گرفت که با توجه به این عوامل دشمن خیال جنگ را در سر خود پرورش داد و به ایران حمله کرد.

وی تاکید کرد: از عوامل مهم پیروزی ایران در جنگ تحمیلی رهبری امام خمینی (ره) بود و خط بطلانی بر خیال‌های باطل دشمن کشیده شد، از سوی دیگر حملات قوی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ابتدای جنگ ضربه مهلکی بر پیکره دشمن وارد کرد.

سردار سه دهی بیان کرد: در روز‌های ابتدایی جنگ، ستاد جنگ‌های نامنظم به این نتیجه رسید که باید تیپ‌های زرهی دشمن را با استفاده از قدرت آب به عقب نشینی از غرب اهواز وادار کند که لشکر ۹۲ خوزستان در کنار سایر سازمان‌ها و نهاد‌های ذی ربط در پیشبرد این مهم نقش قابل توجهی را ایفا کرد.

وی خاطرنشان کرد: دشمن با گذشت زمان در صدد آن بود تا از محور دیگری به اهواز حمله کند که تیپ دوم لشکر ۹۲ زرهی نیروی زمینی ارتش همراه با نیرو‌های جنگ‌های نامنظم، سپاه و ژاندارمری با توطئه‌های شوم دشمن مقابله کردند.

سردار سه دهی گفت: با وجود مخالفت بنی صدر، به دستور امام خمینی (ره) و راهبری امام خامنه‌ای (حفظه الله تعالی) تیپ دوم لشکر ۹۲ زرهی توانستند حلقه محاصره سوسنگرد را شکسته و دو لشکر مکانیزه عراق را وادار به عقب نشینی کند.

رئیس دفتر ارتباطات نیرو‌های مسلح با بیان اینکه در عملیات سوسنگرد تیپ دوم لشکر ۹۲ زرهی توانست با کمترین تلفات و خسارات، بیشترین خسارات را به دشمن وارد کند، یادآور شد: دشمن به دنبال آن بود تا از طریق تصرف سوسنگرد به اهواز برسد از این رو نباید شکست حصر سوسنگرد را یک عملیات کوچک دانست، بلکه مقابله با دشمن در سوسنگرد عاملی شد تا دشمن کیلومتر‌ها به سمت مرز عقب نشینی کند.

وی بیان کرد: شکست حصر سوسنگرد باعث شد تا دشمن حمله‌های دیگر را کنار بگذارد، با زمین گیر شدن دشمن عملیات‌های بسیار بزرگی از سوی نیرو‌های مسلح ایران طراحی و آغاز شد که باید تاکید شود اگر پیروزی در عملیات شکست حصر سوسنگرد به نتیجه نمی‌رسید، پیروزی‌های بزرگ بعدی همچون عملیات طریق القدس برای ایران به دست نمی‌آمد.

سردار سه دهی عملیات سوسنگرد با محوریت تیپ ۲ لشکر ۹۲ زرهی نیروی زمینی ارتش را یک عملیات راهبردی بیان کرد و گفت: ارتش در جنگ تحمیلی در تمام عرصه‌ها با حداکثر قدرت و توان به میدان آمد که عملیات برق آسای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هفت آذر ۱۳۵۹ علیه نیروی دریایی دشمن که منجر به نابودی نیروی دریایی بعث عراق شد، نمونه بارزی از فداکاری و جان فشانی ارتش ایران است.

رئیس دفتر ارتباطات نیرو‌های مسلح یادآور شد: در دوران دفاع مقدس کارایی پدافند ارتش قابل توجه بود و کارشناسان فنی و جهاد خود کفایی در نهاجا با روحیه انقلابی و تدین و تعهد خویش ابداعات و نوآوری‌های کارایی را به صحنه آوردند و در نتیجه تعداد زیادی از هوپیما‌های دشمن مورد اصابت موشک‌های پدافند جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

سردار سه دهی تاکید کرد: دشمن برای جلوگیری از حملات ایران بخشی از تجهیزات و توان نظامی خود را در پایگاه نظامی مرز اردن مستقر کرد، اما در یک عملیات فوق العاده، نیروی هوایی ارتش با قدرت بسیار زیاد تجهیزات دشمن در مرز اردن را نیز بمباران کرد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران بعد از هشت سال جنگ در حالی قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفت که رژیم بعث عراق و حامیان جهانی و منطقه‌ای او به هیچ کدام از اهداف خود که در ابتدای جنگ متصور بودند، دست پیدا نکردند.

سردار سه دهی خاطرنشان کرد: دشمنان بعد از جنگ تحمیلی با قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران مواجه شدند و همواره در برابر این اقتدار و توانمندی‌ها به چالش کشیده شده‌اند.

رئیس دفتر ارتباطات نیرو‌های مسلح با اشاره به اینکه حوادث منطقه نشان از آن دارد که جمهوری اسلامی ایران و نیرو‌های مسلح کشور دارای قدرت و اقتدار بسیار بالایی است، گفت: دشمنان در منطقه به دنبال آن بودند تا از طریق نابودی دولت‌های قانونی عراق، سوریه و جبهه مقاومت به وسلیه جنگ‌های نیابتی به سراغ ایران بیایند، اما به فضل الهی اهداف آن‌ها با شکست مواجه شد.

وی با اشاره به اینکه اگر تنگه هرمز برای جمهوری اسلامی امن باشد و نفت جمهوری اسلامی در امنیت جابه جا شود، برای همه امن خواهد بود و در غیراینصورت برای هیچ کس این تنگه امن نخواهد بود، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و نیرو‌های مسلح کشور به دشمنان اخطار می‌دهند که اگر در صدد وارد کردن خسارت به کشور باشید، خسارت چند برابری بر شما وارد خواهد شد.

رئیس دفتر ارتباطات نیرو‌های مسلح خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران، در تراز بین المللی جزء نیرو‌های مقتدر و قدرت بالای نظامی در سطح جهان هستند، از این رو باید به جوانانی که لباس ارتش جمهوری اسلامی ایران را انتخاب کرده‌اند گفت که به خود افتخار کنید که چنین لباسی که بیانگر مجاهدت ارتش طی ۴۰ سال گذشته است را بر تن کرده‌اید.

سردار سه دهی گفت: قدر این موقعیت و دانشگاه ارتش را بدانید و در کسب علوم و معارف مورد نیاز خود همراه با تهذیب و تزکیه نفس در دانشگاه‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران تلاش کنید.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار