به روز شده در: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲
محمدرضا پورحسن خبر داد؛
مدیر تامین و هماهنگی پخش بسیج سازمان صدا و سیما گفت: مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورا از حرم حضرت زینب (س) به صورت زنده پخش خواهد شد.
کد خبر: ۲۵۹۱۶۹
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۱ - 25September 2017
پخش زنده مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورا از حرم حضرت زینب(س)به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس، «محمدرضا پورحسن» مدیر تامین و هماهنگی پخش بسیج سازمان صدا و سیما درباره ارتباط زنده برنامه «از خرمشهر تا قدس» از مرزهای مقاومت گفت: با توجه به اتفاقاتی که در منطقه خاورمیانه در رابطه با مقاومت‌هایی که در کشورهای عراق، سوریه، لبنان صورت گرفته است و همچنین خط مقاومتی که از فرمایشات مقام معظم رهبری بوده، تفکر و فرهنگ دفاع مقدس و انقلاب اسلامی ما تاثیر مضاعفی در انقلاب‌‌ها و مقاومت‌های منطقه داشته است و ما به این نتیجه رسیدیم که خط مرزی دفاع مقدس ما دیگر معطوف به مرزهای کشور نیست و از مرزهای کشور عبور کرده و الان دیگر این خط مرزی سوریه، لبنان و یمن است.

وی درباره ارتباط زنده با مرز اسرائیل نیز گفت: ما کشور اسرائیل را نه به رسمیت شناختیم و نه می‌خواهیم که به رسمیت بشناسیم و معتقدیم که کشوری با این نام وجود ندارد. مرز لبنان و سرزمین فلسطین اشغالی همان مرز اسرائیل است. انشاله به لطف الهی اسرائیل نابود می‌شود و سرزمین فلسطین به صاحبان اصلی‌اش برمی‌گردد. ارتباط زنده از پارک ایران دقیقا در مرز صفر بین لبنان و فلسطین است.

مسئول قرارگاه عملیات رسانه‌ای بسیج صدا و سیما ادامه داد: در اصل حضور نیروهای ایرانی که در آن منطقه هستند، رسانه ملی و به خصوص بسیج رسانه ملی را به این فکر واداشت که مثل سالهای گذشته به مناسبت هفته دفاع مقدس فقط روی پوشش رسانه‌ای مرزهای دفاع مقدس خودمان متمرکز نشویم و از این فراتر رویم.

پورحسن بیان داشت: بنابراین الان وظیفه ما این است که پوشش رسانه‌ای خوبی از مقاومت منطقه و مردم مسلمانی که در کشورهای همسایه ما هستند و از کشور و اسلام دفاع می‌کنند، داشته باشیم. به خاطر همین برای اولین بار در رسانه ملی با استقرار واحدهای سیار و تیم‌های برنامه ساز در مناطق عملیاتی که در منطقه هست مثل لبنان سوریه و عراق که قبلا مناطق جنگی بوده و به دست نیروهای مقاومت آزاد شده است،‌ واحد سیار ‌SNG ارسال کردیم و طبق آن کنداکتوری تنظیم کردیم که در اغلب منطقه پوشش رسانه‌ای داشته باشیم.

وی افزود: طبق برنامه زمانبندی با استقرار یک واحد سیار و SNG در منطقه رودخانه اروند که خط مرزی آبی دفاع مقدس ما است، از روی اروند اما در مکان‌هایی که عملیات‌ دفاع مقدس در آنجا شکل گرفته است، مثل ام الرسا، فاو، بندر خرمشهر، بندر آبادان، تلاقی اروند و کارون، اروند تلاقی خلیج فارس تمام این ارتباط‌ها به صورت زنده از روی لندی گرافی که روی اروند شناور است پخش می‌شوند.

مدیر تامین و هماهنگی پخش بسیج سازمان صدا و سیما در ادامه بیان داشت: براساس کنداکتوری که تنظیم کرده بودیم همزمان با استقرار این واحد سیار، تیم برنامه ساز که ازمنطقه آبی دفاع مقدس این برنامه را تولید می‌کنند،‌ دو روز در لبنان بودند. یک روز از موزه مقاومت حزب اله در لبنان برنامه را پخش کردیم که در روز 31 شهریور پخش شد. روز بعد از پارک ایران از مرز لبنان و سرزمین‌های فلسطین اشغالی ارتباط گرفتیم و امروز هم از عراق و منطقه تکریت که منطقه‌ای عملیاتی است ارتباط خواهیم داشت و فرمانده سپاه بدر نیز مهمان ما خواهد بود. فردا با دوستان و فرماندهان سپاه بدر از کربلا، چهار روز آینده یعنی تا جمعه از سوریه و از شهر حلب و تدمور ارتباط خواهیم داشت. همچنین در روزهای تاسوعا و عاشورا از حرم حضرت زینب (س) و حرم حضرت رقیه (س) برنامه خواهیم داشت.

پورحسن با اشاره به سختی‌های تولید این برناه از مرزهای ایران گفت: مطمئنا هماهنگی برای وصل شدن این ارتباط رسانه‌ای کار بزرگی بود که سازمان صدا و سیما آن را به خوبی اجرایی کرد و باعث شد در آنجا امنیتی برای تیم رسانه‌ای‌مان ایجاد کنیم و در عین حال با سختی‌هایی که داشت به لطف الهی توانستیم این امر را محقق کنیم. اگر ایرانی‌ها توانستند با حضور سیاسی، اقتصادی و نظامی از مقاومت منطقه حمایت کنند، یعنی که پوشش نظامی ما آنقدر قدرتمند است که الان می‌توانیم از مرز اسرائیل هم پوشش رسانه‌ای داشته باشیم و نشان دهیم رسانه ملی و رسانه کشور ما هیچ محدودیتی برای حضور در مرزهای دشمنان‌مان برای انعکاس این اتفاق مهم و حمایت از مقاومت منطقه ندارند. دوستان ما در حوزه سپاه قدس، افرادی که در دفتر نمایندگی سوریه دمشق و بیروت بودند به ما کمک‌های بسیاری کردند. همچنین بسیج سازمان صدا و سیما تدارک ویژه‌ای برای موضوع امنیت پوشش رسانه‌ای و تنظیم کنداکتور و محتوا را از چند ماه گذشته برنامه ریزی کرده بود که بتواند به بهترین شکل ممکن انجامش دهد. اما در هر حال بچه‌های تولید با تمامی سختی‌ها با انگیزه و انرژی و همدلی این سختی‌ها را مرتفع کردند. در نهایت با توسل به ائمه و به خصوص امام حسین (ع) کارمان را پیش بردیم.

وی درباره زمان پخش این برنامه نیز گفت: این برنامه از روز پنج شنبه 30 شهریور تا روز 7 مهرماه ادامه دارد و با هماهنگی که با معاونت سیما، شبکه‌های برون مرزی و رادیو انجام شده است، از همه ظرفیت‌های شبکه‌های سراسری استفاده شده است و ما از صبح تا شب با همه شبکه‌ها ارتباط زنده داریم. به عنوان مثال در شبکه یک فقط در برنامه «سیمای خانواده» ارتباط زنده داریم، اما در سایر شبکه‌ها این برنامه به صورت یک برنامه مستقل بروی آنتن می‌رود. نام این برنامه هم به این معنا است که دفاع مقدس را با مقاومت منطقه پیوند دهیم.

پورحسن در ادامه عنوان داشت: به تناسب برنامه سیمای خانواده سعی کردیم به تناسب همان برنامه با خانواده شهدای مقاومت ارتباط برقرار کنیم. برای مثال روز گذشته خانواده‌ای مهمان برنامه ما در لبنان بودند که فرزندشان در زمان دفاع مقدس شهید شده بود.

مسئول قرارگاه عملیات رسانه‌ای بسیج صدا و سیما با اشاره به زمان پخش این برنامه در طول یک روز اظهار داشت: برنامه‌هایی که باید از خارج از کشور روی آنتن برود زمان مشخصی ندارند، اما برنامه‌هایی که از ایران مقابل دوربین می‌روند ثابت و مشخص است.

پورحسن مدت زمان این برنامه را از 10 دقیقه تا 50 دقیقه بیان کرد و افزود: به طور میانگین «از خرمشهر تا قدس» از 10 دقیقه تا 15 دقیقه روی آنتن می‌رود، اما در برخی شبکه‌ها مثل شبکه افق مدت زمان برنامه به 50 دقیقه هم رسید.

وی درباره محتوای برنامه نیز عنوان کرد: محتوای این برنامه بیشتر پیرامون فرهنگ و تفکر دفاع مقدس است که الان این فرهنگ به مناطق صادر شده و این تفکر که همان دفاع  و مقاومت مردمی بوده باعث شده تا در سوریه این مقاومت شکل گیرد و مردم بتوانند در مقابل آن گروهی که در آنجا فعال هستند مقابله کنند.

مدیر تامین و هماهنگی پخش بسیج سازمان صدا و سیما با معرفی مجریان این برنامه زنده تلویزیونی گفت: عبداله روا در لبنان، در عراق جواد تشکری و سید مهدی تحویلدار، امیر احمدی،‌ احسان متولی در داخل ایران و از دیگر مجریان جوان هم در سوریه استفاده خواهیم کرد. در کل سعی کردیم تا از ظرفیت‌های جوان در این برنامه استفاده کنیم چراکه همین جوان‌ها هستند که باید به خوبی از فرهنگ دفاع مقدس درس بگیرند و به همین خاطر اغلب گروه تهیه و تولید ما از جوان‌ها هستند.

وی افزود:‌ قالب برنامه سازی «از خرمشهر تا قدس» ترکیبی است و سعی کردیم با مستند و گزارش‌هایی که از قبل تولید شده بود،‌ برنامه‌ ترکیبی مستقلی را روی آنتن ببریم. همچنین کارهای تولیدی خوبی از منطقه داشتیم و همین باعث شد تا بتوانیم از آنها در این برنامه استفاده کنیم. مستندهایی از خانواده مدافعان حرم، شهدای دفاع مقدس، اتفاقاتی که در منطقه برای مقاومت شکل گرفته، مستندهایی که درباره شکل گیری داعش بوده، مستندهایی که در حوزه مقاومت منطقه تولید شده، موشن گرافی‌هایی که درباره رهنمون‌های مقام معظم رهبری درباره اهمیت مقاومت منطقه، نماهنگ‌هایی با صدای حاج آهنگران و دیگر خواننده‌هایی که برای شهدای دفاع مقدس و مدافعین حرم خوانده‌اند از این جمله‌اند.

پورحسن در پایان نیز گفت: همچنین گزارش‌هایی از منطقه گرفتیم که از میان آنها می‌توان مقبره شهدای مقاومت به ویژه عماد مقنیه در لبنان و گزارش‌هایی از منطقه درباره جنگ 33 روزه اشاره کرد که در قالب میان برنامه بین این آیتم‌های زنده استفاده خواهد شد.

سیدمصطفی موسوی تهیه کننده «از خرمشهر تا قدس» در عراق، سید حسین میری تهیه کننده لبنان و نعمت مهدیانی تهیه کننده ایران هستند.
 
منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها