به روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷
سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه صبح امروز (یکشنبه) در تهران آغاز به کار کرد.
کد خبر: ۲۱۷۱۳۲
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۷ - 11December 2016
هیات ۶۰۰ نفره روسی به تهران آمدبه گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس،  سال گذشته دوازدهمین اجلاس در روسیه برگزار شد که بدنبال سفر پوتین به تهران و همچنین ملاقاتی که در حاشیه اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان رخ داد، قرار بر این شد که هرچه سریع‌تر سیزدهمین اجلاس را نیز برگزار کنیم.
 
قائم‌مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بین‌الملل با اشاره به آغاز این اجلاس از امروز ابراز کرد: این مراسم به مدت سه روز برگزار می‌شود که امروز اجلاس کارشناسی است و فردا پنج کمیته کاری پیش‌بینی شده تا بتوانیم تمام اهداف در روابط دو جانبه را محقق و به سند پایانی اجلاس دست پیدا کنیم.
 
وی با اشاره به اهمیت این اجلاس گفت: حدود 590 نفر از مقامات روسیه شامل دو وزیر، دو استاندار، پنج معاون وزیر و بسیاری از روسای شرکت‌های بسیار بزرگ و معتبر روسی حضور پیدا کرده‌اند؛ این موضوع نشان از بینشی دارد که روسیه به ظرفیت‌های جمهوری اسلامی پیدا کرده است.
 
محتشمی با تاکید بر همکاری‌های بین‌المللی میان ایران و روسیه تصریح کرد: همکاری‌ها و مشورت هایی که ایران و روسیه در این مدت داشتند، دیروز منجر به تفاهمی در اوپک شد تا روسیه 550 هزار بشکه نفت خود را کاهش دهد تا در مجموع یک میلیون و 800 هزار بشکه تولید نفت از سوی کشورهای اوپک و غیراوپک کاهش پیدا کند که این مهم صورت نمی‌گرفت جز با رایزنی‌های ایران با روسیه که مبین این است که روسیه مصمم است در کنار روابط بسیار خوبی که با ایران به خصوص در مورد تحولات منطقه‌ای دارد، روابط اقتصادی بازرگانی و تجاری را با ایران افزایش دهد.
 
او حجم روابط تجاری و بازرگانی فعلی ایران و روسیه را 1.5 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: اما امسال با سرمایه‌گذاری که روسیه جهت تعدادی از پروژه‌ها برای سال 2017 خواهد کرد، حدود 2.5 میلیارد دلار در بخش سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی در دو پروژه نیروگاه‌های حرارتی بندرعباس و برقی کردن پروژه ریلی گرمسار به اینچه برون اتفاق خواهد افتاد.
 
وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری‌های دیگری نیز هست که اگر بتوانیم با روس‌ها در این اجلاس توافق کنیم، حجم روابط را به بسیار بسیار بالاتر ارتقا می‌دهد، تصریح کرد: حدود 30 میلیارد دلار پروژه تعریف شده با روس‌ها داریم که مرتبط با آمادگی روس‌ها برای سرمایه‌گذاری و پذیرش شرایط جمهوری اسلامی ایران است چرا که می‌خواهیم بخشی از این سرمایه‌گذاری‌ها را به صورت بومی برگزار کنیم که اگر آنها قبول کنند پروژه‌های بسیار زیادی داریم که مهمترین پروژه‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد، نیروگاه‌های دو، سه و چهار هسته‌ای در بوشهر است و همچنین مترو قم است که می‌توان به آن اشاره کرد.
 
منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها