به روز شده در: ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۵
مصلح‌زاده در پنجمین نشست «بسیج و ایران فردا» عنوان کرد؛
دیپلمات سابق کشورمان گفت: تماس سردار سلیمانی با فرماندهان فلسطینی دارای این پیام راهبردی است که به امید خدا شکست اسرائیل در فلسطین با نقش‌آفرینی و یاری نظام جمهوری اسلامی ایران قطعی و حتمی است.
کد خبر: ۲۷۱۶۰۷
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۳ - 24December 2017
شکست قطعی و حتمی اسرائیل با نقش آفرینی ایرانبه گزارش گروه بین الملل دفاع پرس، «مصطفی مصلح زاده» دیپلمات و سفیر سابق ایران در اردن در پنجمین نشست از سلسله جلسات تحلیلی-تخصصی «بسیج و ایران فردا» که با موضوع «ابعاد راهبردی تماس تلفنی سردارسلیمانی با فرماندهان فلسطینی» در سازمان بسیج اساتید کشور برگزار شد، با تأکید بر اهمیت این تماس تلفنی در این برهه از تاریخ، اظهار داشت: این تماس تلفنی در این زمان از تاریخ تحولات منطقه غرب آسیا، نقطه عطفی تاریخی در روند این تحولات به شمار می‌آید.

وی افزود: طی ۶۰ سال اخیر، دو دوره مهم از مبارزات میان دو محور «آمریکایی-صهیونیستی» و «ضدآمریکا-ضدصهیونیستی» شاهد بوده ایم. دوره ۳۰ ساله اول، که بعد از جنگ جهانی دوم آغاز شد و به رهبری قاهره در دوران جمال عبدالناصر و همراهی سوریه و اردن از یک سو و اسرائیل و متحدانش در «سنتو» یعنی ایران، ترکیه و پاکستان در سوی دیگر، مشتمل بر وقوع چهار جنگ میان این دو محور بوده است.

مصلح زاده با اشاره پایان دوره ۳۰ ساله اول و آغاز دوره سی ساله دوم ادامه داد: دوره ۳۰ ساله اول با پیمان کمپ دیوید در سال ۱۹۷۹ و تسلیم مصر و هم‌پیمانان آن در مقابل محور آمریکایی-صهیونیستی پایان یافت. اول درست چهار ماه و سه هفته از این پیمان، انقلاب اسلامی مردم ایران به پیروزی رسید و عملاً هم پیمانی ایران با اسرائیل به مبارزه و مقابله تبدیل شد.

این استاد دانشگاه نقش وقوع انقلاب اسلامی در تحولات منطقه را چنین تبیین کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، عملا محور اصلی مقابله با جریان آمریکایی-صهیونیستی در منطقه را تهران و رهبری آن را امام خمینی (ره) برعهده گرفت؛ این زمان که سرآغاز شکل گیری دوره دوم سی ساله مبارزه دو محور یادشده است، کشور‌های سوریه و لیبی در کنار جمهوری اسلامی ایران، مثلث پایداری در مقابل اسرائیل را تشکیل دادند. در همین دوران بود که ایران به دشمن اصلی اسرائیل و آمریکایی در منطقه غرب آسیا تبدیل شده و برنامه ریزی آتی آمریکایی‌ها بر مدار شکست ایران طراحی شد.

سفیر سابق ایران در اردن، طراحی ۱۱ جنگ طی این دوره سی ساله دوم توسط آمریکا در منطقه غرب آسیا را حاکی از تلاش بر از بین بردن ایران ارزیابی کرده و افزود: آمریکا از ۱۹۸۰ شروع به طراحی جنگ‌های متعددی در منطقه کرده که نقطه هدف همگی آن‌ها به نوعی تلاش برای از بین بردن، محاصره و محدودیت کردن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تفکر انقلابی گری منبعث از آرمان‌های انقلاب اسلامی در منطقه بوده است.

مصلح زاده سپس ادامه داد: در این ۱۱ جنگ، هرجا که جمهوری اسلامی ایران حضور داشته و در جریان جنگ نقش آفرین بوده، طرف مقابل به هیچ یک از اهداف خود نرسیده و عملا مغلوب شده است؛ لذا تاریخ نشان می‌دهد، از این کل جنگ‌هایی که آمریکا طی این سی ساله در منطقه راه انداخته است، ایران در ۸ جنگ نقش آفرینی کرده و همه آن ۸ جنگ بدون نتیجه برای آمریکا بوده است. تنها ایران در سه جنگ «خلیج فارس»، «اشغال افغانستان» و «اشتغال عراق در سال ۲۰۰۳» فعالیتی نداشته که می‌بینیم نتایج آن‌ها پیروزی آمریکا و متحدانش بوده است.

این دیپلمات سابق کشورمان سپس براساس جمع بندی جنگ‌های ۱۱ گانه اظهار داشت: تماس سردارسلیمانی به فرماندهان فلسطینی دارای این پیام راهبردی است که به امیدخدا شکست اسرائیل در فلسطین با نقش آفرینی و یاری نظام جمهوری اسلامی ایران قطعی و حتمی است.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه ضمن تأکید بر فرجام جنگ‌های ۲۰۱۱ سوریه و ۲۰۱۴ عراق و نقش آفرینی ایران به فرماندهی سردار سلیمانی در جلوگیری در سقوط این دو کشور، به عنوان نمونه‌های عینی و تجربیاتی دردسترس که قدرت ایران در منطقه را نشان می‌دهد، گفت: سال ۲۰۱۱ در اجلاس تونس، ۷۰ کشور طرح سقوط دولت سوریه را کلید زدند و برای اولین بار در جهان، ائتلاف نظامی بزرگی از ارتش­‌های ۷۰ کشور اروپایی، آفریقایی و آمریکا شکل گرفت. این اتئلاف ظرف مدت زمان اندک توانست دولت سوریه را تا آستانه سقوط پیش برد به نحوی که تا ۷۰۰ متری کاخ بشار پیش رفته بودند.
 
وی بیان داشت: در این زمان بود که جلسه‌ای اضراری در دمشق با حضور سردار سلیمانی برگزار شد و وی شخصاٌ مسوولیت مقابله با متجاوزان را برعهده گرفت. در شرایطی که شخص رئیس جمهور سوریه کار را تمام شده می‌دید، این سردار شجاع کار خود را آغاز کرد البته نماینده سردارسلیمانی در آغاز حضور در سوریه سردارشهید همدانی بود.

وی در ادامه افزود: تاریخ جنگ سوریه نشان می‌دهد تا سال ۲۰۱۴ ایران و سوریه به تنهایی در مقابل ۷۰ کشور متحد و ائتلافی نظامی آنها، مقاومت کردند و کشوری که روزی در آستانه سقوط بود، ظرف کمتر از ۶ سال توانسته متجاوزانی با این قدرت و بنیه نظامی را شکست دهد.

سفیر سابق ایران در اردن همچنین به نقش روسیه در این محور مقاومت اشاره کرده و اظهار کرد: در پی جلسه‌ی سردارسلیمانی در سال ۲۰۱۴ با پوتین و ابلاغ پیام مقام معظم رهبری بود که تازه روسیه نیز وارد این جنگ شد و در کنار ایران و سوریه به مقابله هوایی و دریایی با متجاوزان پرداخت. تا پیش از آن و برای مدت ۵ سال تمام، ایران تنها حامی سوریه در مقابل ۷۰ کشور متجاوز به سرکردگی آمریکا بود. در این دوران نیز آسمان ایران و حتی برخی پایگاه‌های هوایی ایران مثل پایگاه همدان، در همکاری با روسیه در راستای حملات موشکی برای نابودی مواضع تروریست‌ها فعال بود.

مصلح زاده وضعیت جنگ تروریست‌ها در عراق را نیز شبیه سوریه ارزیابی کرده و گفت: آمریکایی چندسال پس از نابودی از سقوط سوریه، در سال ۲۰۱۴ با تقویت و جهت دهی به جریان تکفیری داعش، سعی در اشغال مجدد عراق داشت. در این زمان نیزبود که تروریست‌ها با منابع مالی و تجهیزاتی که قطر و سعودی و بسیاری دیگر از آن ۷۰ کشور متجاوز به سوریه در اختیار گذاشته بودند، توانست ظرف مدّت بسیار کوتاهی تا ۱۳ کیلومتری بغداد و کاخ ریاست جمهوری پیش رود.
 
این استاد دانشگاه گفت: در این زمان بود نخست وزیر عراق پس از ناامیدی از کمک آمریکایی، از ایران درخواست کمک کرد و باز هم در شرایطی که زمان اندکی تا سقوط کامل عراق نمانده بود، حضور سردارسلیمانی در عراق و مقابله فوری با نیرو‌های وحشی داعش، توانست به سرعت تکفیری تا از بغداد خارج کرد و یکی پس از دیگری، مواضع تصرف شده از سوی آن‌ها را بازپس‌گیرد.

وی به مورد سقوط اربیل و درخواست کمک بارزانی از ایران اشاره کرد و افزود: در همین ایام بود که اربیل نیز در آستانه سقوط قرار گرفت و بارزانی راهی جز تماس با ایران را نیافت و پس از آن، سردار سلیمانی با تنها ۶۸ نیرو شبانه وارد اربیل شد و هیمنه داعش را درهم شکست. هیمنه‌ای که از وحشت آن، حتی پیش مرگ‌های کرد را وادار به تسلیم کرده بود، اما حضور سردار در اربیل توانست اعتمادبه نفس آن‌ها را احیاء کند، و به جلوگیری از سقوط آن منجر شود.

دیپلمات سابق کشورمان همچنین اظهار داشت: همزمان با جنگ‌های سوریه و عراق، آمریکا در سال ۲۰۱۵ با طراحی جدیدی، یمن را به عنوان نقطه جنگ بعدی انتخاب کرد و در اجلاس ریاض که با حضور ۵۰ کشور و رقص شمشمیر ترامپ با سران سعودی همراه بود، آغاز جنگ علیه مردم مظلوم یمن کلید خورد.
 
وی ادامه داد:‌ تحلیل آمریکایی‌ها این بود که رژیم سعودی می‌تواند ظرف ۱۵ روز یمن را تصرف کرده و به صنعا برسند؛ چرا که ایران به دلایل زیادی همچون «نداشتن مرز با یمن»، «درگیر بودن در دو جنگ سوریه و عراق» و نیز «محاصره کامل یمن» که امکان اعزام نیرو و امکانات را برای دفاع از مردم مظلوم آن سلب می‌کرد، نمی‌تواند در جبهه یمن نیز فعالیت کند؛‌ لذا به سرعت این کشور سقوط می‌کند.
 
مصلح زاده تصریح کرد: اما امروز واقعیت حکایت از آن دارد که آن برآورد ۱۵ روزه، به ۱۰۰۵ روز تبدیل شده و مردم یمن همچنان در برابر متجاوزان سعودی و هم‌پیمانانشان در حال مقاومت هستند.
 
انتهای پیام/ ۲۳۱
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار