به روز شده در: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸
سرهنگ اکبری:
معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا از سیر نزولی روند وقوعات جعل اسناد رسمی طی 10 سال اخیر خبر داد و گفت: 90 درصد پرونده‌های جعل در سطح کشور منجر به کلاهبرداری می‌شود.
کد خبر: ۲۹۰۹۹۱
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۶ - 14May 2018

90 درصد پرونده‌های جعل منجر به کلاهبرداری می‌شود/ سیر نزولی روند جعل اسناد رسمی طی 10 سال اخیربه گزارش گروه اجتماعی دفاع پرس، سرهنگ «محمدرضا اکبری» معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا در حاشیه دومین نمایشگاه مبارزه با جعل اسناد دولتی اظهار داشت: به منظور یکپارچه‌سازی اقدامات و تعامل بیشتر سازمان‌های عضو ستاد پیشگیری مبارزه با جعل اسناد رسمی و همچنین اشرافیت بر کنترل وقوع جرایم در حوزه جعل این نمایشگاه برگزار شده است.

وی با بیان اینکه سازمان‌ها، نهاد‌ها و شرکت‌های مختلف دستاورد‌ها و اقدامات مهمی که در بحث پیشگیری و مقابله با جعل دارند را به نمایش عموم و مسئولان سازمان‌های دولتی گذاشته‌اند، افزود: اکثرغرفه داران، سازمان‌هایی مانند ثبت احوال، استاندارد، وزارت راه و شهرسازی و ... هستند که در تولید چاپ اسناد رسمی نقش بسزایی دارند.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا از سیر نزولی روند وقوعات جعل اسناد رسمی طی 10 سال گذشته خبر داد و گفت: از نظر تعدد و فراوانی، وقوعات جعل اسناد رسمی کم است و درصد کمی که وجود دارد مربوط به جعل اوراق و اسناد بهادار بانکی و هویتی پایه می‌باشد که با توجه به اقدامات خوبی که سازمان ثبت احوال در بحث هوشمند کردن شناسنامه و کارت ملی داشته میزان جعل اینگونه اسناد بسیارکمتر شده و تاکنون گزارشی به این پلیس ارسال نشده است.

وی به نقش تاثیرگذار این نمایشگاه مبارزه با جعل اسناد دولتی اشاره و تصریح کرد: سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی از نحوه چرخه تولید اسناد آگاهی پیدا می‌کنند و به طور یقین می‌توانند برای سازمان خود یک آسیب شناسی و همچنین یک برنامه کارشناسی داشته باشند و از وقوع جعل درآینده جلوگیری کنند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه به دلایل مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی، اعتیاد، بیکاری و ... روزانه شاهد وقوع جرایم در سطح جامعه هستیم، اظهار داشت: حدود 10 الی 14 درصد جرایمی که در سطح کشور اتفاق می‌افتد به حوزه جعل و کلاهبرداری مربوط می‌شود که پس از وقوع آن ابتدا به نیروی انتظامی و سپس به این معاونت جهت رسیدگی ارجاع داده می‌شود.

سرهنگ اکبری با بیان اینکه طبق آسیب شناسی‌های انجام شده در این حوزه؛ بیش از 80 درصد از پرونده‌های کلاهبرداری در سطح کشور همراه با جعل سند یا هویت بوده است، گفت: اگر یک مثلث جرم را در نظر بگیریم متاسفانه شخص مال باخته در 95 درصد وقوع جرم جعل و کلاهبرداری مقصر است و طبق آمار ارائه شده 90 درصد از پرونده‌های جعل در سطح کشور منجر به کلاهبرداری می‌شود.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار