به روز شده در: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۹
محمود عباس
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد که مراجعه به شورای امنیت سازمان ملل برای صدور قطعنامه‌ای درباره شهرک سازی اسرائیل به امری ضروری و مبرم تبدیل شده است.
کد خبر: ۷۷۴۴۹
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۳ - 12April 2016

صدور قطعنامه شورای امنیت درباره شهرک سازی اسرائیل ضروری است

به گزارش گروه بینالملل دفاع پرس، محمود عباس شب گذشته در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت که موضوع مراجعه به شورای امنیت واقعا مهم است و اکنون نیز به دلیل فعالیت های شهرک سازی و عدم توقف این فعالیت ها که طرح دو دولت را در معرض نابودی قرار داده، به یک امر ضروری و مبرم تبدیل شده است.

عباس امروز سه شنبه سفر دوره ای خود به استانبول، پاریس، مسکو، برلین و نیویورک را آغاز می کند و قرار است روز جمعه در پاریس با فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه دیدار و درباره طرح سازش فرانسه گفت و گو نماید.

عباس در این باره اظهار داشت که ما تا کنون تنها درباره افکار و ایده های فرانسه شنیده ایم و ضروری است که از زبان رئیس جمهور سوریه بشنویم که آیا این افکار به طرح فرانسه تبدیل شده است یا خیر.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه اخیرا از طرح ابتکاری برای برگزاری کنفرانس بین المللی احیای روند سازش بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی خبر داد و اعلام کرد که در صورت شکست این مذاکرات، پاریس احتمالا دولت فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

در همین رابطه جنبش حماس در بیانیه ای که در سایت این جنبش قرار گرفت، تاکید کرد که طرح سازش فرانسه برای ملت فلسطین و منافع ملی آن زیان آور است و در واقع تلاشی برای احیای مذاکرات شکست خورده با رژیم اشغالگر و دور زدن انتفاضه قهرمانانه در کرانه باختری و قدس اشغالی است.

این جنبش دلیل مخالفت خود را خطرات این طرح به خصوص حذف حق فلسطینیان در قدس و بازگشت آوارگان فلسطینی برشمرد.

مذاکرات سازش میان رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطینی در آوریل 2014 به علت اختلاف درباره ادامه فعالیت های شهرک سازی این رژیم در کرانه باختری اشغالی و بخش شرقی بیت المقدس اشغالی، شکست خورد.

مذاکرات سه جانبه صلح بین تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی با محوریت آمریکا در چندین دور برگزار شد اما ادامه شهرک سازیهای غیر قانونی صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی و همچنین خلف وعده مقام های این رژیم در آزاد کردن شماری از فلسطینیان در بند باعث شد که مذاکرات صلح بار دیگر با شکست روبرو شود.

آمریکا در حالی محوریت مذاکرات صلح بین فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی را برعهده گرفت که تا کنون 43 قطعنامه شورای امنیت در محکومیت اقدامات این رژیم اشغالگر علیه مردم مظلوم فلسطین را وتو کرده و در بسیاری از نشست بین المللی دیگر با اعمال نفوذ مانع از احقاق حقوق فلسطینی ها شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها