به روز شده در: ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
" نقش ترکمن صحرا در حفاظت و حراست از کیان اسلامی" از مجموعه کتاب‌های حدیث عزت و اقتدار نوشته نادر علیزاده است. این کتاب به بررسی نقش مردم غیور ترکمن صحرا در حفاظت و حراست از دستاورد‌های انقلاب اسلامی در طول هشت سال دفاع مقدس می پردازد.
کد خبر: ۱۰۸۰۸
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۶:۳۵ - 04February 2014

خبرگزاری دفاع مقدس: شنیدن حوادث دوران دفاع مقدس برای همه نسلها در این نسلها در این سرزمین رضوی (ع) شیرین خواهد بود. حوادث تلخ و شیرینی که حاوی نیشها، نوشها، عبرتها و آموزههای فراوان است. این حوادث اگر از زبان کسانی که خود در صحنههای مختلف حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حضور داشتهاند و شاهد آن حوادث بودهاند شیرینتر و مستندتر خواهد بود.

باید این حوادث به رشته تحریر در آید و باید پای سخن مردانی  نشست که همراه با زمان، موهای خود را سفید نمودهاند و موی سفید انان حای از  "عبرتها و آموزههای" فراوانی است.

" نقش ترکمن صحرا در حفاظت و حراست از کیان اسلامی" از مجموعه کتابهای حدیث عزت و اقتدار نوشته نادر علیزاده است. این کتاب به بررسی نقش مردم غیور ترکمن صحرا در حفاظت و حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی در طول هشت سال دفاع مقدس می پردازد.

یکی از  ظرفیتهای ملی شناخت قومیتهای مختلف و تاثیر آنان در نظام اسلامی است. قومیتهایی که هموراه با در نظر گرفتن اشتراکات دینی- مذهبی و تاکید بر ایرانی بودن خود در تمامی صحنههای تاثیر گذار در ایران اسلامی حضوری مستمر داشتهاند. دشمنان قسم خورده این مرز و بوم همواره سعی داشتهاند تا با ایجاد اختلاف در بین قومیتهای مختلف این حضور را کمرنگتر نموده که همیشه با هوشیاری و درایت مردم و مسئولین این توطئهها خنثی شده است.

در این مجموعه سعی شده است ضمن بیان ویژگیهای اجتماعی و فرهنگی قوم ترکمن نیمنگاهی به زندگینامه و خاطرات تنی چند از شهدای ترکمن صحرا پرداخته شده است.

این کتاب در 140 صفحه تهیه و در آن پس از مقدمه نویسنده، به معرفی قوم ترکمن و تاریخ ان پرداخته شده است. پس از بررسی وضعیت جامعه ایثارگری استان  و شهدای آن گزیدهای از زندگی و خاطرات شهدای ارتش قوم ترکمن بازگو شده است.

سرباز شهید خلیل عطا گنبدی، سرباز شهید عراز قربان سقر، سرباز شهید الیاس سقالی، سرباز شهید عبدالرحیم سقر، سرباز شهید حاجی محمد آتابای و... از جمله شهدای ذکر شده در این کتاب هستند.

در قسمتی از این کتاب و در زندگینامه شهید "حاج محمد سقر" می خوانیم که:

بستگان حاج محمد تعریف می کنند که او در دوارن تحصیل مجبور بود، برای تحصیل بین روستا و شهر آققلا رفت و آمد کند و اوقات فراغت روزانه و هفتگی خود را با کار در روی زمین زراعی سپری نماید او در امر تامین معاش خانواده کمک می کرد.

خاطراتی که از شهید نقل شده موید این مطلب است که شهید:

"دانش آموزی شکیبا، بسیار مودب و از لحاظ تحصیلات تنها پسر با تلاش خانواده بود که تلاش می کرد به مدارج علمی دست یابد. به همین دلیل از فرصتهای فراغت برای بهبود وضعیت اقتصادی خانواده بهره می جست".

و در قسمتی دیگر در زندگی نامه "شهید حکیم تاتار" می خوانیم که :

عبدالرحمان اونق دوست شهید حکیم تاتار خاطره بسیار ماندنی در مورد وی نقل می  کند که چیزی جز معنویت، شجاعت و شهادت به همراه ندارد: "شهید در آخرین لحظات مرخصی چنان خود را آراسته نموده و با چهرهای شاداب و بشاش از خانواده و تمامی دوستان و اهل محل حلالیت می طلبد که گویی به او الهام شده بود که دیگر باز نمی گردد. این رفتار شهید مورد تعجب همگان واقع شده بود و در پاسخ به سوال دوستان که یک ماه دیگر بر می  گردی؟ جز خنده و نقل این جمله که هر چه خدا بخواهد حرف دیگری نمی زند، تا اینکه پس از ده روز یعنی یک روز پس از رسیدنش به جزیره مجنون به دیدار معبودش شتافت".

گفتنی است؛ علاقه مندان می توانند برای تهیه کتاب " نقش ترکمن صحرا در حفاظت و حراست از کیان اسلامی" از مجموعه کتابهای حدیث عزت و اقتدار نوشته نادر علیزاده با سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران با شماره تلفن 81954111-021 تماس بگیرند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها