ظریف:
تحریم‌ها مانع از تعاملات بین‌المللی با ایران در مبارزه با مواد مخدر است/ آمریکا باید پاسخگو باشد

ایران پرچم‌دار مبارزه با مواد مخدر در جهان است/ هزینه یک میلیارد دلار برای انسداد مرز‌های شرقی کشوربه گزارش خبرنگار اجتماعی دفاع‌پرس، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه صبح امروز در مراسم بزرگداشت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: ۳۱ سال پیش مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای ارتقای موضوع مبارزه با مواد مخدر و دستیابی به جهانی عاری از سوءاستفاده و قاچاق این مواد، پنجم تیر را به عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نام‌گذاری کرد.

وی ادامه داد: امروز ایران با تایید سازمان ملل پرچم‌دار مبارزه با مواد مخدر نامیده می‌شود و در کنار سایر ملل این روز را گرامی می‌دارد.

ظریف با بیان اینکه ایران در مبارزه با مواد مخدر متحمل هزینه‌های مادی و معنوی شده است و یک شهید ما ارزش همه دنیا را دارد، افزود: کشورمان پیشگام رسیدن به جهانی عاری از مواد مخدر است.

وزیر امور خارجه گفت: تقدیم بیش از هشت هزار و ۸۰۰ شهید و ۱۲ هزار جانباز هزینه‌های اصلی ما در مبارزه یا مواد مخدر است.

وی عنوان کرد: سالیانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر، عرضه و کاهش تقاضای این مواد در ایران هزینه می‌شود.

ظریف بیان کرد: همسایگی ایران با مرکز کشت مواد مخدر (افغانستان) باعث شده است که ایران یک میلیارد دلار برای انسداد مرز‌ها در شرق کشور هزینه کند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ۸۰ درصد از کشفیات مواد مخدر تریاک در جهان توسط ایران صورت می‌گیرد، گفت: مواد مخدر همچون دیگر حوزه‌ها پویاست و در صحنه‌های محتلف چهره خود را تغییر می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: اگر اقدامات در مواجهه با این پدیده، به صورت منسجم باشد، می‌تواند به برد همگان بیانجامد و اگر گروهی فکر کند که این موضوع منحصر به منطقه خاصی است، تبعات این پدیده گریبانگیر همان گروه و موجب شکست آن‌ها خواهد شد؛ لذا رویکرد توسعه محور باعث پیروزی همه کشور‌ها در مبارزه با مواد مخدر خواهد شد.

ظریف با بیان اینکه اعمال تحریم‌ها و اقدامات یکجانبه آمریکا و ورود آمریکا به جنگ و تروریسم اقتصادی علیه ایران، مانع از همکار‌ی‌های بین‌المللی با کشورمان شده است، گفت: مسئولیت و عواقب ناگوار این موضوع بر عهده آمریکاست.

وزیر امور خارجه تأکید کرد: اراده ایران بر مبارزه با مواد مخدر، پرهیز از سیاسی‌سازی و توجه به همکاری‌های بین‌المللی برای دستیابی به اهداف راهبردی است.

وی با بیان اینکه مبارزه با مواد مخدر را در هیچ مرز و حدودی نمی‌توان محدود کرد، گفت: این موضوع در مقابل مداخلات تغییر چهره داده و هیچ طرفی نمی‌تواند خود را از آن مصون بداند.

ظریف ادامه داد: ویژگی جهانی شدن چالش‌ها و فرصت‌ها به پدیده مواد مخدر نیز تسری یافته است. مقابله با این پدیده اگر به صورت یکپارچه باشد به برد همگان می‌انجامد و اگر گروهی تصور کند این مشکل مربوط به منطقه خاصی است، همان گروه از تبعات این پدیده در امان نمی‌ماند و منجر به باخت همگانی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم رویکرد توسعه‌محور می‌تواند در پدیده‌های اجتماعی و از جمله مبارزه با مواد مخدر مفید باشد، در این رابطه ضمن تاکید بر نقش حق توسعه، تاکید می‌کنیم حل مسئله مواد مخدر بدون توجه به زیرساخت‌ها، نیاز‌های جوامع هدف و در رأس تمام آن‌ها توسعه پایدار تقریباً غیرقابل ممکن است.

وزیر امور خارجه گفت: اقدامات دفتر سازمان ملل متحد مبتنی بر اجرای کنوانسیون‌های سه‌گانه بین‌المللی مبارزه با قاچاق، کاهش سوءمصرف و جلوگیری از انحراف مواد مخدر است، اما چندی است که برخی رویکرد‌ها در تقابل با اهداف ترسیم شده برای نیل به جهانی عاری از سوء مصرف مواد مخدر است.

ظریف تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچم‌دار مبارزه جهانی با مواد مخدر و کشوری با جایگاه ویژه در راهبرد دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل، ضمن حمایت از مأموریت این دفتر، نگرانی خود را نسبت به هرگونه رویکردی که در تقابل با ماموریت آن بوده یا منجر به مداخله در این مأموریت شود، ابراز می‌کند.

وی با بیان اینکه معضل مواد مخدر در کشور‌های غربی مشکل داد و ستد در سطح خرده‌فروشی خیابانی است، افزود: در منطقه ما مسئله مواد مخدر، همراه با ناامنی، شرارت، عبور کاروان‌های مسلح و حضور شبکه‌های بزرگ مواد مخدر در سطوح مختلف است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ضمن حمایت از حقوق بشر بر اساس مبانی اسلامی خود، توجه کشور‌های منادی حقوق بشر را به حقوق خانواده‌های افرادی جلب می‌کنیم که قربانی متامع شبکه‌های سودجو در عرصه مواد مخدر شده و آسیب دیدند.

انتهای پیام/ 241