به روز شده در: ۰۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶
نیروهای مقاومت طرفدار دمشق مبارزه جدی را با آمریکا و نیروهای متحدان آن در سوریه آغاز کرده‌اند تا مانع از تجزیه سوریه و ادامه حضور نظامی آمریکا در این کشور شوند.
کد خبر: ۲۸۱۵۵۵
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۷ - 02March 2018

قاطعیت دمشق برای مبارزه با حضور نظامی آمریکا در سوریهبه گزارش گروه بین‌الملل دفاع پرس، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو در تحلیلی می‌نویسد: روسیه ادامه مداخله نظامی آمریکا و وجود پایگاه‌های نظامی این کشور در مناطق مختلف خاک سوریه را مانع اصلی برقراری صلح و عامل بی‌ثبات کننده ارزیابی می‌کند. این واقعیتی است که روز پنج شنبه «الکساندر وندیکتوف» مشاور دبیرکل شورای امنیت روسیه در مسائل امنیت بین المللی اعلام نمود. وی همچنین یادآور شد که دقیقا اقدام واشنگتن در ارسال تسلیحات نظامی مدرن به شبه نظامیان کرد، منجر به اجرای عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمالی خاک سوریه گردید.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز در کنفرانس بین المللی پیرامون مناقشات خاورمیانه در باشگاه مباحثاتی «والدای» نیز از اقدامات یکجانبه آمریکا و ایجاد پایگاه نظامی در منطقه التنف در جنوب خاک سوریه انتقاد کرده بود. این در حالی است که «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا پیش از این اعتراف کرد که نظامیان آمریکایی برای مدت زمان نامعلوم در سوریه باقی خواهند ماند و قصد ندارد تا تحقق تمامی اهداف مورد نظرشان، خاک این کشور را ترک کنند.

جنگ در سوریه چهره جدیدی پیدا خواهد کرد

مقامات دمشق در حال ایجاد نیروهای مسلح غیررسمی به منظور مقابله با آمریکایی‌ها و متحدان آنها هستند. البته مرحله نخست این مقابله که در اوایل ماه فوریه در منطقه دیرالزور صورت گرفت، موفقیت آمیز پایان نیافت و با حملات گسترده آمریکا به نیروهای وفادار به «بشار اسد» شکست خورد، ولی این به منزله آن نیست که نیروهای اشغالگر آمریکایی به همراه متحدان خویش، یعنی نیروهای کرد و عرب در مناطق شرقی رود فرات، بتوانند از این به بعد هم احساس امنیت کنند.

روز گذشته شبکه‌های اجتماعی عرب زبان اعلام کردند که در منطقه رقه یک «گروه طرفدار دمشق» تشکیل شده که به آمریکا که در خاک سوریه در حال جنایت جنگی است، اعلان جنگ داده است. این گروه از ساکنین رقه دعوت کرده‌اند تا از هر طریق ممکن در مقاومت در برابر آمریکا شرکت کرده و مانع از آن شوند که آنها بتوانند سوریه را تجزیه کنند. در فیلم ویدئویی پخش شده از این گروه، برخی نیروهای نظامی روس نیز دیده می‌شوند که می‌تواند بخشی از جنگ تبلیغاتی علیه آمریکا باشد.

البته این یک واقعیت است که در مناطقی که تحت اشغال نیروهای ائتلافی به سرکردگی آمریکا قرار دارد، ساکنین بسیاری از اوضاع فعلی ناراضی هستند و رسانه‌های گروهی سوریه نیز بارها مطالبی درباره وضعیت بحرانی در شهر رقه و همچنین اقدامات «نیروهای دموکراتیک سوریه» (SDF) در آتش زدن پرچم سوریه در سردر خانه‌های ساکنین شهر و توهین به مردم آن را نشان داده‌اند.

ائتلاف آمریکایی که در جریان بمباران‌های گسترده بطور کامل شهر رقه (پایتخت سابق داعش در سوریه) را نابود کرده و باعث کشته شدن تعداد زیادی از ساکنین آن شده، قطعا مورد حمایت ساکنین عرب شهر رقه قرار ندارد. از سوی دیگر، دولت سوریه روز گذشته (پنج شنبه) بار دیگر آمریکا را به کشتار جمعی شهروندان غیرنظامی در استان دیرالزور متهم کرد. بر اساس اطلاعات دمشق، در جریان حملات هوایی ائتلاف غربی طی چند روز اخیر، بیش از 60 غیرنظامی کشته شده‌اند. همین واقعیات، انگیزه زیادی برای شرکت شبه نظامیان طرفدار دمشق در مقاومت علیه اشغالگران آمریکایی و متحدان آنها بوجود آورده است.

موفقیت آمیز بودن عملیات نیروهای دولتی در مبارزه با تروریست‌ها

سرهنگ «یوری نیتکاچوف» کارشناس مسائل نظامی در این باره به این روزنامه توضیح داد، مقامات دمشق هم از لحاظ نظامی - سیاسی و هم از لحاظ اقتصادی، علاقه زیادی برای مبارزه قاطع با حضور نظامی آمریکا در کشورشان دارند و این به معنای آن خواهد بود که شبه نظامیان و افراد زیادی، از شهروندان وفادار به دمشق و اتباع خارجی طرفدار سوریه، از جمله از روسیه و سایر کشورهای جامعه مشترک المنافع هم ممکن است به مبارزه علیه آمریکا بپیوندند.

این در حالی است که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد اجرای آتش‌بس 30 روزه در سوریه، موفق نبوده و درگیری‌ها بین نیروهای دولتی با حمایت هوایی روسیه با تروریست‌ها در منطقه غوطه شرقی همچنان ادامه دارد.

این کارشناس برجسته روس در این زمینه گفته است: «روش اقدامات نیروهای دولتی سوریه در این منطقه یادآور روش آزادسازی شهر حلب از دست تروریست‌ها از طریق جنگ‌های پارتیزانی است که بطور موثر نابودی آنها در موقعیت شهری را تضمین می‌کند. این برخلاف روش ائتلاف آمریکایی است که در این موارد از بمباران هوایی استفاده می‌کند که قربانیان حملات آنها، به مراتب در میان ساکنین مناطق مذکور، بیشتر از نیروهای تروریستی است، بخصوص که این گروه‌ها از ساکنین محلی بعنوان سپر انسانی استفاده می کنند.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها