به روز شده در: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
در مراسم بزرگداشت جواد شریفی راد مطرح شد
هنرمندان حاضر در این مراسم مطرح کردند: درگذشت جواد شریفی راد به عنوان یکی از متخصص ترین افراد جلوه های ویژه، لزوم استفاده از مواد منفجره استاندارد را به ما تاکید می کند.
کد خبر: ۱۴۱۰۹
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۳ - 17March 2014

انجمن جلوه های ویژه مظلوم‌ترین افراد در سینمای ایران هستند

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، مراسم بزرگداشت زنده یاد جواد شریفی راد مدیر جلوه های ویژه سینمای ایران با حضور همسرو فرزندان وی، اعضای انجمن جلوه های ویژه، محمد مهدی عسگرپور،  یدالله صمدی، فرهاد توحیدی رئیس و امیر اثباتی نایب رئیس هیئت مدیره خانه سینما وبسیار از هنرمندان سینما روز یکشنبه ۲۵ اسفندماه در سالن سیف الله داد خانه سینما برگزار شد.

بنابراین گزارش؛ پس از تلاوت قرآن و اجرای سرود ملی کشورمان ایمان کریمیان از مدیران جلوه های ویژه که جزو برگزار کنندگان این مراسم بود روی صحنه آمد و گفت : این مراسم برای یاد بود زنده یاد جواد شریفی راد و همدردی با خانواده محترم ایشان و تقدیرو تشکر از پیشکسوتان جلوه های ویژه برگزار شده است. افراد مشغول در این حرفه از مظلومترین افراد در سینمای ایران هستند که با تکیه بر توانایی های شخصی خود طی این سال ها باعث تثبیت جایگاه جلوه های ویژه در سینمای ایران شدند.

درادامه مراسم فرهادی توحیدی گفت: اگر دوستان با صفت مظلوم از انجمن جلوههای ویژه یاد می کنند پر بیراه نیست، در دوسال گذشته ما مسائل و مشکلات فراوانی در انجمن جلوه های ویژه میدانی داشتیم، که شکر خدا با سعه صدر این دوستان و تحملشان و مدارایی که به خرج دادند، آفات و آسیب هایی که وجود داشت مرتفع شد و امروز انجمن جلوه های ویژه میدانی با انرژی مضاعف فعالیت خود را در دور تازه فعالیت های خانه سینما آغاز کرده است.

وی ادامه داد: این که نشست امروز مزین است به نام زنده یاد جواد شریفی راد، به ما یاد آوری می کند که مخاطرات این حرفه را جدی بگیریم. جریان عقلانی و جریان بکارگیری استاندارد های حرفه ای حکم می کند که این انجمن به عنوان راهبر این صنف در تعامل با مدیران دولتی و مدیران سازمان های نظامی کوشش کند تا استاندارد های جدیدی را برای فعالیت اعضای انجمن تعریف کند تا از مواد اطمینان بخش در این حرفه استفاده شود.

وی ادامه داد: زنده یاد جواد شریفی راد فرد کم تجربه ای در این حوزه نبود و سوابق درخشانشان در جریان دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست. ایشان هم شیمی دان بزرگی بودند و هم نظریه پرداز بزرگی و در کارشان هم تبحر زیادی داشتند. اینکه چطور می شود فردی با این ویژگی ها و ابعاد علمی متاسفانه قربانی بی احتیاطی یا هر چیز دیگری می شود بحث مفصلی را می طلبد و به ما گوشزد می کند که دور هم جمع شویم و یک بار برای همیشه این قضیه را حل کنیم .

توحیدی در انتهای صحبت هایش گفت: در آستانه سال نو به خانواده عزیز و محترم دوست و همکار فقیدمان تسلیت می گویم و انشاالله خداوند ایشان را با حضرت اباعبدالله الحسین محشور کند و خداوند به خانواده ایشان شکیبایی بدهد و توفیقات جواد شریفی نصیب خانواده او نیز بشود و خون آقای شریفی سرمایه سلامت دیگر همکاران او بشود.

در ادامه محمدرضا جعفری جلوه روی صحنه حاضر شد و گفت: باید دید چقدر سرمایه شخصی و فکری و روحی و تلاش جمعی صرف شده تا شخصی مانند زنده یاد جواد شریفی راد در آن قد و قامت، بتواند رشد کند و به عنوان یک نیروی متخصص عرض اندام کند و تاثیر گذار باشد و متاسفانه اینگونه و در اثر بی احتیاطی از کف رفت. به واقع باید از این حادثه درس گرفت و فضایی را برای ایمن سازی کار حاصل کرد. ضمن اینکه عرصه جلوه های ویژه امروز عرصه علمی و فناوری و نمودهای نوین فناورانه است و هنرمندان کشورهای دیگر فضاهای با امنیت را با استفاده از جلوههای ویژه مجازی و مجموعه امکانات امروز که در کشور ما هم هست به وجود می آورند.

وی ادامه داد: انجمن جلوه های ویژه باید پیشگام این مساله باشد و مسئولان هم حامی آنها باشند تا تجربه های ما به سینمای جهان نزدیک شود و ما بتوانیم پروژه هایی که در پیش رو داریم را سکوهایی برای کسب و انتقال دانش قرار دهیم.

پس از صحبتهای محمد رضا جعفری جلوه،  داوود رسولیان روی صحنه آمد و گفت: قبل از پیروزی انقلاب جواد شریفی راد از طریق نیروی هوایی به آمریکا رفت و آموزش دید و این عرصه آموزش مقدمه ای شد برای اینکه این دانش را به عرصه سینما بیاورد و با خلاقیت های خاص خود به سینمای ایران خدمت کند.

رسولیان در ادامه اظهار داشت: یکی از تخصص های او خنثی سازی و پرداختن به مواد منفجره بود، او با تواضعی که داشت به راحتی اهل بیان این موضوعات نبود و فقط یکبار در موقعیتی گفت نزدیک به ۴۰۰ موشک و مواد منفجره «گل کرده» را خنثی کرده است. جواد ۴۰۰ بار برای این مملکت به استقبال شهادت رفت.

رسولیان در ادامه گفت: جواد در اولین سال ورودش به سینما سیمرغ گرفت، بعد از یک یا دو سال اسم جواد شریفی راد می درخشید، این بخاطر چند مولفه منحصر به جواد بود، یکی از خصوصیات او اخلاق گرم او بود و برای این ویژگی است که می گویم جای او واقعا خالی است. جواد خودش را نمی گرفت، کبر نداشت، خودمانی بود و دوست داشتنی.

پس از آن کامران ملکی مجری مراسم از همسر و فرزندان زنده یاد شریفی راد برای حضور روی صحنه دعوت کرد که در این هنگام حاضرین در سالن به احترام زنده یاد جواد شریفی راد ایستادند.

فرزند پسر ارشد جواد شریفی راد گفت: ممنونم که آمدید، اتفاقی بود که نباید می افتاد، پدر من سال های زیادی مشغول خنثی کردن بمب بود و روزی که بازنشست شد من خیالم راحت شد و گفتم که پدرم دیگر قرار نیست بمب یا موشک خنثی کند و یا تعلیم بدهد که اتفاقی برای او بیافتد اما به هر حال قسمت او این بود، پدرمن ۳ بار مجروح شد، به فاصله هر ۱۲ سال و شش ماه یکبار حادثه مجروحیت برای اواتفاق افتاد و هر بار سنگین تر از بار قبل بود. اینبار هم در همان فاصله زمانی اتفاق افتاد، دفعات قبل مجروح شد و برگشت اما اینبار نه.

او ادامه داد: پدر من اخلاق خوبی داشت و انسان شوخ طبعی بود و اندازه و جای هر چیزی را می دانست و جذابیت خاصی نیز داشت و دوری از او برای ما سخت است . در این مدت هم به خانواده ما و هم به خانواده های دیگر سخت گذشت و عذاب کشیدند، شاید خانواده ما این آمادگی را در زمان جنگ داشتند اما آن ۴ خانواده دیگر نه، خیلی های دیگر هم بودند که شاید آنجا آسیب ندیدند اما تلاش کردند، حمایت کردند و خیلی از مسائل را در زمانی که ما شوکه شدیم را مدیریت کردند، از جمله مسعود ده نمکی و جناب رضوی، با این حال که کار زیادی داشتند در کنار ما بودند.
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها