به روز شده در: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
کارشناس مسائل سیاسی:
شفیعی با اشاره به ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی گفت: انگلیس در پشت پرده با آمریکا همراستاست و اروپا را نیز فریب می‌دهد و در حقیقت دست بدست هم داده‌اند تا زیر برجام بزنند.
کد خبر: ۳۵۵۱۳۴
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۴ - 23July 2019

توقیف نفتکش بهانه‌ای که اروپا را نیز فریب می‌دهدبه گزارش گروه بین الملل دفاع‌پرس، نوذر شفیعی در مصاحبه تلفنی با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو اظهار داشت: «اروپایی ها می توانستند با قدرت یبشتری وارد عمل شوند یا اقدامات جبرانی نظیر اینستکس را جدی تر دنبال کنند.»

وی با بیان اینکه آمریکا به دولت انگلیس دستور بازداشت نفتکش ایرانی را داده است، تصریح کرد: اسکورت کردن کشتی در خلیج فارس هزینه های بسیاری همراه خواهد داشت؛ لذا باید دنبال حل مسئله به طور منطقی باشند.

شفیعی ادامه داد: در پارلمان انگلیس بحث چرایی توقیف کشتی ایرانی در جبل الطارق مطرح بود و بحث دیگر نیز در خصوص این بود که چرا اقدام فعالانه ای در قبال ایران انجام ندادید.

وی افزود: انگلیسی ها مطرح می کردند توقیف کشتی ایرانی کار درستی بود ولی توقیف کشتی انگلیسی کاری اشتباه است و باید با ایران برخورد شود و از این منظر کاملا خوی یک کشور استعماری را مشاهده می کنیم.

شفیعی خاطرنشان ساخت: به نظر می رسد فضای این جلسه بیش از حقوقی بودن، رنگ و بویی سیاسی داشت.

وی به رادیو گفت‌وگو گفت: این ها می خواهد ۶۵ کشور را در بحرین جمع و اسکورتی برای کشتی های نفتکش ایجاد کنند و این بحث قبل از توقیف کشتی انگلیسی مطرح بود.

شفیعی ادامه داد: شاید از این پس تعداد بیشتری از کشورهای اروپایی وارد ماجرا شوند ولی این اقدام فی النفسه هزینه‌بردار است و این تعداد اسکورت و امنیتی کردن منطقه به لحاظ اداره این فضای امنیتی سنگین خواهد بود و قطعا به اسکورت کشتی ها نمی ارزد.

وی خاطرنشان کرد: قرار بود انگلیس در برجام باشد و با آمریکا مخالفت کرده و از ایران حمایت کند ولی انگلیس امروز امنیت خود را به عنوان یک حلقه مفقوده پر کرده و به همین اعتبار، پای اروپا را به این موضوع باز می کند.

انتهای پیام/ 141

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار