به روز شده در: ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۱
سردار معصوم‌ بیگی:
جانشین پلیس پیشگیری نیروی انتظامی با اشاره به ظرفیت‌های قانونی ایجاد شده در برنامه ششم توسعه برای فعالیت موسسات حفاظتی و مراقبتی بر لزوم پیگیری موسسات برای بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها در جهت گسترش مراکز نگهبان محله برای مراقبت و پیشگیری از جرم تاکید کرد.
کد خبر: ۲۵۰۶۴۱
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۵ - 01August 2017
کار ویژه نگهبانان محله، مراقبت و پیشگیری از جرم استبه گزارش گروه اجتماعی دفاع پرس، سردار «مهدی معصوم‌ بیگی» جانشین پلیس پیشگیری نیروی انتظامی در کارگاه آموزشی مؤسسات حفاظتی و مراقبتی «مرکز انتظام ناجا» با اشاره به اینکه «مراکز انتظام» و مؤسسات حفاظتی و مراقبتی، تحت نظارت نیروی انتظامی فعالیت می‌کنند، گفت: امروز دیگر امنیت تنها در چارچوب نهادهای امنیت‌ساز نیست بلکه این ظرفیت‌های مردمی و سرمایه‌های اجتماعی هستند که در تولید امنیت، نقش محوری ایفا می‌کنند.

وی افزود: بدون اهمیت دادن به نقش مردم، تولید امنیت در سطح گسترده بسیار دشوار خواهد بود چرا که در گذشته تنها در معنای محدود آن یعنی امنیت جانی و مالی مورد نظر بود، اما امروز با مطرح شدن امنیت در مفهوم گسترده آن در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، فضای مجازی و... شرایطی ایجاد شده که خط مقدم این امنیت، موسسات حفاظتی و مراقبتی و مراکز نگهبان محله هستند و در واقع دیده‌بان جامعه هستند.

جانشین پلیس پیشگیری ناجا دلیل اهمیت این موسسات را لزوم مردم‌ پایه بودن امنیت دانست و گفت: این تجربه از آغاز انقلاب نیز وجود داشت و نمونه‌های موفق‌ آن را هنگام انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و موارد بسیار دیگر شاهد بوده‌ایم؛ از سوی دیگر سازمان بسیج نیز در همین راستا شکل گرفت و قوام یافت.

این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: به کارگیری و مشارکت دادن مردم در تولید امنیت به صورت منسجم، متمرکز و سازمان‌یافته، در مجموعه نیروی انتظامی انجام شد که البته در این راه پیشینه فرهنگی مردم عزیز و ظرفیت ذاتی موجود در آنان برای تامین امنیت بسیار راهگشا بوده است.

وی خاطر نشان کرد: در برنامه چهارم توسعه، ایجاد مؤسسات حفاظتی و مراقبتی که مظهر آن نگهبان محله است به قانون تبدیل شد و زیر نظر ناجا، فعالیت خود را برای حفاظت و مراقبت از محله‌ها، مراکز تجاری و تفریحی، مجتمع‌های اداری و مسکونی و شرکت‌های گوناگون آغاز کرد.

سردار معصوم‌ بیگی تصریح کرد: هدف نیروی انتظامی از حمایت موسسات حفاظتی و مراقبتی، خودمراقب و خودکنترل ساختن شهروندان است که فرصت ارتکاب جرم را به دلیل آمادگی و هوشیاری خود از مجرم گرفته و از وقوع جرم پیشگیری کنند؛ در واقع مراقبت و پیشگیری از جرم، کار ویژه این مؤسسات به شمار می‌رود.

جانشین پلیس پیشگیری ناجا تصریح کرد: برای رسیدن به وضعیت مطلوب، لازم است نگهبانان محلات توانمند و نظام‌مند باشند و این مهم تنها از راه آموزش و حرفه‌ای سازی انجام می‌شود؛ از سویی دیگر مسئله معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مؤسسات نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

این مقام ارشد انتظامی در مورد معرفی و تبلیغات مؤسسات حفاظتی و مراقبتی، گفت: این مؤسسات باید در امر معرفی فعالیت‌های خود اهتمام داشته باشند و نیروی انتظامی در این زمینه تنها نقش هماهنگ‌کننده را خواهد داشت؛ این مراکز باید طرح‌های خود را ارائه دهند و نیروی انتظامی نیز هر کمکی که امکان داشته باشد، انجام خواهد داد.

سردار معصوم‌ بیگی با اشاره به اینکه در کنار تبلیغات، باید کیفیت و توانمندسازی مناسب را نیز در نظر داشت، خاطرنشان کرد: موسسات حفاظتی و مراقبتی بایستی بر یک سری موضوعات نظیر ساماندهی و قانونمند کردن نگهبانان محله نظارت داشته باشند تا از این طریق هیچ نگهبانی خارج از چارچوب و مقررات مؤسسات حفاظتی و مراقبتی فعالیتی نداشته باشد و نیروی انتظامی نیز کاملا از این اقدام، پشتیبانی می‌کند.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به ظرفیت‌های قانونی ایجاد شده در برنامه ششم توسعه برای فعالیت موسسات حفاظتی و مراقبتی بر لزوم پیگیری موسسات برای بهره گیری از این ظرفیت‌ها در جهت گسترش مراکز نگهبان محله برای مراقبت و پیشگیری از جرم تاکید کرد.

جانشین پلیس پیشگیری ناجا در پایان از مردم خواست از ظرفیت‌ این مؤسسات برای مراقبت و امنیت بیشتر در محلات و مجتمع‌های مسکونی و اداری بهره‌گیری کنند.
 
انتهای پیام/241
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار