به روز شده در: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۵
سرهنگ شکیب خبر داد؛
رئیس اداره پیشگیری از جرایم مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با استناد به افزایش پرونده‌های هتک حیثیت در محاکم قضائی گفت: بیشتر پرونده‌ها در پی غفلت کاربر و عدم توجه به توصیه‌های پیشگیرانه به وجود آمده است.
کد خبر: ۳۴۶۴۴۲
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴ - 15May 2019

افزایش پرونده‌های هتک حیثیت در محاکم قضائیبه گزارش گروه اجتماعی دفاع‌پرس، سرهنگ «مهدی شکیب» رئیس اداره پیشگیری از جرایم مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا در تشریح این خبر اظهار داشت: متأسفانه بسیاری از تکنولوژی‌ها و ابزار‌هایی که این روز‌ها از سوی مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد در کنار تمام مزیت‌ها، تهدیداتی را نیز در پی داشته است که برخی به آن‌ها دقت نمی‌کنند.

وی افزود: یکی از تکنولوژی‌های مورد استفاده این روزها، فضای سایبر خصوصا شبکه‌های اجتماعی است که کاربران بسیاری دارند؛ اکثر شهروندانی که در شبکه‌های اجتماعی مختلف عضو هستند با تشکیل کانال، گروه و اکانت‌های مختلف به انتشار و تبادل اطلاعات با سایر کاربران می‌پردازند.

رئیس اداره پیشگیری از جرایم مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری همچنین ادامه داد: در این کانال‌ها و گروه‌ها اطلاعات شخصی، حساس و محرمانه تبادل می‌شود که اگر در اختیار فرد غریبه‌ای قرار بگیرد، قطعا از آن‌ها سوء‌استفاده می‌کند و برای افراد مشکلات بسیاری رقم می‌زند.

سرهنگ شکیب با اشاره به اینکه یک کاربر نباید عکس‌های خصوصی و خانوادگی خود را در فضای مجازی برای نمایش به اشتراک بگذارد، تصریح کرد: سوالی که ذهن کارشناسان اجتماعی فضای سایبر را مشغول کرده این است که چرا کاربران اجازه می‌دهند افراد غریبه به حریم خصوصی آن‌ها و خانواده آن‌ها وارد شوند. آیا باور ندارند که ورود افراد غریبه به این حریم همان تبعات ورود به حریم خصوصی در فضای حقیقی را دارد؟!

وی تصریح کرد: رویکرد پلیس فتا در ماموریت‌های محوله قبل از شناسایی مجرمان، موضوع پیشگیری است که تلاش می‌کند زمینه‌های وقوع جرم در فضای سایبر را به حداقل رسانده و یا با از بین بردن یکی از اضلاع مثلث جرم مانع فعالیت مجرمان شود.

سرهنگ شکیب تاکید کرد: قطعا همکاری تمامی ارگان‌های مسئول در حوزه پیشگیری از وقوع جرایم سایبری می‌تواند زمینه انجام هرچه بهتر برنامه‌های پیشگیرانه پلیس فتا را فراهم کند؛ البته در این میان همکاری رسانه‌ها و خود کاربران از اهمیت بیشتری برخوردار است.

رئیس اداره پیشگیری از جرایم مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری ادامه داد: این که باور کنیم توصیه‌هایی که از سوی پلیس فتا در رسانه‌ها منتشر می‌شود، جدی است و آن‌ها را به کار گیریم قطعا در دام مجرمان سایبری نخواهیم افتاد؛ اما هنگامی که بسیار بی تفاوت از کنار این توصیه‌ها می‌گذریم، قطعا قربانی یکی از ترفند‌های مجرمان سایبری می‌شویم.

وی با توصیه به کاربران فضای مجازی گفت: هنگام استفاده از تکنولوژی‌های روز از حریم شخصی خود نیز مراقبت کنید تا با مشکلات جبران ناپذیر روبه رو نشوید.

سرهنگ شکیب از کاربران خواست که در صورت مواجهه با موارد مشکوک، موضوع را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مرکز فوریت‌های سایبری با پلیس فتا مطرح کنند.

انتهای پیام/ 241

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار